Spotkanie online z Anną Bikont, autorką książki „Sendlerowa. W ukryciu”

Łódzki Szlak Kobiet we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zapraszają 3. grudnia o godz. 18:00 na spotkanie z Anną Bikont, autorką książki „Sendlerowa. W ukryciu”.

Prowadzenie: Iza Desperak

Spotkanie odbywa sie w wersji online, będzie transmitowane na profilu Łódzkiego Szlaku Kobiet.

W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień, po latach zapomnienia, Irena Sendlerowa stała się bohaterką mediów i symbolem wszystkich tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu.

Irena Sendlerowa, z domu Krzyżanowska, ps. „Jolanta” była działaczką społeczną i charytatywną, która  w czasie II wojny światowej kierowała referatem dziecięcym Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj („Żegocie”). Po powstaniu getta Sendlerowa, ryzykując życie, wnosiła tam żywność, odzież, pieniądze i lekarstwa, m.in. około  1000 porcji szczepionki Weigla na tyfus plamisty, produkowanej nielegalnie w Państwowym Zakładzie Higieny. Została też najbardziej aktywną uczestniczką akcji objęcia żydowskich dzieci działaniami prowadzonymi przez Referat Opieki Zamkniętej nad Dziećmi i Młodzieżą Wydziału Opieki i Zdrowia, polegającymi na kierowaniu bezdomnych lub osieroconych dzieci do zakładów opiekuńczych ( de facto uratowano w ten sposób wiele żydowskich dzieci, zmieniając ich dane i życiorysy). Dzieci umieszczano  w klasztorach, przytułkach, zakładach opiekuńczych i wychowawczych oraz polskich rodzinach. Dostarczano im fałszywe metryki urodzenia, a także udzielano stałej pomocy finansowej, materialnej i lekarskiej.

Irenie Sendlerowej nadano tytuł: Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

Anna Bikont – dziennikarka, reporterka i pisarka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”. Autorka kilkunastu książek, m.in. „ Pamiątkowych rupieci, przyjaciół i snów Wisławy Szymborskiej"(1997, wraz z Joanną Szczęsną), „Lawiny i kamieni. Pisarzy wobec komunizmu" (2006, także z Joanną Szczęsną), „My z Jedwabnego", „Sendlerowej. W ukryciu", za którą otrzymała m.in. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz biografii Jacka Kuronia „Jacek" (wraz z Heleną Łuczywo), wyróżnionej Nagrodą Historyczną „Polityki”.

Zadanie „Nieznane / niezrównane. Dziewczyny z Łodzi” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta.

Autorką identyfikacji graficznej projektu jest Magdalena Krzywkowska.

Dodaj artykuł do:
(dodano 01.12.21, autor: blackrose)
Dział literatura
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Daniele Luchetti
2
Bettina Oberli
3
Stefan Ruzowitzky
4
Fanny Liatard, Jeremy Trouilh
5
Anna Kazejak
6
Warwick Thornton
7
Paweł Pawlikowski
8
Harvey Fierstein
9
Emir Kusturica
10
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
1
Kamińska Anna
2
Oliphant Margaret , Wood Ellen
3
Coben Harlan
4
Patchett Ann
5
Morris Heather
6
Minier Bernard
7
Croft Kathryn
8
Dąbrowska Justyna
9
David Hatcher Childress
10
Michael Katz Krefeld
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia