W czasie wakacji ukazały się trzy nowe książki ISKIER: "Cyganka oraz inne satyry i humoreski prozą, teksty kabaretowe i aforyzmy" Juliana Tuwima, "Themis i Pheme. Czasopiśmiennictwo prawnicze w Polsce do 1939 roku" Stanisława Milewskiego i Adama Redzika oraz "Fajnie być samcem" Dmitrija Strelnikoffa.
O książkach.
Julian Tuwim
Cyganka oraz inne satyry i humoreski prozą, teksty kabaretowe i aforyzmy
Monologi i skecze kabaretowe (w tym część ogłoszonych po raz pierwszy), humoreski, parodie, a nawet mniej lub bardziej poważne aforyzmy i sentencje – oto Tuwim, jakiego znamy chociażby z tomiku W oparach absurdu. Listy prywatne, do redakcji, od redakcji, listy otwarte. A prócz tego niby odkrycie naukowe, recenzję nieistniejącego dzieła z dziedziny nieistniejącej nauki i hasło do słownika polszczyzny. Błyskotliwe poczucie humoru w połączeniu ze znakomitym warsztatem językowym i literackim sprawiają, że przy lekturze tej książki trudno zachować powagę.
Dmitrij Strelnikoff
Fajnie być samcem
Pełna humoru, autoironii, błyskotliwych żartów i zabaw słowem, a zarazem ciepła i serdeczna powieść młodego mieszkającego w Polsce rosyjskiego dziennikarza (ale równocześnie biologa, podróżnika, barda i bystrego obserwatora rzeczywistości) prezentujacego świat z punktu widzenia samca: mężczyzny i zwierzęcia, ciekawego nowości zdobywcy i wnikliwego, precyzyjnego badacza otoczenia.
Stanisław Milewski
Adam Redzik
Themis i Pheme. Czasopiśmiennictwo prawnicze w Polsce do 1939 roku
Pierwsze opracowanie historii czasopiśmiennictwa prawniczego w Polsce, pionierskie również w skali europejskiej. Autorzy omówili wszystkie periodyki prawnicze, od pierwszych druków z XVIII wieku do 1939 roku, z uwzględnieniem zaborów i sytuacji politycznej Polski. Zawiera dzieje czasopism, szczegółowy wykaz zagadnień w nich poruszanych, a także sylwetki redaktorów i wydawców. Dzieło opatrzono skrupulatnymi indeksami osób i czasopism.
Zapraszamy do lektury.
Utwór | Od |
| 1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
| 1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
| 2. było, jest i będzie | ametka |
| 3. O Tobie | ametka |
| 4. Świat wokół nas | karolp |
| 5. Kolekcjonerka (opko) | will |
| 6. alchemik | adolfszulc |
| 7. taka zmiana | adolfszulc |
| 8. T...r | kid_ |
| 9. przyjemność | izasmolarek |
| 10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
| 1. Sprzymierzeniec | blackrose |
| 2. Podaruję Ci | litwin |
| 3. test gif | amigo |
| 4. Primavera_AW | annapolis |
| 5. Melancholia_AW | annapolis |
| 6. +++ | soida |
| 7. *** | soida |
| 8. Góry | amigo |
| 9. Guitar | amigo |
| 10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
| 1. Zielona granica | irka |
| 2. Tajemnice Joan | wanilia |
| 3. Twój Vincent | redakcja |
| 4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
| 5. Miasto 44 | annatus |
| 6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
| 7. O matko! Umrę... | lu |
| 8. Subtelność | lu |
| 9. Mustang | lu |
| 10. Pokój | martaoniszk |