Rosja - imperium peryferii - spotkanie z Borysem Kagarlickim

Spotkanie z wybitnym rosyjskim socjologiem Borysem Kagarlickim z okazji polskiej premiery jego książki "Imperium peryferii. Rosja i system światowy" odbędzie się w Krytyce Politycznej w Warszawie 26 października o godz. 19:00.

Prowadzenie: Sławomir Sierakowski.

Tłumaczenie symultaniczne z języka angielskiego.

Czy Rosja -  największy kraj na świecie  -  rzeczywiście znajduje się na peryferiach międzynarodowej polityki, a o imperialnych aspiracjach państwa decydują tylko jego surowce naturalne: gaz i ropa? Borys Kagarlicki twierdzi, że rosyjski model gospodarczy nabiera kolonialnego charakteru, radzi sobie nie najgorzej, ale nie produkuje dóbr wysoko przetworzonych  -  może poza bronią. Mamy do czynienia z pozornym bogactwem Rosji, lecz z coraz mniej podmiotową pozycją w gospodarce. Część elit nawołuje do modernizacji, do wprowadzania nowych technologii, lecz niewiele w tym kierunku robi. Dlaczego? Bo przestawienie kraju na zupełnie nowe tory nie leży w ich interesie. Borys Kagarlicki - rosyjski socjolog, lewicowy działacz polityczny, niegdyś dysydent. Dwukrotnie aresztowany, ze Breżniewa w 1982 i za Jelcyna w 1993. Autor wielu książek, dyrektor Instytutu Badań nad Globalizacją i Ruchami Społecznymi. Jeden z redaktorów lewicowego portalu rabkor.ru.

O KSIĄŻCE IMPERIUM PERYFERII. ROSJA I SYSTEM ŚWIATOWY: Ambitne ujęcie tysiącletniej historii Rosji. Pasjonująca analiza kształtowania się współczesnego systemu-świata, tak jak zarysowuje go Wallerstein, w którym nic nie dzieje się przypadkiem. Książka obejmuje wszystkie okresy dramatycznego rozwoju Rosji, począwszy od wczesnych osadników, przez średniowieczną zapaść, Iwana Groźnego - „angielskiego cara”, Piotra Wielkiego, Wojnę Krymską, aż po nastanie kapitalizmu, rewolucję i okres sowiecki, a w końcu powrót kapitalizmu po 1991 roku. Imperium peryferii jednych oburzy, innych zafascynuje. W przyszłości powinno stać się klasyką. Nigdzie w Europie nie kłócą się tak zajadle o historyczne szczegóły, jak w naszym kraju. Oceny Iwana Groźnego, Aleksandra II czy Piotra I nie da się oddzielić od politycznej pozycji danego autora. Wszystkie te postaci i symbole wciąż jeszcze są wśród nas. Mówi się o nich tak, jakby dopiero co wyszły za drzwi. Cały kraj przypomina ogromny dom pełen zjaw, które pod niewidzialną (a czasem widzialną) postacią towarzyszą uczestnikom współczesnych wydarzeń. fragment książki Wnikliwy, inteligentny i prowokujący obraz społeczeństwa Rosji, dwadzieścia lat po upadku ZSRR. Inspiruje do naprawdę poważnej refleksji, dlatego nie wolno go przeoczyć. Immanuel Wallerstein, Yale University

26 październik 2012, piątek
godz. 19:00

Dodaj artykuł do:
(dodano 24.10.2012, autor: blackrose)
Tagi: Rosja - imperium peryferii , Borys Kagarlicki
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arlo Parks
2
Bryan Ferry
3
Bring Me The Horizon
4
Black Label Society
5
Crown Lands
6
At the Gates
7
Gorillaz
8
Kwiat Jabłoni
9
Balu Brigada
10
Megadeth
1
Sarah Miro Fischer
2
Rafał Reyman Głombiowski
3
Sang-il Lee
4
Giorgos Georgopoulos
5
Kleber Mendonça Filho
6
Maggie Gyllenhaal
7
David Borenstein, Pavel Talankin
8
Jan Komasa
9
Kirill Sokolov
10
Gan Bi
1
Norbert Bajan
2
Jacek Mikołajczyk
3
Natalia Korczakowska
4
Ewa Platt
5
Krzysztof Pastor
6
Krzysztof Garbaczewski
7
Richard Chappell
8
Paweł Miśkiewicz
9
Alina Moś
10
Ewa Platt
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia