20. MFFD OFF CINEMA Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych

Rozpoczął się jubileuszowy, dwudziesty Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA. Do niedzieli pokazane zostanie 35 filmów konkursowych z całego świata, retrospektywa Pawła Łozińskiego i Bogdana Dziworskiego, dokument światowy, dokumenty muzyczne, historyczne i zaangażowane. W programie znalazł się przedpremierowo „Gimme Danger” Jima Jarmuscha o Iggy Popie i zespole The Stooges oraz pełna wersja "Życiorysu" Krzysztofa Kieślowskiego z taśmy 35 mm!

Tegoroczny festiwal to nie tylko seanse - zapraszamy na spotkania z filmowcami, pisarzami i na silent disco! Dwudzieste urodziny świętujemy także poza murami ZAMKU: w klubie Pies Andaluzyjski i kinie Rialto.

Co wydarzy się pierwszego dnia? W programie między innymi:

1. Pokaz filmu "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham" i spotkanie z reżyserem, Pawłem Łozińskim.
g. 16 / Kino Pałacowe / bilety: 10 zł

2. Gala otwarcia festiwalu
g. 19.30 / Sala Wieka / zaproszenia i bezpłatne wejściówki

Film Jorisa Ivensa z muzyką na żywo w wykonaniu Dariusza Makaruka. Joris Ivens to holenderski filmowiec, który żył w latach 1898-1989. Był wielokrotnie nagradzanym twórcą przeszło 50 filmów dokumentalnych. Dariusz Makaruk - producent muzyczny i kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. Ilustruje pokazy filmów niemych nowoczesnym soundtrackiem ("Twarze dzieci" 1923, "Gabinet Doctora Caligari" 1925).

3. Pokazy konkursowe
g. 21.30 / Sala Wielka / bilety: 5 zł
SHORES. IN THE SAFE NORTHERN SUN / DWA BRZEGI. W BEZPIECZNYM SŁOŃCU PÓŁNOCY

Vincenzo, obywatel Lampedusy i stróż cmentarny, nawiązuje korespondencję z człowiekiem na przeciwnym brzegu Morza Śródziemnego, artystą i grabarzem. Vincenzo sam grzebie ciała migrantów, którzy utonęli w trakcie przeprawy do Włoch, ściągając na siebie krytykę wierzącej społeczności swego miasteczka. Z kolei mieszkający w Zarzis (Tunezja) Mohsen, tworzy muzeum z wyrzuconych przez morze przedmiotów, które kiedyś należały do migrantów.

Irene Dionisio – urodziła się w 1986 roku w Turynie. Współpracuje z instytucjami publicznymi i organizacjami non-profit jako artystka wizualna, współtworząc ich wydarzenia, oraz jako reżyser i filmowiec z Tempesta Film, Mammut Film i turyńską galerią Moitre. Jej najnowszym dziełem jest dokument zatytułowany „The factory is full – a tragicomedy in eight acts” (55’).

Na zasadzie milczącej obserwacji, film ukazuje przytułek dla starszych, bezdomnych osób, prowadzony przez dwie niezwykłe siostry, które korzystają z niekonwencjonalnej metody by ich podopieczni byli uśmiechnięci i szczęśliwi.

Filip Jacobson – jest reżyserem filmów dokumentalnych, ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim oraz Gdyńską Szkołę Filmową. Kontynuuje naukę na Wyższej Szkole Sztuk Medialnych w Kolonii. Brał udział w programie wymiany studenckiej z kubańską ECITV oraz uczestniczył w EsoDoc Workshops, Goshort Talent Campus czy Polska Doc. Angażuje się w zorientowane społecznie projekty dokumentalne, organizował warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży w Turcji, Rumunii i Polsce.

W 1975 roku reżim Czerwonych Khmerów przystąpił do systematycznych czystek, które pochłonęły życie dwóch milionów mieszkańców Kambodży. Film jest opowieścią o tym, jak w tamtych czasach niszczono sztukę i kulturę, pokazuje jak ludobójstwo wciąż kładzie się cieniem na życiu Kambodżan, i jak para która przetrwała ten kataklizm znalazła schronienie w Kinie Royal w Kampot.

Dareen i Suzanne – od sześciu lat pracują jako duet reżysersko-producencki. Podróżowali po Azji Południowo-Wschodniej, Bliskim Wschodzie i Europie, realizując filmy krótkometrażowe, dokumentalne i wideoklipy. Ich dokonania doczekały się emisji telewizyjnych na całym świecie, między innymi w Azji, Europie, Australii i Stanach Zjednoczonych.

mat. pras. opr.

Dodaj artykuł do:
(dodano 17.11.16, autor: wanilia)
Dział film
Tagi: 20. MFFD OFF CINEMA, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych, kino, film festiwal filmowy
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Katatonia
2
Neil Young & The Chrome Hearts
3
Saxon
4
Calum Hood
5
Skunk Anansie
6
Eluveitie
7
Arkadiusz Jakubik
8
sanah
9
Damiano David
10
W.E.N.A.
1
David Marqués
2
Celine Song
3
Lionel Baier
4
Dean DeBlois
5
Margien Rogaar
6
Michael Dweck, Gregory Kershaw
7
Len Wiseman
8
Frydrych-Zdanowska
9
Wes Anderson
10
Tim Moriarty
1
Paweł Miśkiewicz
2
Ewa Platt
3
Ilaria Lanzino
4
Sebastian Fabijański
5
Anna Kękuś
6
Łukasz Czuj
7
reż. Mariusz Treliński
8
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
9
Gabriela Zapolska
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia