Spotkanie autorskie Marcina Bałczewskiego

13 kwietnia o godz. 18 w Śródmiejskim Forum Kultury - Domu Literatury rozpocznie się spotkanie autorskie Marcina Bałczewskiego połączone z Łódzką Premierą Literacką jego najnowszej książki pt. Malone (Wydawnictwo Forma). Po spotkaniu koncert Ironlung (ambient/noise). Wstęp na te wydarzenia jest bezpłatny.

Będzie to pierwsze od ośmiu lat spotkanie w Łodzi z tym jednym z najoryginalniejszych obecnie autorów prozy. Warto nadmienić, iż Bałczewski jest jedynym przedstawicielem tzw. roczników osiemdziesiątych w literaturze polskiej urodzonych w Łodzi i jednym z nielicznych pisarzy literatury postmodernistycznej w naszym kraju. Autor kilkudziesięciu opowiadań publikowanych w prasie literackiej. Tłumaczony na język angielski. Debiutował w 2002 roku tekstami na łamach Lampy i Iskry Bożej. W tym samym roku pojawiła się jego pierwsza książka - postpowieść "W poszukiwaniu straconego miejsca". W grudniu 2010 roku pojawiła się jego kolejna książka pt. "Malone". Bałczewski dwukrotnie był nominowany do Nagrody Fundacji Kultury (2007 i 2008 r.). Jego opowiadanie znalazło się w "2008. Antologia opowiadań polskich". Jako pierwszy łodzianin otrzymał Międzynarodowe Stypendium Dagny Willi Decjusza. Z tego też powodu do czerwca br. rezyduje z innymi twórcami z Niemiec, Norwegii, Białorusi w Krakowie.

O książce:

"Malone" Marcina Bałczewskiego można czytać na różne sposoby, odkrywając coraz to nowe konteksty, podobnie jak w przypadku Gry w klasy Cortazara, czy też Zagubionego w labiryncie śmiechu Bartha. Mając tak wielki wybór w sposobie poznania całości można uznać, że zawsze coś umyka, coś jest nieuchwytne i pełni znaczenia owego prozatorskiego przedsięwzięcia nigdy nie uda się odkryć do końca.
Możliwości są w nim wielorakie interpretacje, ciągle powstają nowe wątki oraz ich zakończenia. Bałczewski bawi się słowem. Potrafi stworzyć niezwykle oryginalne rozdziały, jego pomysły bywają zaskakujące. Niektóre części książki to jakby wycinki z gazet, inne to tylko fragmenty piosenek. Niby żadnego połączenia z fabułą, o ile dojdziemy do tego, że taka w książce istnieje, ale jednak czuje się nieustannie jakieś powiązania z całością. Można więc odnieść wrażenie, że każde zdanie umieszczono tu celowo i każde zdanie ma swój sens dla całości. Jest w tej prozie swoista magia, są i zapisy rzeczywistości, fakty, niby oczywiste, ale przedstawione w nowy, zaskakujący sposób.

Ironlung - eksperymentalny projekt muzyczny Kuby Drożdżowskiego istniejący od 2005 roku (z mniejszymi lub większymi przerwami) - mieszający ambient, noise, power electronics oraz szeroko pojętą muzykę eksperymentalną. Nieustanne poszukiwanie brzmienia oraz formy muzycznej, która zadowoli ciągle nieusatysfakcjonowanego twórcę - nieustający eksperyment. Wydawnictwa Ironlung są dostępne w różnego rodzaju netlabelach (Far From Showbiz, n0-age, 77industry) oraz niezależnych labelach wydających muzykę na fizycznych nośnikach (XVP, Zvukovina, Far From Showbiz). Obecnie udziela się także w projektach Trauma Unit, Naked Blood oraz Spaceship to Hell.

Śródmiejskie Forum Kultury Domu Literatury, ul. Roosevelta 17, Łódź 

Dodaj artykuł do:
(dodano 12.04.2011, autor: redakcja)
Dział literatura
Tagi: Marcin Bałczewski, pisarz, spotkanie autorskie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arlo Parks
2
Bryan Ferry
3
Bring Me The Horizon
4
Black Label Society
5
Crown Lands
6
At the Gates
7
Gorillaz
8
Kwiat Jabłoni
9
Balu Brigada
10
Megadeth
1
Sarah Miro Fischer
2
Rafał Reyman Głombiowski
3
Sang-il Lee
4
Giorgos Georgopoulos
5
Kleber Mendonça Filho
6
David Borenstein, Pavel Talankin
7
Maggie Gyllenhaal
8
Kirill Sokolov
9
Jan Komasa
10
Joachim Trier
1
Norbert Bajan
2
Jacek Mikołajczyk
3
Natalia Korczakowska
4
Ewa Platt
5
Krzysztof Pastor
6
Krzysztof Garbaczewski
7
Richard Chappell
8
Paweł Miśkiewicz
9
Alina Moś
10
Ewa Platt
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia