Nadchodzi Białystok New Pop Festival 2022

12 koncertów, dwa letnie popołudnia i wieczory, plener pod barokowym Pałacem Branickich i znakomici artyści z różnymi pomysłami na muzykę. Piąta edycja Białystok New Pop Festival odbędzie się już 27 i 28 sierpnia 2022 r.

Do festiwalowego line-up dołączają kolejne gwiazdy – Fisz Emade Tworzywo, Tymek, Szczyl, Julia Wieniawa, Marcin Maciejczak oraz reprezentująca podlaską scenę – Szeptucha.

Cała szóstka dołącza do ogłoszonych już artystów takich jak: Brodka, Ralph Kamiński, Pezet, Bovska, Natalia Szroeder i Zdechły Osa.

Piąta edycja Białystok New Pop Festival, która odbędzie się już 27-28 sierpnia br. pod Pałacem Branickich, będzie intensywna i różnorodna muzycznie. Na festiwalowej scenie pojawią się zarówno uznani już artyści, jak i ci z krótszym stażem, szukający własnej ścieżki, ale bez wątpienia dysponujący ogromnym talentem. Taki zestaw twórców gwarantuje wyjątkowy muzyczny tygiel spod znaku new pop, pozwoli i na taneczne szaleństwo, i na kontemplację wysmakowanych brzmień. Białystok New Pop Festival dowiódł już wielokrotnie, że tworzy bardzo pojemną przestrzeń muzyczną – mieszczą się w niej nie tylko różne odcienie popu, ale też rock, electro, indie rock, soul, zimna fala, piosenka autorska z tekstem czy nowoczesny miejski hip hop. Festiwalową scenę wypełnią zarówno brzmienia energetyczne, mroczne, jak i liryczne oraz żywiołowe.

W tym roku festiwal odbędzie się w innym niż dotychczas terminie. Po czterech edycjach w połowie lipca, festiwal został przesunięty na ostatni weekend sierpnia (27-28 sierpnia) – tak, by koncertów mogło wysłuchać jeszcze więcej osób – koniec wakacji to czas, kiedy większość osób wraca już z wakacyjnych urlopów.

Nie zmieniają się za to atrakcje, z których słynie Białystok New Pop Festival. Organizatorzy zapewniają muzyczny relaks w plenerze w iście piknikowej atmosferze. Będzie czas na słuchanie koncertów, pogawędki ze znajomymi, smakowanie potraw (w przestrzeni barokowego dziedzińca staną foodtrucki). Tradycyjnie swoją strefę będą mieć także dzieci. W programie zaplanowany jest też newsroom i spotkania z artystami, podczas których będzie można zdobyć autografy swoich ulubieńców.
Wybrane koncerty z festiwalu, podobnie jak przed rokiem, będzie można zobaczyć na żywo na stronie Białystok New Pop Festival na Facebooku.

Organizatorami festiwalu są Agora SA i Wyborcza.pl, które tradycyjnie zaprosiły do współpracy Miasto Białystok.

– Publiczność przez dwa dni festiwalowe usłyszy polskiego rocka, soul, pop, ale też hip-hop i electro, muzykę łączącą pokolenia. Przed nami więc prawdziwa uczta kulturalna – nie tylko muzyczna, bo w ramach festiwalu odbędą się różne wydarzenia towarzyszące. Będzie specjalna strefa dla dzieci, strefa smaku z jedzeniem z różnych stron świata czy strefa mody. W tym roku na festiwal chcielibyśmy zaprosić także specjalnych gości, czyli wolontariuszy, którzy wsparli Miasto Białystok w działaniach na rzecz Ukrainy – mówi wiceprezydent Białegostoku, Rafał Rudnicki.

– Niezmiernie cieszymy się na piątą edycję Białystok New Pop Festival. Wierzymy, że towarzysząca nam pandemia w znaczący sposób nie przyspieszy i tegoroczny festiwal będzie mógł się odbyć bez certyfikatów i innych obostrzeń – dodaje Anna Pruszyńska, producentka festiwalu organizowanego przez Agorę.

Fisz Emade Tworzywo

Jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Nieustannie eksperymentujący bracia Waglewscy przez ostatnie 20 lat rozszerzyli pojęcie hip hopu i rocka, nadali mu zupełnie inny wymiar, po mistrzowsku wprowadzając doń miękkie, delikatne brzmienia i tworząc na swój sposób swój własny „fiszowy” gatunek. Na swoim koncie bracia Waglewscy mają 10 płyt, a ostatnią pt. „Ballady i Protesty” powrócili do korzeni i lat 90. , gdy rozwijała się muzyka miasta: hip hop i elektronika. Na płycie zmieścili zarówno mocne teksty oraz sporo ironii, jak i swój sprzeciw wobec lekceważenia w życiu publicznym tak ważnych tematów, jak prawa człowieka czy zmiany klimatyczne.

Tymek

Popularny artysta i kompozytor wywodzący się ze sceny hiphopowej, ale eksperymentowaniem gatunkowym - miksując alternatywny rap, R&B, czy pop - idący daleko dalej. Na koncie ma kilka płyt, które osiągały status platynowych i diamentowych, a jego singiel „Język ciała”, który zapowiadał album „Klubowe”, stał się krajowym przebojem. Teledysk do piosenki na YouTube osiągnął wynik ponad 156 mln wyświetleń, co sprawiło, że jako pierwszy artysta, wywodzący się z kultury hiphopowej otrzymał podwójny diament za singiel.

Szczyl

Młody raper z Trójmiasta, jeden z najciekawszych twórców gatunku ostatnich kilkunastu miesięcy, w świecie hiphopowców wyrazisty „wrażliwiec”. Ciekawy wokal, stylistyczna różnorodność, dystans, sporo humoru, ale i wiele dojrzałych refleksji - wszystko to wyróżnia jego debiutancką płytę „Polska Floryda”, w której jako Florydę Szczyl wyobraził sobie Gdynię. Szczyl muzycznie i tekstowo bawi się tym motywem, łącząc rap z innymi brzmieniami.

Julia Wieniawa

Znana młoda aktorka, która dowodzi, że jest też utalentowana muzycznie. Wyróżnia ją ciekawa barwa głosu i muzyczna wrażliwość. Na koncie ma kilka singli o lirycznym klimacie (w tym podwójnie platynowy „Nie muszę”, „Na zawsze”, który trafił na album „Flirtini: Heartbreaks & Promises Vol. 3” czy „Zabierz te miłość” oraz gościnny występ w piosence duetu Karaś/Rogucki „Bezpieczny lot”). Do muzycznej współpracy przy debiutanckiej płycie Julia Wieniawa zaprosiła doświadczonych producentów muzycznych, m in. Kubę Karasia znanego z zespołu The Dumplings i wspomnianego już Karaś/Rogucki.

Marcin Maciejczak

16-letni artysta, który dwa lata temu wygrał trzecią edycję The Voice Kids i od tamtej pory idzie jak burza, nie dając się wepchnąć w muzyczne szufladki. Krytycy zachwycają się jego muzyczną dojrzałością i są ciekawi, jak potoczy się kariera Marcina. Na razie nastolatek szukając swego miejsca zdołał już zdobyć platynę za singiel „Jak gdyby nic”, nagrać przebój „Jeśli powiem”, promujący film „Tarapaty 2”, singiel „Nie poddawaj się” z Justyną Steczkowską, promujący jej najnowszą płytę, stworzyć duety z Luną („Nie proszę o więcej”) i Natalią Nykiel („Ciepły front”). I przede wszystkim nagrać debiutancki album „Tamte dni”, który przez wielu dziennikarzy muzycznych został uznany za jedną z najlepszych popowych płyt 2021 r.

Szeptucha

Zespół, który na scenę wprowadza podlaski koloryt i intrygujący miks: nowoczesne brzmienia, tajemnicze zaklęcia i wielowiekową tradycję. Zespół, w części złożony ze znanych podlaskich muzyków bluesowych, muzycznie eksperymentuje sięgając m.in. do wątku podlaskich uzdrowicielek - szeptuch i ich zaklęć. Pierwsze próby muzycy zaczęli w 2019 r., w 2020 r. wykrystalizował się skład zespołu, a we wrześniu 2021 r. ukazał się ich pierwszy album „Zamowy” (tak nazywane są krótkie słowne zaklęcia, którymi uzdrawia szeptucha). Jak mówią sami muzycy – „zespół powstał, by leczyć muzyką, zarażać radością oraz przemycać w przystępnej formie tajemnice regionu podlaskiego. Twórczość balansuje pomiędzy różnymi gatunkami muzyki rozrywkowej, w warstwie tekstowej traktuje o staropolskich tradycjach i wierzeniach, a także o majestacie otaczającej przyrody”.

Organizatorzy: Agora SA, Wyborcza.pl
Partner merytoryczny: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Sponsor: Perła Browary Lubelskie
Partnerzy: Kinder Bueno White, Inka, Bolero, BOLERO, Galeria Jurowiecka
Patroni medialni: Helios, WP.pl, Radio Akadera, CGM, HIRO, Radio Nowy Świat, Bia24

LINE-UP

W sobotę (27 sierpnia) wystąpią:
Marcin Maciejczak
Bovska
Szczyl
Julia Wieniawa
Ralph Kamiński
Brodka

W niedzielę (28 sierpnia) wystąpią:

Szeptucha
Zdechły Osa
Tymek
Fisz Emade Tworzywo
Natalia Szroeder
Pezet

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.07.22, autor: blackrose)
Dział muzyka
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Oh-Seung Kwon
2
Sergio Castellitto
3
Joaquin del Paso
4
Emmanuel Carrere
5
Paolo Genovese
6
Dominik Graf
7
Jonas Carpignano
8
Yngvild Sve Flikke
9
Denes Nagy
10
Nabil Ayouch
1
Rowell Rainbow
2
Katarzyna Franus
3
Wolny Maja
4
Evaristo Bernardine
5
Mróz Remigiusz
6
Silvera Adam , Albertalli Becky
7
Sinicka Alicja
8
Meller Marcin
9
Whitehead Colson
10
Middleton Lia
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia