8. edycja Festiwalu Góry Literatury

8. edycja Festiwalu Góry Literatury odbędzie się od 13 do 21 lipca 2022 roku między innymi w Nowej Rudzie, Ludwikowicach Kłodzkich, Radkowie, Zamku Sarny, Zamku Książ, Świdnicy i Sokołowsku.

Wszystkich starych bywalców i nowych gości zapraszam na ósmą edycję Festiwalu Góry Literatury. Obfitość tematów i form tegorocznego programu odzwierciedla ogrom i skomplikowanie świata wokół. Niech was to jednak nie przeraża. Niech was ucieszy, że możemy się z tym skonfrontować. Mam nadzieję, że spotkamy się w realu albo chociaż w nierealu - za pomocą transmisji online - tymi słowami na Góry Literatury zaprasza laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk, pomysłodawczyni Festiwalu.

W programie znajdziemy ponad 100 wydarzeń. Festiwal odwiedzą między innymi: Minister Spraw Zagranicznych i Europejskich Luksemburga Jean Asselborn, Anne Applebaum, Kateryna Babkina, Anna Bikont, Edwin Bendyk, Adam Bodnar, Jacek Dukaj, Richard Flanagan, Agnieszka Graff, Manuela Gretkowska, Michał Heller, Agnieszka Holland, Zbigniew Hołdys, Tanja Malarczuk, Saksońska Minister ds. Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równego Traktowania Katja Meier, Krzysztof Meissner, Marieke Lucas Rijneveld, Michał Rusinek, Jerzy Sosnowski, Agnieszka Szpila, Magdalena Środa, Agnieszka Taborska, Donald Tusk, Frank Westerman, Oksana Zabużko, Małgorzata Lebda, Urszula Zajączkowska, Jakub Żulczyk i oczywiście Olga Tokarczuk – oraz kilkudziesięciu innych gości.

Zagrają: Dagadana, Zofia Hanna i Mathias Coppens, MyLudove, Natalia Przybysz, Hania Rani, Raz Dwa Trzy, Sutari, The Plastic People of the Universe.

W programie także wystawy, czytania performatywne, wycieczki piesze i rowerowe, „pchli targ”, zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz Latający Uniwersytet Ludowy - cykl różnorodnych seminariów.

Festiwalowi Góry Literatury 2022 towarzyszą dwa motta: słowa Ursuli K. LeGuin: „Wciąż są ziarna do zebrania i jest na nie miejsce w worku gwiazd” oraz cytat z mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk: „Kiedy zmienia się opowieść, zmienia się świat” – idea, która stała się dewizą Fundacji Noblistki, organizatora Festiwalu.

Jak piszą organizatorzy: W programie tegorocznej edycji znajdą się między innymi: dyskusje o równości praw, uchodźcach, wojnie, ochronie środowiska, debaty o praworządności i wolności słowa, rozmowy o różnorakich modelach protestu i oczywiście o literaturze. Zbierzemy także opowieści mieszkańców, będziemy projektować przyszłość i diagnozować zagrożenia oraz definiować zmiany, zastanowimy się nad pojęciem tożsamości. Wrócimy na przykładzie krajów Beneluksu do idei, która ufundowała wartości Unii Europejskiej, porozmawiamy o współżyjących ze sobą wieloetniczności i wielojęzyczności. Odniesiemy się do bieżących i aktualnych wydarzeń - wśród nich do kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Z oczywistych powodów zarezerwowaliśmy szczególne miejsce w czasie Festiwalu dla twórczyń ukraińskich i ukraińskiej literatury.

- Uważamy, że czas poświęcony kulturze i historii Ukrainy będzie też czasem refleksji nad Europą i jej przyszłością - mówi Grzegorz Tokarczuk, prezes Fundacji Olgi Tokarczuk.

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.07.22, autor: blackrose)
Dział literatura
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Oh-Seung Kwon
2
Sergio Castellitto
3
Joaquin del Paso
4
Emmanuel Carrere
5
Paolo Genovese
6
Dominik Graf
7
Jonas Carpignano
8
Yngvild Sve Flikke
9
Denes Nagy
10
Nabil Ayouch
1
Rowell Rainbow
2
Katarzyna Franus
3
Wolny Maja
4
Evaristo Bernardine
5
Mróz Remigiusz
6
Silvera Adam , Albertalli Becky
7
Sinicka Alicja
8
Meller Marcin
9
Whitehead Colson
10
Middleton Lia
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia