XXII. edycja Festiwalu Prapremier

13 października rozpocznie się XXII. edycja Festiwalu Prapremier, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „POLA WALKI”. Podczas 15 dni festiwalu zaprezentowane zostanie 7 spektakli oraz 5 szkiców scenicznych, nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących. Jak co roku FPP zakończy wręczenie AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy, które nastąpi już 28 października.

Od 22 lat Teatr Polski w Bydgoszczy jesienią zaprasza widzów i teatromanów na Festiwal Prapremier. W tym roku nie mogło być inaczej. Festiwal Prapremier POLA WALKI Bydgoszcz 2023 Kujawy/Pomorze odbędzie się w dniach od 13 do 28 października. Festiwal obfitować będzie w spektakle z Polski i zza granicy, szkice sceniczne finałowych sztuk AURORY oraz wydarzenia towarzyszące. Program XXII edycji FPP będziemy prezentować stopniowo- od 14 września każdego dnia poznamy kolejne festiwalowe propozycje. Sprzedaż biletów ruszy 20 września o godzinie 12.00.

Idea festiwalu

Hasło XXII. edycji - POLA WALKI - to reakcja na to, co przez ostatnich parę lat dzieje się na świecie: wojna w Ukrainie, wojna w Syrii, World Trade Center, zamachy terrorystyczne, kryzys uchodźczy, widma Fukushimy, pandemia COVID-19, wydarzenia w Białorusi, nadchodząca katastrofa klimatyczna - to tylko skrawki obrazu, pojedyncze POLA WALKI. Dochodzi do tego codzienna walka o podstawowy byt i bezpieczeństwo rodziny. I wiele innych potyczek, których wynik nie jest bez znaczenia dla kształtu świata, w którym żyjemy. Te wszystkie rozproszone POLA WALKI, zagrożenia i katastrofy są ze sobą powiązane.

Tegoroczna idea Festiwalu Prapremier jest swoistą kontynuacją zeszłorocznego hasła OŚWIECENIE. W tym roku bardziej niż samemu rozumowi pragniemy przyglądać się polom walki, jej strategiom, przyczynom, ofiarom i katom. W zeszłorocznej edycji skupialiśmy uwagę przede wszystkim na Ukrainie. W nadchodzącej edycji pragniemy przyjrzeć się Rumunii i Niemcom, które poprzez swoje historyczne relacje, a także doświadczenie zarówno faszyzmu, jak i komunizmu - mogą być dla nas polem badawczym, nie tylko przez pryzmat historyczny, ale także transformacyjny, współczesny - ekonomiczny i polityczny.

Program festiwalu                                      

Dwa październikowe tygodnie, siedem spektakli w tym premiera, pięć szkiców scenicznym, rezydencja artystyczna, spotkania z twórcami, debata finalistów oraz gala wręczenia AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy – na razie zdradzamy tylko tyle. Tytuły kolejnych spektakli oraz cały harmonogram festiwalu będą odkrywane stopniowo. „Festiwalowe karty” będziemy odsłaniać codziennie, prezentując twórców i twórczynie, którzy pojawią się w tym roku w Bydgoszczy. Oto pierwszy z nich.

Pierwsza polska prezentacja najnowszego spektaklu Milo Raua na Festiwalu Prapremier

Publikację programu XXII. edycji Festiwalu Prapremier rozpoczynamy od ogłoszenia jednego z najciekawszych punktów – pierwszej polskiej prezentacji najnowszego spektaklu Milo Raua „Antygona w Amazonii” produkcji NTGent, która odbędzie się 20 października o godzinie 19.00 w Teatrze Kameralnym.

Milo Rau kreuje polityczną wersję Antygony Sofoklesa, w której brazylijscy i europejscy aktorzy łączą siły z aktywistami i rdzennymi mieszkańcami. Akcja spektaklu ma miejsce w okupywanej części brazylijskiej Amazonii - stanie Pará, gdzie lasy płoną z powodu rozwijających się monokultur soi, a przyroda wyniszczana jest przez kapitalizm. Na zajętym kawałku ziemi, we współpracy z MST (Movimento dos Trabalhadores Sem Terra), największym na świecie ruchem robotników bezrolnych, tworzą alegoryczny spektakl o gwałtownych zniszczeniach i przesiedleniach spowodowanych przez współczesne państwo, które stawia własność prywatną ponad tradycyjne prawo do ziemi.

Milo Rau to szwajcarski reżyser, dziennikarz, wykładowca a także eseista. Studiował socjologię, germanistykę oraz romanistykę na uniwersytetach w Berlinie, Paryżu i Zurychu. W czasie nauki współpracował m.in. z Tzvetanem Todorovem czy Pierre’m Bourdieu. Od 2002 r. zaprezentował ponad 50 sztuk, filmów, książek i przedsięwzięć artystycznych. Jego spektakle prezentowane są na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, w tym na Berlin Theatertreffen, Festival d’Avignon, Venice Biennale Teatro, Wiener Festwochen oraz Brussels Kunstenfestivaldesarts.

Rau jest laureatem licznych nagród, m.in.: Peter-Weiss-Prize 2017, 3sat-Prize 2017, 2017 Saarbrucken Poetry Lectureship for Drama oraz prestiżowa World Theatre Day ITI Prize w 2016 r., którą zdobył jako najmłodszy artysta od czasów Franka Castorfa i Piny Bausch. W 2017 r. w głosowaniu krytyków przeprowadzonym przez Deutsche Bühne Milo Rau został wybrany „Reżyserem Roku”. W 2018 r. otrzymał Europejską Nagrodę Teatralną za całokształt twórczości. Jest doktorem honoris causa Wydziału Teatralnego Lunds Universitet (Malmö) oraz Uniwersytetu w Gandawie. W 2020 roku otrzymał także renomowaną nagrodę Münster Poetry Lectureship za całokształt twórczości artystycznej.

W latach 2018–2023 Milo Rau pełnił funkcję dyrektora artystycznego NTGent. W 2023 roku objął stanowisko kuratora prestiżowego festiwalu Wiener Festwochen. Edycja 2024 będzie jego pierwszą w nowej roli.

„Antygona w Amazonii” jest jego ostatnim spektaklem, jaki stworzył jako dyrektor artystyczny NTGent.

Po światowej premierze w Gandawie 13 maja 2023 r. spektakl prezentowany był m.in. w Amsterdamie, Franfurcie, Wiedniu. W lipcu tego roku „Antygona w Amazonii” pokazywana była na jednym z najważniejszych festiwali teatralnych na świecie - Festival d'Avignon. Podczas bydgoskiego Festiwalu Prapremier spektakl po raz pierwszy zostanie zaprezentowany przed polską publicznością.

Partnerem XXII. edycji Festiwalu Prapremier oraz polskiego pokazu spektaklu „Antygona w Amazonii” jest Ambasada Belgii – Przedstawicielstwo Flandrii w Polsce i Krajach Bałtyckich.

Sprzedaż biletów na spektakle repertuarowe w ramach Festiwalu Prapremier ruszy 20 września. Bilety będzie można nabyć w kasie biletowej czynnej od środy do piątku w godzinach 14.00-18.00 oraz online na stronie internetowej festiwalu w zakładce „KUP BILET ONLINE”.

Organizatorem festiwalu jest Teatr Polski w Bydgoszczy i Miasto Bydgoszcz.

Partnerem głównym Festiwalu Prapremier POLA WALKI Bydgoszcz 2023 Kujawy/Pomorze jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Projekt dofinansowany w ramach programu "Kujawy + Pomorze - promocja potencjału gospodarczego regionu - edycja II".

Dodaj artykuł do:
(dodano 03.10.23, autor: blackrose)
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Jan Majewski
2
Sanah
3
Julia Żugaj
4
Anna Wyszkoni
5
Peter Gabriel
6
Krystian Ochman
7
Helmet
8
Lech Janerka
9
Tom Odell
10
D'Virgilio, Morse & Jennings
1
Estibaliz Urresola Solaguren
2
Andrzej Jakimowski
3
Veerle Baetens
4
Jafar Panahi
5
Philippe Garrel
6
Francesca Archibugi
7
Christian Dyekjær
8
Tyler MacIntyre
9
Tereza Nvotová
10
Eli Roth
1
Szymon Mandrak
2
Darek Karp
3
Anna H. Niemczynow
4
D.L. Perez
5
Nisha Sharma
6
Max Monroe
7
Lucia Berlin
8
Weronika Plota
9
A.E. Murphy
10
Kobieta, która widziała zombie. Kiedy zmysły stają się twoim wrogiem
1
Robert Talarczyk
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
6
Opera Krakowska w Krakowie
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia