Improwizacja teatralna dla pisarzy

Zastanawiasz się czasem skąd się biorą te wszystkie pisarskie bloki? Dlaczego nie możesz zacząć pisać? Dlaczego, mimo że piszesz, akcja stoi w miejscu? Dlaczego bohaterowie są jacyś tacy płascy, a historia przewidywalna? Dlaczego tak trudno czasem znaleźć imię dla bohatera lub sprawić, by kreowany świat miał swój klimat i praktycznie brał udział w fabule? I jeszcze gdyby lista problemów kończyła się na tym, to nie byłoby tak źle, prawda?

Pisarskie ograniczenia to czubek góry lodowej. Jej zakryta część to nasze osobiste ograniczenia, które wyrażają się nie tylko w pisaniu, ale właśnie szczególnie w czasie pisania wypływają na powierzchnię. Zwykle trudno sobie z nimi poradzić, bo nie widzimy ich źródła i szukamy rozwiązań nie tam, gdzie trzeba.

Niezależnie, czy piszesz już od dawna, czy dopiero zaczynasz, te warsztaty pomogą Ci przyjrzeć się własnym ograniczeniom i nawykom, które mogą przeszkadzać w pisaniu. Do tego zostawią w Twoim warsztacie narzędzia, dzięki którym pisanie nabierze tempa, a wiele z dotychczasowych problemów zamieni się w proces twórczy, z którego nie będzie się chciało wychodzić.


Dlaczego improwizacja?

Improwizacja teatralna to tworzenie spektakli na żywo, bez scenariusza. Aby taki spektakl był wciągający, improwizatorzy trenują różne umiejętności. Od budowania wielowymiarowych postaci, przez wywoływanie komedii czy napięcia, a na spójnej narracji skończywszy.
Improwizator jest jednocześnie reżyserem, aktorem, montażystą, scenografem i współtwórcą scenariusza. Potrzebuje więc sporo uważności, odwagi, akceptacji (pomysłów swoich i partnera na scenie), dostępu do swojej wyobraźni, kreatywności, ale też zrzucenia z siebie różnych ograniczeń, które łatwo wychodzą na wierzch w czasie nauki improwizacji. Brzmi znajomo? :)


Co tak właściwie będziemy robić?

Warsztaty improwizacji z zewnątrz mogą przypominać zabawy z podwórka. Spokojnie można by tu użyć klasycznego „nauka przez zabawę”. Zwłaszcza w czasie pierwszych godzin będziemy robić wszystko, by porzucić powagę i zacząć czerpać z tego, co żywe i nie ograniczone analitycznym i często krytycznym umysłem. Tak dokopiemy się do naszej kreatywności i niczym nieskrępowanej wyobraźni.
Sięgniemy też do pracy z ciałem i ćwiczeń aktorskich, które otwierają głowę bardziej, niż by się mogło wydawać (a już na pewno bardziej, niż siedzenie przed laptopem i patrzenie przez okno ;))


Kto to prowadzi?

Chela Mydas - instruktorka, improwizatorka i trenerka improwizacji. Wzięła udział w kilkudziesięciu warsztatach i intensive’ach impro, pod okiem trenerów z Europy i USA. Od 2017 roku występuje na krakowskich i wrocławskich scenach, w różnych projektach i grupach, m.in. Pokój, Grupa Ludzi, Dzikie Ryki - Musical Improwizowany, Wolni, Co Oni. Od 2019 roku prowadzi w Krakowie szkołę improwizacji teatralnej Kuźnia Impro. Pasjonatka aktywnego uczenia poprzez działanie. Z wykształcenia dziennikarka i fizjoterapeutka.

Chela o sobie:
Droga improwizatora to droga nieustannego rozwoju. Przyglądanie się sobie na nowo, zaglądanie do wnętrza, regularne poszerzanie strefy komfortu. Poczucie bezpieczeństwa i dobra zabawa to moje ulubione klucze do wspierania tego procesu. Improwizacja stała się moją pasją, gdy poczułam na własnej skórze, jaką ma moc. Uwielbiam uczyć impro i obserwować, jak rozwija każdego, kto tylko tego spróbuje.

Miejsce: Leśniakówka, Glichów 24
Czas: 17-19.09.2021
Cena: 1150 zł
Miejsce na warsztatach gwarantuje wpłata zaliczki w wysokości 250 zł  (w przypadku gdyby warsztaty nie doszły do skutku, zaliczka zwracana w całości).
W cenie: noclegi, pełne wyżywienie, warsztaty.

Zapisy: chelaimpro@gmail.com
W tytule: Dla pisarzy
W treści: Imię, nazwisko, numer telefonu

Plan wyjazdu:

Piątek:
- przyjazd po pracy (najlepiej ok 17 najpóźniej),
- integracja,
- ciepła kolacja,
- warsztaty 2h
- wyciszenie
(kolejność zależy od pory przyjazdu uczestników)


Sobota:
- śniadanie*,
- warsztaty 3h,
- obiad, deser,
- warsztaty 3h,
- kolacja,
- integracja i/lub praca wspólna nad konkretnymi problemami w pisaniu
- wyciszenie
*przed śniadaniem, dla chętnych, zajęcia mindfulness i inne, przydające się w pracy twórczej i na co dzień


Niedziela:
- śniadanie*,
- warsztaty 3h,
- obiad, deser,
- wyjazd lub praca wspólna nad konkretnymi problemami w pisaniu (do 2h) lub odpoczynek na miejscu
*przed śniadaniem, dla chętnych, zajęcia mindfulness i inne, przydające się w pracy twórczej i na co dzień


Menu: domowe eko wegetariańskie posiłki, gotowane na miejscu, na tradycyjnym piecu, przez osobę, której miłość do gotowania i gości czuć w każdym posiłku.
Dodatkowo: do dyspozycji dwie łazienki oraz sauna (za opłatą).

Leśniakówka to miejsce, w którym głowa odpoczywa, dusza ożywa, a zmysły karmione są na każdym kroku.
Tak będziemy mieszkać:
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=146422948740535&set=a.1323288307720654


W razie pytań - jestem na Messengerze lub pod podanym adresem email :)


Wybrane opinie na temat warsztatów z Chelą Impro:

"(...) byłem bardzo nieufny, jeśli chodzi o te warsztaty. Po głowie latała myśl pt. „Co taka młoda dziewczyna, której kompletnie nie znam, może mi nowego pokazać i czym niby zaskoczyć.”
I tutaj pojawiło się uczucie, które absolutnie uwielbiam. To uczucie, gdy sytuacja, od której nie oczekujesz nic (a z pewnością nic dobrego) okazuje się cudownym przeżyciem.
Od początku byłem oczarowany lekkością prowadzonych przez Chelę ćwiczeń, swobodą i pozytywną energią. Wsparcie i uwaga, jaką poświęcała każdemu z nas, wpływała na nas mega mobilizująco. Każdy czuł się bezpiecznie. (...) Każdy czuł się ważny, wyjątkowy, lepszy, zmotywowany. To było super!
Dziękuję, że mogłem na nowo odkryć w sobie kilka uczuć i reakcji. (...) Dziękuję również za zwariowane ćwiczenia, po których mój umysł eksplodował. Nie spotkałem się jeszcze z takim rodzajem zadań i było to bardzo dobre."
Dawid


"1. Bardzo szybko zbudowałaś z grupy, często obcych osób, fajną paczkę.
2. Bardzo podobało mi się rozłożenie akcentów podczas warsztatu, świadomie budowane kolejne kroki.
3. Pozytywna atmosfera i klimat odpoczynku połączony z nauką. Potrzebowałem tego!
4. Nienachalne angażowanie uczestników do informacji zwrotnych oraz aktywności podczas warsztatów z poszanowaniem ich indywidualnych potrzeb oraz preferencji.
5. Odpowiedni czas warsztatu - nie za długo, nie za krótko."
Marcin


"(...) Był to taki dla mnie powiew świeżości, całkiem coś nowego. Myślę, że dużo zrobiło to, że na początku się rozluźniliśmy, nie było takiej napinki, a praktycznie były tam dla mnie nieznane osoby. Towarzystwo też zrobiło swoje, wszyscy się rozluźnili dzięki też tym rozgrzewkom, które były strzałem w dziesiątkę. No i wydaje mi się, że zostawiliśmy ocenianie gdzieś za sobą, a wiadomo, że czasami trudno jest się od tego uwolnić. Fajne było to, że dawałaś nam przestrzeń do pomyłek, że potem mogliśmy to wszystko przegadać i głos mógł zabrać każdy."
Joanna

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.07.21, autor: blackrose)
Dział literatura
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Warwick Thornton
2
Paweł Pawlikowski
3
Harvey Fierstein
4
Emir Kusturica
5
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
6
Stefan Ruzowitzky
7
Wojciech Kasperski
8
Jim Jarmusch
9
Park Chan-wook
10
Mel Gibson
1
Morton Kate
2
Chapman Emma
3
Masterton Graham
4
David Hatcher Childress
5
Terry Pratchett
6
Michael Katz Krefeld
7
James Marlon
8
Adam Michnik, Aleksiej Nawalny
9
Susan Elizabeth Phillips
10
Nadia Sawczenko
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia