Premiera spektaklu "Życie to sen"

2 marca w Teatrze Współczesnym w Szczecinie odbędzie się premiera spektaklu "Życie to sen", którego reżyserem jet Wojtek Klemm. Reżyser pracujący w teatrach w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Izraelu, sięga po klasyczny tekst Calderóna dotykający tajemnicy istnienia.

Król Basilio po narodzinach syna odczytuje w gwiazdach, że jego potomek będzie najzuchwalszym z ludzi, najokrutniejszym z książąt i najbardziej bezbożnym z władców. Postanawia zatem odsunąć go od dworu i zamknąć w wieży, ale po dwudziestu latach wyrzuty sumienia każą przywrócić syna do godności księcia. Śpiącego Segismunda podwładni przenoszą do pałacu. Jeśli królewicz okaże się człowiekiem uczciwym – zostanie następcą króla, jeśli nie – resztę życia spędzi w zamknięciu.

Wraz z reżyserem pracującym w teatrach w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Izraelu, znanym szczecińskiej publiczności z realizacji Judyty Friedricha Hebbla, przyjechały osoby zarówno kojarzone z pracy przy szczecińskich premierach, jak i artyści pierwszy raz tworzący dla naszej sceny. Wśród realizatorów obecna jest stała współpracowniczka reżysera, Johanna Hoehmann, która pracowała przy premierze Judyty i tym razem również przygotuje dramaturgię spektaklu. W przedstawieniu Życie to sen zobaczyć będzie można też kostiumy autorstwa Julii Kornackiej, projektantki mody i autorki kostiumów teatralnych dla wielu polskich reżyserów, m.in. Michała Zadary, Barbary Wysockiej i Jana Peszka. To jej piąta realizacja dla Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Podczas marcowej premiery spektaklu pierwszy raz będzie można zobaczyć scenografię przygotowaną przez Magdalenę Gut, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, która najwięcej realizacji scenograficznych przygotowała dla niemieckiej reżyserki Tiny Lanik, a jej prace ogląda publiczność m.in. w Berlinie, Zurichu, Wiedniu i Stuttgarcie. Po raz pierwszy usłyszeć będzie można także muzykę przygotowaną przez duet Bracia Oleś (Marcin Oleś – kontrabasista i Bartłomiej Brat Oleś – perkusista), tworzący od ponad dziesięciu lat autorskie kompozycje, dla których głównym punktem odniesienia jest jazz. Zespół artystów po raz pierwszy pracujących dla szczecińskiej sceny, tworzy także tancerka, choreografka i performerka, autorka projektów tanecznych, Magdalena Jędra.

Nowy przekład i adaptację tekstu Calderona de la Barca Życie to sen przygotowała doktor iberystyki – Marta Eloy Cichocka, absolwentka Université de Caen Basse-Normandie i Université de Paris VIII. Marta Eloy Cichocka wykłada na co dzień na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, specjalizuje się w tłumaczeniach z francuskiego i hiszpańskiego, a także wydaje własną poezję.

Obsada: Barbara Biel, Małgorzata Klara, Arkadiusz Buszko, Robert Gondek, Adam Kuzycz-Berezowski, Michał Lewandowski, Jacek Piątkowski, Wojciech Sandach.

Dodaj artykuł do:
(dodano 21.02.13, autor: blackrose)
Tagi: Życie to sen, teatr
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Katatonia
2
Neil Young & The Chrome Hearts
3
Saxon
4
Calum Hood
5
Skunk Anansie
6
Eluveitie
7
Arkadiusz Jakubik
8
sanah
9
Damiano David
10
W.E.N.A.
1
Celine Song
2
Margien Rogaar
3
Lionel Baier
4
Dean DeBlois
5
Michael Dweck, Gregory Kershaw
6
Len Wiseman
7
Frydrych-Zdanowska
8
Wes Anderson
9
Tim Moriarty
10
David Marqués
1
Paweł Miśkiewicz
2
Ewa Platt
3
Ilaria Lanzino
4
Sebastian Fabijański
5
Anna Kękuś
6
Łukasz Czuj
7
reż. Mariusz Treliński
8
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
9
Gabriela Zapolska
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia