Tadeusz Pióro „Powązki”

„Powązki” to charakterystyczna dla Tadeusza Pióry poezja „cytowania”, wszystko tutaj zdaje się być wypowiedziane gdzieś, kiedyś, przez kogoś innego, ale ten wielogłos jest jednocześnie natychmiast rozpoznawalny jako głos Pióry i nikogo innego. Po kilku latach od wydania „Abecadła” (2009) styl warszawskiego poety niewiele się zmienił. Słowem kluczem, którym należy otwierać „Powązki”, jest jak zawsze „ironia”, bez znieczulenia odzierająca ze złudzeń.

Najnowsze wiersze jedynie z pozoru układają się w bezładny ciąg skojarzeń. Chaos Pióry jest jednak chaosem uporządkowanym, ten zbiór rzucanych luźno zdań, haseł i wspomnień wciąga w intertekstualne i popkulturowe gry. Autor znów przebiera w różnych wariantach mówienia o seksie, jedzeniu, sztuce, władzy i pisaniu. Jego melodyjna, choć dość szorstka fraza podkreśla jak mocno osadzony we współczesnej polszczyźnie jest potoczny, zdecydowanie niesalonowy język tej poezji.

Tadeusz Pióro urodził się 1960 roku. Jest poetą, historykiem literatury i tłumaczem. Ukończył Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, obronił doktorat z twórczości Jamesa Joyce’a i Ezry Pounda. Do Polski wrócił w połowie lat 90., znany już jako autor „Okęcia”. Od 1998 roku jest związany z Biurem Literackim, gdzie wydał „Syntetyczność” (1998), „Wolę i Ochotę” (2000), „Pieśni miłosne” (2004), „Abecadło” (2009) oraz wiersze zebrane „O dwa kroki stąd”.

Materiały prasowe Biuro Literackie

Dodaj artykuł do:
(dodano 05.02.15, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Tadeusz Pióro, Powązki
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Springsteen
2
Bruce Springsteen
3
Barbra Streisand
4
Benson Boone
5
Yungblud
6
Katatonia
7
Neil Young & The Chrome Hearts
8
Calum Hood
9
Saxon
10
Arkadiusz Jakubik
1
Joseph Kosinski
2
Dani de la Orden
3
Celia Rico Clavellino
4
David Marqués
5
Michael Dweck, Gregory Kershaw
6
Blandine Lenoir
7
Margien Rogaar
8
Lionel Baier
9
Dean DeBlois
10
Wes Anderson
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia