Pamięć, szacunek i nadzieja - w 72. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim „Żonkile” zakwitną już po raz trzeci!

19 kwietnia w 72. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Na ulicach Warszawy około 850 wolontariuszy będzie rozdawać papierowe żonkile - symbol pamięci o bohaterach z 1943 roku. Do akcji włączyło się także ponad 800 szkół w całej Polsce oraz partnerzy zagraniczni – żonkile rozkwitną także m.in. w Izraelu, USA, Australii i we Francji.

Akcja Żonkile to ważny projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Ten desperacki zryw jest na świecie symbolem walki o godność, jednak w Polsce Powstanie w Getcie wciąż pozostaje mało znane. Akcją Żonkile chcemy sprawić, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów i jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

19 kwietnia 2015 roku w 72. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim na ulice Warszawy wyjdzie około 850 wolontariuszy, którzy będą rozdawać przechodniom papierowe żonkile i ulotki z informacjami o Powstaniu. Wszyscy wolontariusze przeszli kilkutygodniowe przeszkolenie. Wolontariusze mieli okazję zwiedzić wystawę stałą Muzeum POLIN, uczestniczyć w warsztatach komunikacyjnych, poznać historię warszawskiego getta, a także zgłębić dzieje dzielnicy Muranów podczas spotkania z Beatą Chomątowską.

Do akcji Żonkile włączyło się w tym roku wiele organizacji społecznych, samorządów, uczelni i szkół w całej Polsce. Minister Edukacji Narodowej objął w tym roku Patronat Honorowy nad akcją. Do akcji przyłączyło się około 830 szkół z całej Polski.

Ambasadorami akcji w tym roku zostali: Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Monika Olejnik, Michał Piróg i Redbad Kljnstra.

źródło: Muzeum Historiii Żydów Polskich POLIN

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.04.15, autor: blackrose)
Tagi: Pamięć, szacunek i nadzieja, 72. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim, Żonkile
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Paul Weller
2
Steve Hackett
3
Ólafur Arnalds
4
Józef Skrzek
5
Wojtek Mazolewski Quintet
6
Pink Floyd
7
Lauren Spencer Smith
8
Daniel Blumberg
9
The Teskey Brothers
10
The Storyteller
1
Rebecca Lenkiewicz
2
Jan Hřebejk
3
Juliusz Machulski
4
Ido Fluk
5
Samuel Van Grinsven
6
Paolo Genovese
7
Cédric Klapisch
8
Blandine Lenoir
9
Quentin Dupieux
10
Ken Scott
1
Krzysztof Garbaczewski
2
Krzysztof Pastor
3
Richard Chappell
4
Alina Moś
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Anna Kękuś
8
Sebastian Fabijański
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia