Kraków. Tradycyjne Święto Rękawki 2013

Wesele słowiańskie z wróżbami pomyślności, wiedźmy wróżące, tańce wieszczek, bitwy Drużyny Wojów Wiślańskich – to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają nas podczas Tradycyjnego Święta Rękawki pod Kopcem Krakusa.

Obchodzone od wieków Święto Rękawki od roku 2001 odbywa się pod Kopcem Krakusa. Impreza ma charakter średniowiecznego festynu, gdzie prezentowane są pokazy walk i uzbrojenia. W roku 2013 tematem przewodnim imprezą są zwyczaje Słowian, więc będzie można obejrzeć m.in wesele słowiańskie z wróżbami pomyślności, wiedźmy wróżące, tańce wieszczek czy rekonstrukcję świątyni przedchrześcijańskiej (Kącina – chram słowiański).Odwiedzający festyn mogą obejrzeć także sceny z życia codziennego w tamtym okresie - wygląd osady, rzemiosło, zwyczaje i stroje. Kolejną atrakcją jest możliwość spróbowania potraw gotowanych według przepisów naszych przodków i zobaczenia jak wyglądały średniowieczne potyczki zbrojne. Corocznie organizacją bitew w ramach na Tradycyjne Święto Rękawki zajmuje się Drużyna Wojów Wiślańskich oraz zaproszone przez nich grupy rekonstrukcyjne.
Rękawka związana jest z legendą o kopcu Kraka, usypanym przez miejscową ludność po śmierci króla. Podobno ziemię noszono w rękawach, i dlatego kopiec nazywano Rękawką. Pod kopcem Kraka w trzeci dzień świąt wielkanocnych (wtorek był kiedyś również dniem świątecznym) odbywał się odpust, a zamożni krakowianie zrzucali biedakom, zebranym pod wzgórzem, odpadki ze świątecznego stołu oraz drobne monety. Zwyczaj ten nawiązuje również do pogańskich obrzędów tzw. zaduszek wiosennych, które przypadały na czas przesilenia słonecznego.

Szczegółowy program zobacz TU.

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.03.13, autor: poltorak)
Dział wszystkie
Tagi: Kraków, festyn, Rękawka, spotkanie, historia, rodzinnie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Sting
2
Eluveitie
3
Arkadiusz Jakubik
4
The Waterboys
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Bryan Ferry
7
Turbo
8
Mela Koteluk
9
Anita Lipnicka
10
Marcin Maciejczak
1
James Hawes
2
Christopher Landon
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Mara Tamkovich
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Alonso Ruizpalacios
8
Fabrice Du Welz
9
Rungano Nyoni
10
Walter Salles
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia