Festiwal Filmu Niemego Tajemnice

W dniach 3–6 grudnia Kino Pod Baranami zaprasza na 16. Festiwal Filmu Niemego. To wyjątkowe wydarzenie muzyczno-filmowe, które przypomina lata świetności kina sprzed epoki dźwięku i dowodzi, że współczesna publiczność chce je odkrywać na nowo. Motywem przewodnim tegorocznej edycji przypadającej w 120. rocznicę narodzin X Muzy są tajemnice, mistyczne poszukiwania i dotknięcia nieznanego. Muzykę do filmów wykonają na żywo uznani artyści.

Filmy prezentowane podczas 16. edycji festiwalu balansują na granicy jawy i snu, rzeczywistości i świata fantazji, psychicznej równowagi i obłędu, doczesności i zaświatów. Dominują horrory, zarówno w europejskim, jak i amerykańskim wydaniu, jednak nie zabrakło również przedstawicieli fantastyki.

Kino grozy wiele zawdzięcza niemieckiemu ekspresjonizmowi, dlatego w programie imprezy znalazły się dzieła wybitnych twórców tego nurtu: Ręce Orlaka w reżyserii Roberta Wiene, Zmęczona śmierć Fritza Langa czy Kot i kanarek Paula Leniego – zrealizowany już w Stanach Zjednoczonych horror z akcentami komediowymi. W podobnym czasie powstał za oceanem Upiór w operze Ruperta Juliana, który uchodzi za żelazny klasyk kina grozy.

Post scriptum do festiwalu stanowi pokaz specjalny cyfrowo odrestaurowanego polskiego dramatu Ludzie bez jutra z muzyką na żywo duetu Sza/Za z okazji obchodów 60-lecia Filmoteki Narodowej. Film przez lata był uznawany za zaginiony, a jego odkrycie okazało się prawdziwą sensacją. Pokaz w Kinie Pod Baranami odbędzie się dzień po warszawskiej premierze, 16 grudnia.

Festiwal znany jest z nowatorskich i odważnych zestawień filmowo-muzycznych, które łączą eksperymentalne podejście z szacunkiem dla historii kina. W tym roku goście imprezy usłyszą kompozycje akustyczne, elektroniczne i elektroakustyczne, stworzone zarówno przy użyciu klasycznego instrumentarium, jak i nietypowych urządzeń i przedmiotów.

Po raz kolejny wydarzeniem specjalnym Festiwalu będzie mapping na wewnętrznej fasadzie Pałacu pod Baranami, inspirowany filmami niemymi, przygotowany przez Julie Land (MotionArt).

16. Festiwal Filmu Niemego Tajemnice
Od 3 do 6 grudnia 2015
Kino Pod Baranami, Kraków

Dodaj artykuł do:
(dodano 27.11.15, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Festiwal Filmu Niemego Tajemnice
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bring Me The Horizon
2
Bryan Ferry
3
Crown Lands
4
At the Gates
5
Arlo Parks
6
Black Label Society
7
Archive
8
Gorillaz
9
Avatar
10
Balu Brigada
1
Kleber Mendonça Filho
2
Giorgos Georgopoulos
3
Sang-il Lee
4
Rafał Reyman Głombiowski
5
Sarah Miro Fischer
6
David Borenstein, Pavel Talankin
7
Maggie Gyllenhaal
8
Jan Komasa
9
Joachim Trier
10
Gan Bi
1
Norbert Bajan
2
Jacek Mikołajczyk
3
Natalia Korczakowska
4
Ewa Platt
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Krzysztof Pastor
7
Richard Chappell
8
Paweł Miśkiewicz
9
Alina Moś
10
Ewa Platt
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia