Czesław Miłosz w czterech esejach

W lipcu nakładem Wydawnictwa IBL PAN ukazała się książka Miłosz. Autobiografia. Cztery eseje, której autorem jest profesor nauk humanistycznych Józef Olejniczak.

Monografia twórczości Czesława Miłosza, w której zasadniczym kluczem interpretacyjnym jest problem autobiografii, składa się z czterech obszernych esejów:
Miłosz. Autobiografia,
Mistrzowie?…,
Opowiedzieć Historię,
Być na miarę literatury.

Stanowi próbę odczytania dzieła Miłosza przez pryzmat polskiego losu w XIX i XX wieku, losu ogólnego, ukonkretnionego jednak w biografii pisarza. Do miłoszologii stosunek zaproponowanych interpretacji nie jest jednoznaczny, ma charakter dialektyczny. Z jednej strony autor wpisuje się w główny nurt badań nad twórczością autora Zniewolonego umysłu, poświadczając to w tekście monografii wieloma odwołaniami do najważniejszych pozycji krytycznych i naukowych, a z drugiej strony wprowadza nowe wątki, nierzadko polemiczne w stosunku do wcześniejszych prac, na przykład dotyczące stosunku Miłosza do romantyzmu i historii, metafizyczności czy nawet religijności tej poezji, a przede wszystkim (w rozdziale pt. Mistrzowie) do badawczego stereotypu mówiącego o niezmienności, niezależności i oryginalności światopoglądu Miłosza. Książka kierowana jest przede wszystkim do badaczy polskiej literatury XX wieku, ale eseistyczny tryb wywodu autora i podjęta w niej problematyka polskiego losu pozwala mieć nadzieję, że znajdzie czytelników także wśród szerszego kręgu intelektualistów i inteligentów.

Józef Olejniczak Miłosz. Autobiografia. Cztery eseje
Premiera: lipiec 2013 roku
Wydawnictwo IBL PAN, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego

Dodaj artykuł do:
(dodano 07.08.13, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Czesław Miłosz
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Daniel Blumberg
2
The Storyteller
3
Wojtek Mazolewski Quintet
4
Ólafur Arnalds
5
Steve Hackett
6
Pink Floyd
7
Paul Weller
8
Józef Skrzek
9
The Teskey Brothers
10
CALUM HOOD
1
Samuel Van Grinsven
2
Mike Flanagan
3
Danny Boyle
4
Paolo Genovese
5
Paolo Cognetti
6
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
7
Jan Hřebejk
8
Rebecca Lenkiewicz
9
Ido Fluk
10
David Marqués
1
Jacek Mikołajczyk
2
Ewa Platt
3
Natalia Korczakowska
4
Krzysztof Garbaczewski
5
Krzysztof Pastor
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia