"Chocolat": Poznaj historię pierwszego czarnoskórego klauna

1 lipca do kin trafi najnowszy film Roschdy’ego Zema. Omar Sy w "Chocolat" wcielił się w postać niezwykłego klauna – pierwszego ciemnoskórego artysty, który zaistniał we francuskim przemyśle rozrywkowym.

Prawdziwa historia niezwykłego człowieka – pierwszego czarnoskórego klauna o pseudonimie Chocolat, który święcił triumfy we Francji na przełomie XIX i XX wieku. Fascynująca opowieść o przyjaźni, kulisach show-biznesu i przełamywaniu stereotypów.

Chocolat urodził się w 1860 roku na Kubie jako Rafaël Padilla. Gdy miał 10 lat, został sprzedany jako pomoc domowa portugalskiemu kupcowi. W wieku 16 lat uciekł do Bilbao, gdzie zaczął przygodę z cyrkiem.

Jego oryginalna osobowość została dostrzeżona i doceniona przez brytyjskiego klauna Tony’ego Grice’a, który nadał mu pseudonim. Prawdziwy sukces odniósł u boku innej gwiazdy cyrku – klauna o pseudonimie Footit (w tej roli James Thierée). Skecze, które wspólnie wymyślili, odtwarzane są do dziś.

Osobliwy duet sceniczny fascynował wielu artystów i intelektualistów, a Chocolat stał się jedną z najbardziej rozpoznawanych osobowości Montmartre’u. Inspirował najpopularniejszych artystów tamtego okresu: Debussy’ego, malarza Toulouse-Lautreca, który uwiecznił go na wielu swoich rysunkach; pojawił się również w pierwszych filmach braci Lumière. Zmarł samotnie w 1917 roku, zrujnowany przez hazard i alkohol.

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.06.16, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Chocolat, Roschdy Zem
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Robert Plant
2
Dropkick Murphys
3
Bob Dylan
4
Orbit Culture
5
Bioscope
6
Balu Brigada
7
Sophie Ellis Bextor
8
Eunike Tanzil
9
White Lies
10
David Gilmour
1
Lynne Ramsay
2
Wojciech Smarzowski
3
Margherita Ferri
4
Sebastian Juszczyk
5
Agnieszka Holland
6
Bálint Dániel Sós
7
Michał Kwieciński
8
James Marquand
9
Paweł Podolski
10
Dan Trachtenberg
1
Jacek Mikołajczyk
2
Natalia Korczakowska
3
Ewa Platt
4
Krzysztof Pastor
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia