"Kamerdyner" Lee Danielsa
6 grudnia na ekrany polskich kin wejdzie Kamerdyner Lee Danielsa, uchodzący za jednego z najpoważniejszych kandydatów do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Dwukrotnie nominowany do Oscara reżyser i producent Lee Daniels (Hej, Skarbie, Czekając na wyrok) przedstawia opartą na prawdziwych wydarzeniach historię Cecila Gainesa (laureat Oscara i Złotego Globu – Forest Whitaker), który w latach 1957-1986 był kamerdynerem siedmiu kolejnych prezydentów Ameryki. Film, porównywany przez zagranicznych krytyków do przeboju Jak zostać królem, już teraz uchodzi z jednego faworytów Nagród Akademii, zaś grająca żonę tytułowego bohatera Oprah Winfrey typowana jest jako jedna z najmocniejszych kandydatek do Oscara. Danielsowi udało się zgromadzić prawdziwie imponującą obsadę, w której, poza Whitakerem, znalazło się pięciu innych zdobywców Oscara – Robin Williams, Jena Fonda, Vanessa Redgrave, Cuba Gooding Jr i Melissa Leo, wspieranych przez takie osobowości świata show-biznesu, jak: Lenny Kravitz, Mariah Carey i nominowana do Oscara oraz Złotego Globu Oprah Winfrey. Kamerdyner przez blisko miesiąc był numerem jeden box office’u w USA, zwracając koszty produkcji już pierwszym tygodniu wyświetlania, a teraz bije rekordy frekwencji w kolejnych krajach europejskich.

W 1926 roku młody Cecil opuszcza skonfliktowane na tle rasowym południe USA, szukając szansy na lepsze życie. Wkrótce otrzyma niezwykły dar od losu. Zostanie kamerdynerem w Białym Domu, stając się naocznym świadkiem wydarzeń, które na zawsze zmienią oblicze współczesnego świata. Gdy kolejni prezydenci USA zmagają się ze skutkami zabójstwa Johna F. Kennedy’ego, Martina Luthera Kinga i kontrowersjami narosłymi wokół wojny w Wietnamie i afery Watergate, Cecil – wpierany przez kochającą żonę Glorię (Oprah Winfrey) – musi podjąć trudną walkę o dobro i szczęście rodziny, któremu na drodze stanie jego własne, bezgraniczne oddanie pracy.
Dodaj artykuł do:
(dodano 07.11.13, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Kamerdyner. Lee Daniels
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Tom Grennan
2
Molly Tuttle
3
Van Halen
4
Daniel Blumberg
5
Wojtek Mazolewski Quintet
6
The Storyteller
7
Ólafur Arnalds
8
Paul Weller
9
Pink Floyd
10
Steve Hackett
1
Mike Flanagan
2
Paolo Genovese
3
Zach Cregger
4
Guillaume Nicloux
5
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
6
Paolo Cognetti
7
Samuel Van Grinsven
8
Danny Boyle
9
Jan Hřebejk
10
Ido Fluk
1
Elizabeth Jane Howard
2
Hanna Greń
3
Michelle Frances
4
Robert Michniewicz
5
Anna Bailey
6
Patrycja Pelica
7
Lucinda Riley
8
Beatriz Serrano
9
Agnieszka Cubała
10
Ildefonso Falcones
1
Jacek Mikołajczyk
2
Ewa Platt
3
Natalia Korczakowska
4
Krzysztof Garbaczewski
5
Krzysztof Pastor
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia