Pokaz specjalny głośnego filmu "Opętanie" w Kinie Pod Baranami w Krakowie

"Opętanie" - kultowy, psychologiczny horror zrealizowany w Berlinie przez Andrzeja Żuławskiego. Zapraszamy do Kina Pod Baranami na pokaz specjalny tego głośnego filmu z wybitną rolą Isabelle Adjani - we wtorek, 9 stycznia o godz. 18:00.

Projekcję zrekonstruowanego na podstawie oryginalnych negatywów filmu poprzedzi prelekcja, którą wygłosi historyk sztuki Piotr Zdybał.

"Opętanie" to nagrodzony na festiwalu w Cannes film Andrzeja Żuławskiego, który powstał po przerwanej przez komunistyczne władze realizacji "Na srebrnym globie". Produkcja, uważana dziś za dzieło kultowe, nigdy dotąd nie miała oficjalnej szerokiej dystrybucji w Polsce, a w latach 80. możliwość jej obejrzenia oferowały wyłącznie Dyskusyjne Kluby Filmowe.

"Opętanie" to nieprzewidywalny i szalony horror psychologiczny, opowiadający o kryzysie małżeńskim, a także rozpadzie tożsamości i budzeniu się zła. Film jest francusko-niemiecką koprodukcją, a zarazem pierwszym anglojęzycznym obrazem Andrzeja Żuławskiego. Zdjęcia kręcone były w podzielonym murem Berlinie. Niespokojna, wirująca kamera Andrzeja Jaroszewicza, śledzi filmowych bohaterów, trafnie oddając ich zniekształcone postrzeganie rzeczywistości.

Andrzej Żuławski o filmie: "Opętanie ma dwa źródła. Pierwsze jest związane z moim życiem osobistym. Niemal wszystko, co trafiło na ekran, wydarzyło mi się naprawdę. Zmyśleniem jest tylko szpiegowska profesja bohatera i warstwa fantastyczna. Jednak szok człowieka, który po powrocie do domu widzi koniec tego, w co naprawdę wierzył, jest wzięty moich doświadczeń. Nawet część dialogów jest przeniesiona żywcem z tego, co zapamiętałem. Drugim źródłem inspiracji były Sceny z życia małżeńskiego Bergmana. To mądry, przenikliwy film. Jednak po wyjściu z kina czułem niedosyt. Zobaczyłem realia, ale zabrakło mi syntezy. Ja jestem inny, wierzę w bajki."
W rolach głównych w filmie "Opętanie" wystąpili: Sam Neill ("Park Jurajski", "Fortepian") i Isabelle Adjani, która za swój występ została wyróżniona Cezarem oraz nagrodą Jury na festiwalu w Cannes.

Projekcję poprzedzi prelekcja, którą wygłosi Piotr Zdybał - historyk sztuki, kurator wydarzeń artystycznych i filmowych, wykładowca akademicki. Prowadził zajęcia monograficzne na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, od 2015 r. wykłada historię sztuki i estetykę w szkole filmowej AMA Film Academy w Krakowie. Publikował teksty krytyczne i artykuły w czasopismach Aktivist!, Opcje, Szum, Wczasy oraz w serwisach internetowych: e-Splot, Numatre.

O FILMIE:

OPĘTANIE | Possesion
reż. Andrzej Żuławski, RFN/Francja 1981, 124’
MFF w Cannes 1981: Najlepsza aktorka (Isabelle Adjani), udział w konkursie głównym
Cezary 1982: Najlepsza aktorka (Isabelle Adjani)
Międzynarodowy Festiwal Filmów Fantastycznych w Trieście 1981: Złoty Asteroid
Berlin Zachodni w okresie zimnej wojny. Mark (Sam Neill) i Anna (Isabelle Adjani) przechodzą małżeński kryzys spowodowany długotrwałą nieobecnością mężczyzny i romansem kobiety, która zaniedbuje ich wspólne dziecko i popada w coraz bardziej skrajne emocjonalne stany. Mark próbuje dowiedzieć się, co jest przyczyną dziwnego zachowania żony, by uratować związek. Sytuacja komplikuje się, kiedy poznaje Helen, która do złudzenia przypomina jego partnerkę.

Dodaj artykuł do:
(dodano 30.12.23, autor: blackrose)
Dział film
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Dickinson
2
Tomasz Makowiecki
3
Mother Mother
4
Various Artists
5
John Surman
6
Jennifer Lopez
7
Baranovski
8
Idles
9
Arthur James
10
Matthieu Bordenave
1
Ethan Coen
2
Stéphan Castang
3
Martin Provost
4
Reem Kherici
5
Han-min Kim
6
Justine Triet
7
Reinaldo Marcus Green
8
Artur Żmijewski
9
S.J. Clarkson
10
Sofia Coppola
1
Katarzyna Minkowska
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
6
Opera Krakowska w Krakowie
7
Rodion Szczedrin
8
Jarosław Murawski
9
Michaił Bułhakow
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia