Biblioteka Narodowa w Warszawie w terminie od 26 do 28 listopada gościć będzie drugą międzynarodową konferencję z cyklu Genealogie Pamięci, zatytułowaną Regiony Pamięci. Europa Środkowo-Wschodnia w perspektywie porównawczej. O przemocy i traumie XX wieku w pamięci społecznej mieszkańców Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej debatować będzie ponad stu uczonych z całego świata.
Genealogie Pamięci to rozpoczęty w 2011 roku projekt Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność realizowany wspólnie z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej. Jego celem jest badanie i popularyzowanie zagadnień związanych z pamięcią społeczną i sposobami pamiętania XX wieku w Europie Środkowo-Wschodniej. Najważniejszym elementem projektu jest organizacja corocznej międzynarodowej konferencji, w której udział biorą liczni badacze, debatujący nad metodologią i praktyką badań pamięci indywidualnej i zbiorowej.
Podczas tegorocznej konferencji zatytułowanej Regiony Pamięci. Europa Środkowo-Wschodnia w perspektywie porównawczej, badacze z całego świata porównywać będą procesy dotyczące pamięci zbiorowej zachodzące w Europie Środkowo-Wschodniej z tymi w Azji, Afryce czy Ameryce Łacińskiej. Porównawcze spojrzenie na problem umożliwią w szczególności wystąpienia uznanych ekspertów spoza starego kontynentu. Wśród wykładowców konferencji Regiony Pamięci znaleźli się m.in.: prof. Carol Gluck (Columbia University), prof. Elizabeth Jelin (National Council of Scientific and Technical Research, Buenos Aires), prof. Gyanendra Pandey (Emory University, Atlanta),prof. Stefan Troebst (Uniwersytet w Lipsku) i dr Dirk Moses (European University Institute). Badacze dyskutować będą nad problemem pamiętania drugiej wojny światowej w Europie i Azji, sprzecznymi interpretacjami okresu dyktatur w krajach latynoamerykańskich ze szczególnym uwzględnieniem Argentyny oraz sposobem pamiętania podziału Indii i Pakistanu przez zwykłych obywateli. Poruszone będą również takie tematy jak:
pamięć o migracjach ludności i zmianach granic w XX wieku,
miasta jako nośniki pamięci społecznej (na przykładzie m.in. Łodzi, Mostaru, Berlina),
pamięć mniejszości (m.in. Tatarów krymskich, Turków meschetyńskich, Romów),
procesy rozliczeń z przeszłością i pojednania (na przykładzie Rwandy, Peru czy Niemiec),
rola literatury i fotografii w kształtowaniu pamięci,
wykorzystanie pamięci do celów politycznych (np. w Egipcie, Grecji, na Ukrainie).
Konferencja Regiony Pamięci. Europa Środkowo-Wschodnia w perspektywie porównawczej
Od 26 do 28 listopada 2012 roku
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
Utwór | Od |
| 1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
| 1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
| 2. było, jest i będzie | ametka |
| 3. O Tobie | ametka |
| 4. Świat wokół nas | karolp |
| 5. Kolekcjonerka (opko) | will |
| 6. alchemik | adolfszulc |
| 7. taka zmiana | adolfszulc |
| 8. T...r | kid_ |
| 9. przyjemność | izasmolarek |
| 10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
| 1. Sprzymierzeniec | blackrose |
| 2. Podaruję Ci | litwin |
| 3. test gif | amigo |
| 4. Primavera_AW | annapolis |
| 5. Melancholia_AW | annapolis |
| 6. +++ | soida |
| 7. *** | soida |
| 8. Góry | amigo |
| 9. Guitar | amigo |
| 10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
| 1. Zielona granica | irka |
| 2. Tajemnice Joan | wanilia |
| 3. Twój Vincent | redakcja |
| 4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
| 5. Miasto 44 | annatus |
| 6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
| 7. O matko! Umrę... | lu |
| 8. Subtelność | lu |
| 9. Mustang | lu |
| 10. Pokój | martaoniszk |