"Eisenstein w Meksyku": Najnowszy film Petera Greenawaya od 12 lutego w kinach!

Peter Greenaway, w charakterystyczny dla siebie sposób, oddaje filmowy hołd jednemu z najznamienitszych reżyserów w historii kinematografii – Siergiejowi Eisensteinowi. Premiera filmu "Eisenstein w Meksyku" 12 lutego.

W najnowszym filmie Greenaway – radziecki twórca, któremu światową sławę przyniosły w latach 20. XX wieku filmy Strajk, Październik, a przede wszystkim Pancernik Potiomkin – znajduje w okolicach Guanajuato nie tylko przestrzeń do nakręcenia dziesiątek kilometrów materiału filmowego, ale o wiele więcej.

Tę wyprawę trafnie podsumowują słowa Greenawayowskiego bohatera: „O rewolucji rosyjskiej mówiono: 10 dni, które zaszokowały świat. Skoro tak, to mój pobyt w Meksyku można by określi mianem 10 dni, które zaszokowały Eisensteina”.

Błazenada, szalony montaż, ekran dzielony na kilka części, materiały archiwalne, prawdziwe zdjęcia bohaterów w tle filmowej opowieści. To wszystko określa poszukiwania Greenawaya. Anglika mieszkającego na stałe w Holandii, eksperymentatora i prowokatora. Można go lubić albo nie, ale z pewnością należy on do nietuzinkowych indywidualności współczesnego kina – recenzuje Barbara Hollender w „Rzeczpospolitej”.

Scenariusz i reżyseria: Peter Greenaway
Zdjęcia: Reinier van Brummelen
Występują: Elmer Bäck, Luis Alberti, Maya Zapata, Lisa Owen, Stelio Savante i inni

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.02.16, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Eisenstein w Meksyku, Peter Greenaway
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Pink Floyd
2
Van Halen
3
Tom Grennan
4
Molly Tuttle
5
Daniel Blumberg
6
The Storyteller
7
Wojtek Mazolewski Quintet
8
Ólafur Arnalds
9
Paul Weller
10
Steve Hackett
1
Zach Cregger
2
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
3
Paolo Genovese
4
Samuel Van Grinsven
5
Guillaume Nicloux
6
Mike Flanagan
7
Paolo Cognetti
8
Danny Boyle
9
Jan Hřebejk
10
Ido Fluk
1
Robert Michniewicz
2
Patrycja Pelica
3
Beatriz Serrano
4
Lucinda Riley
5
Anna Bailey
6
Elizabeth Jane Howard
7
Antoine Wilson
8
Ildefonso Falcones
9
Hanna Greń
10
Michelle Frances
1
Jacek Mikołajczyk
2
Ewa Platt
3
Natalia Korczakowska
4
Krzysztof Garbaczewski
5
Krzysztof Pastor
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia