Tylnymi drzwiami. Czarny rynek w Polsce 1944–1989

4 marca w Wydawnictwie W.A.B. ukazała się książka Jerzego Kochanowskiego "Tylnymi drzwiami". Czarny rynek w Polsce 1944–1989. Autor porusza w niej temat czarnego rynku epoki PRL, który przeszedł do historii jako regularna wojna o handel.

Puste lodówki i kilkugodzinne wyczekiwanie w kolejce po mięso. Efekt? Powrót do domu z pustą siatką lub resztkami mięsnych podrobów spod lady.

    Sytuacja bywała czasami dość schizofreniczna. Prokurator pisał akt oskarżenia dla czarnogiełdziarza na papierze z czarnego rynku, popijając kawę z przemytu, podawaną przez żonę ubraną w równie czarnorynkową sukienkę – pisze autor książki.

Czy tylko przy pomocy tytułowych tylnych drzwi można było przetrwać na socjalistycznej pustyni? W jakim stopniu czarny rynek podkopywał system państwowy, a w jakim udało mu się go ustabilizować i wzmocnić?

Prof. dr hab. Jerzy Kochanowski (ur. w 1960 r.) – historyk, wykładowca w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się w historii XX w. Redaktor naczelny Przeglądu Historycznego, w latach 2000–2005 pracownik naukowy Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, w latach 2011–2012 stypendysta Imre Kertész Kolleg w Jenie.

Książka Jerzego Kochanowskiego otwiera nową serię wydawniczą W.A.B., która będzie prezentowała eseje, świadectwa, pamiętniki i reportaże historyczne, opisujące najciekawsze epizody historii polskiej i zagranicznej oraz kontrowersyjne, prowokujące do dyskusji zagadnienia. W serii ukażą się wkrótce:

    Paryże innej Europy Błażeja Brzostka (premiera: 18 marca),
    Budowanie Polski Ludowej Padraica Kenneya (premiera: 6 maja),
    Rozmowy norymberskie Leona Goldensohna (premiera: 20 maja),
    Kobiety, komunizm i industrializacja w powojennej Polsce Małgorzaty Fidelis (premiera: 3 czerwca),
    Mistrzowie śmierci. Einsatzgruppen Richarda Rhodesa (premiera: 17 czerwca).

Dodaj artykuł do:
(dodano 16.03.15, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Tylnymi drzwiami. Czarny rynek w Polsce 1944–1989, Jerzy Kochanowski
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Springsteen
2
Bruce Springsteen
3
Barbra Streisand
4
Benson Boone
5
Yungblud
6
Katatonia
7
Neil Young & The Chrome Hearts
8
Calum Hood
9
Saxon
10
Arkadiusz Jakubik
1
Joseph Kosinski
2
Dani de la Orden
3
Celia Rico Clavellino
4
David Marqués
5
Michael Dweck, Gregory Kershaw
6
Blandine Lenoir
7
Margien Rogaar
8
Lionel Baier
9
Dean DeBlois
10
Wes Anderson
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia