Międzynarodowy Festiwal „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”

Międzynarodowy Festiwal „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie” to jedno z najciekawszych wydarzeń jazzowych w Polsce. W ramach festiwalu odbywają się koncerty z udziałem  znakomitych artystów – gwiazd polskiego i światowego jazzu oraz premierowe wykonania artystów jazzowych młodego pokolenia.

XXIII edycja Festiwalu potrwa od 25 do 30 kwietnia 2017. Zakończy się jak co roku celebracją Miedzynarodowego Dnia Jazzu obchodzonego na całym świecie pod patronatem UNESCO. Wsród koncertów tegorocznego festiwalu zaplanowano premierowe projekty. Wystąpią:

CHINA MOSES – gwiazda jazzu i muzyki soul. Artystka wystąpi po raz pierwszy w Krakowie i będzie promowała swój najnowszy album   „NIGHTINTALES”.
Kolejnym wydarzeniem będzie krakowska premiera najnowszego projektu wybitnego saksofonisty polskiej sceny jazzowej – ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUINTET – „Polish Jazz –Yes!”  Tego projektu nie mogło zabraknąć na Festiwalu „Starzy i Młodzi..” zwłaszcza w tak znakomitym, wielopokoleniowym składzie.

Bardzo ciekawie zapowiada się również międzynarodowy projekt ADAM BAŁDYCH HELGE LIEN TRIO „BRIDGES”  Krakowska premiera projektu „Bridges” Adama Bałdycha z udziałem znakomitego Helge Lien Trio. Spotkanie polskiego artysty z jednym z najlepszych norweskich zespołów jazzowych to przykład artystycznego dialogu między muzykami z Polski i z zagranicy.

Kolejne wydarzenie w ramach Festiwalu to projekt – TRIBUTE TO ELLA FITZGERALD. 25 kwietnia 2017 roku przypada setna rocznica urodzin ikony jazzu, wybitnej wokalistki Elli Fitzgerald. Festiwal przypomni o tej rocznicy specjalnie przygotowanym koncertem z udziałem wokalistek młodego pokolenia.

W cyklu koncertów „MŁODA SCENA JAZZOWA – PREMIERY” oryginalne, własne projekty zaprezentują młodzi artyści jazzowi z Polski. W tym roku, premierowe projekty dwóch utalentowanych pianistów.

30 kwietnia 2017 roku, festiwal będzie czynnie uczestniczył w obchodzonym na całym świecie MIĘDZYNARODOWYM DNIU JAZZU, proklamowanym przez UNESCO.

XXIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „STARZY I MŁODZI, CZYLI JAZZ W KRAKOWIE” 2017

25 kwietnia 2017, godz. 20.00, Radio Kraków, Al. Słowackiego 22:

-TRIBUTE TO ELLA FITZGERALD. Koncert specjalny w rocznicę 100-lecia urodzin Elli Fitzgerald

26 kwietnia 2017, godz. 20.00, Krakowski Teatr VARIETE, ul. Grzegórzecka 71

CHINA MOSES  „Nightintales” polska premieraChina Moses – wokal
Joe Armon-Jones – fortepian
Luigi Grasso – saksofon
Luke Wynter – kontrabas
Marijus Aleksa – perkusja

27 kwietnia 2017, godz. 20.00, Radio Kraków, Al. Słowackiego 22

ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUINTET – „Polish Jazz –Yes!”  krakowska premieraZbigniew Namysłowski – saksofon altowy, sopranowy i sopraninowy
Jacek Namysłowski – puzon
Sławek Jaskułke – fortepian
Andrzej Święs – kontrabas
Grzegorz Grzyb – perkusja

28 kwietnia 2017, godz. 20.00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

ADAM BAŁDYCH HELGE LIEN TRIO „BRIDGES”  krakowska premiera

Adam Bałdych – skrzypce

Helge Lien – fortepian

Frode Berg  -kontrabas

Per Oddvar Johansen – perkusja

29 kwietnia 2017, godz. 20.00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

„MŁODA SCENA JAZZOWA”

cz.1

ADAM JARZMIK QUINTET  „Euphoria” premiera

Paweł Palcowski – trąbka
Jakub Łępa – saksofon
Maciej Kitajewski – kontrabas
Piotr Budniak – perkusja
Adam Jarzmik – fortepian

1. 2
MATEUSZ PAŁKA TRIO  „Sansa” premiera

Mateusz Pałka – fortepian

Piotr Południak – kontrabas

Patryk Dobosz – perkusja

30 kwietnia 2017, Cracow Groove Lab, ul. Romanowicza 19b

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU pod patronatem UNESCO

25.04 – 30.04  –  jam session w klubie festiwalowym – Piec Art – ul. Szewska 12

Bilety:

Info Kraków – ul. św. Jana 2, tel. 12 354 27 25

Kasa Krakowskiego Teatru Variete – ul. Grzegórzecka 71, tel 12 442 78 02 (koncert 26.04)

Filmotechnika – Rynek Główny 9 (Pasaż Bielaka), tel. 12 422 89 45

rezerwacje i zamówienia przez e-mail: bilety@jazz.krakow.pl

Szczegółowy program na stronie www.krakow-jazz.pl

Organizator:
Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne „Jazzowy Kraków”


tel./fax. 12 417 40 45, kom. 600 82 72 55, e-mail: festiwal@jazz.krakow.pl

TRIBUTE TO ELLA FITZGERALD

25 kwietnia 2017 roku przypada setna rocznica urodzin Elli Fitzgerald. Festiwal przypomni o tej rocznicy specjalnie przygotowanym koncertem z udziałem wokalistek młodego pokolenia. Życie Elli Fitzgerald, jednej z największych wokalistek jazzowych XX wieku, można by nazwać spełnionym American dream. W ciągu dwóch lat od debiutu stała się gwiazdą, której nagrania osiągały milionowe nakłady. W latach 50. współpracowała z największymi artystami: Louisem Armstrongiem, Frankiem Sinatrą, Natem King Cole’em. Za jej niezwykłym sukcesem stoi niesłychana determinacja czarnej dziewczyny, która, by wspiąć się na muzyczne szczyty, musiała walczyć z biedą, uprzedzeniami rasowymi i przeciwnościami losu. Była ostatnią z czterech największych jazzowych wokalistek (oprócz Billie Holiday, Sarah Vaughan i Carmen McRae), która wyrażała najbardziej płodny okres w historii wokalistyki jazzowej. Ella była obdarzona nadzwyczajnym głosem i zdolnościami, które dały o sobie znać, gdy miała zaledwie 16 lat i wstąpiła do The Chick Webb Orchestra w 1935 roku. Z dorobkiem przekraczającym 200 nagranych albumów, najlepiej czuła się w kompozycjach pisanych przez Lorenza Harta, Richarda Rodgersa, George’a Gershwina czy Cole’a Portera. Żaden inny wykonawca jazzowy oprócz niej nie zdobył 13 statuetek Grammy, nikt inny nie wygrał w kategorii najlepsza wokalistka jazzowa trzy razy z rzędu. Znakomicie czuła się w wolnych, nastrojowych kompozycjach. Także jej wyjątkowa technika (scat) sprawiała, iż Ella pracowała z wieloma utalentowanymi muzykami, którzy doceniali i podziwiali jej nadzwyczajny dar wyrażania emocji śpiewem.

CHINA MOSES

China Moses gwiazda jazzu i muzyki soul. Córka legendarnej wokalistki Dee Dee Bridgewater i słynnego reżysera Gilberta Moses Jest także modelką, aktorką, prezenterką francuskiej MTV, ambasadorką Dobrej Woli UNICEF i charytatywnych akcji AIDS Solidarity.  Wokalistka, której album „This One’s For Dinah” stał się największą sensacja i wielkim wydarzeniem artystycznym ostatnich lat. W ciągu kilku lat China Moses zrealizowała trzy ciekawe albumy („China” , „On Tourne en Rond”  oraz  „Good Lovin” ). Przełomowym okazało się spotkanie z pianistą i kompozytorem Raphaele Lemonnier. Zrealizowany wspólnie projekt „Gardenias For Dinah” – hołd dla wielkiej amerykańskiej wokalistki Dinah Washington pozwolił zaistnieć China Moses także jako znakomitej wokalistce jazzowej. Artystka podpisała kontrakt z prestiżową wytwórnią Blue Note Records i stała się – wraz z Cassandrą Wilson i Norah Jones – elitarną wokalistką dla tej oficyny.   Zrealizowany wkrótce album „This One’s For Dinah” stał się wielkim wydarzeniem i pozwolił wokalistce brawurowo zaistnieć na jazzowej, światowej estradzie. W subtelnej, jazzowo wyrafinowanej formie wokalistyka Chiny Moses oddaje naturalność brzmienia i emocji. Tworzy się niezwykle ciekawy nastrój przepięknych kompozycji teraz brawurowo, z wdziękiem i poszanowaniem tradycji zaśpiewanych przez  wybitną wokalistkę.

Artystka wystąpi po raz pierwszy w Krakowie i będzie promowała swój najnowszy album wydany wiosną 2017 roku –   „NIGHTINTALES” – MPS Records.

Nowy album rekomenduje Dionizy Piątkowski:
„Najnowszy album amerykańskiej wokalistki Chiny Moses jest sporym zaskoczeniem dla dotychczasowych fanów jej muzyki i talentu. Tym razem album „ Nightintales ”  jest zapisem niezwykle pełnym jazzowego nastroju i subtelności wokalnych artystki. China Moses jest  tutaj bliższa  brzmieniom, jakie od dekad proponuje jej słynna matka, Dee Dee Bridgewater. Może album „ Nightintales” jest zapowiedzią swoistej, rodzinnej zmiany warty?”

Zbigniew Namysłowski jest jednym z najbardziej znanych polskich jazzmanów. Multiinstrumentalista – z wykształcenia wiolonczelista, z wyboru puzonista, saksofonista altowy i sopranowy, flecista, a także wyśmienity kompozytor i aranżer.
Nagrał ponad 30 płyt autorskich. Albumy „Winobranie” i „Kujaviak Goes Funky” zostały uznane za „płyty wszech czasów” w polskim jazzie.
Jest kompozytorem wielu utworów inspirowanych folklorem. Piątawka, Siódmawka, Zabłąkana Owiecka, 1.2.3.4…, W to mi graj, Bop-berek – to tylko niektóre z nich. Do najbardziej znanych jego kompozycji należą: Der Schmalz Tango, Jasmine Lady, Double Trouble Blues, Western Ballade, Quiet Afternoon, Sprzedaj mnie wiatrowi. Zbigniew Namysłowski jest jednym z nielicznych muzyków jazzowych, którzy kultywują kulturę i tradycję swego kraju. Jego zainteresowanie polskim folklorem jest znane również poza granicami Polski.

Album „Polish Jazz – YES!” ukazuje się w 77. rocznicę urodzin Zbigniewa Namysłowskiego i w imponujący sposób demonstruje jego niesłabnącą kreatywność i potencjał twórczy. Tytuł albumu to manifest i ostateczna deklaracja. Namysłowski określa „polish jazz” jako „to wszystko, co grają polscy muzycy”, bez wskazywania na rodzimy folklor, który był dla niego tylko jedną z inspiracji. Dziewięć nowych utworów nawiązuje pośrednio do ludowych źródeł, które stają się punktem wyjścia do metrycznej i tonalnej, w pełni autorskiej obróbki.

To jedna z najlepszych płyt w jego dorobku. „Polish Jazz” to jednocześnie hasło symbolizujące najważniejszą jazzową serię w historii polskiej fonografii. „Polish Jazz – YES!” kontynuuje serię z numerem 77.

Repertuar Kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego składa się z utworów o charakterze etniczno-jazzowym. Mamy więc kompozycje oparte na polskich tańcach ludowych, takich jak: oberek, mazur, kujawiak, krakowiak. Są też melodie z wyraźnym wpływem muzyki góralskiej. Ale to nie wszystko.Spektrum zainteresowania Zbigniewa Namysłowskiego muzyką etniczną, tym razem, przekroczyło granice własnego kraju. W niektórych kompozycjach słychać wyraźnie wpływy arabskie, czy hiszpańskie.
Wszystkie utwory grane przez zespół są oryginalnymi kompozycjami leadera. Wartym podkreślenia jest fakt, że zespół Zbigniewa Namysłowskiego tworzą artyści młodego pokolenia, co jest dla festiwalu „Starzy i Młodzi” szczególnie znaczące.

ADAM BAŁDYCH HELGE LIEN TRIO „BRIDGES”

Krakowska premiera projektu „Bridges” Adama Bałdycha z udziałem Helge Lien Trio.

Od początku swojej kariery Adam Bałdych stara się łamać bariery wiolinistyki i wyznaczać dla niej nowe ścieżki. Zaciera granice między jazzem, muzyką poważną i współczesnym światem dźwięków, który go otacza i inspiruje. Do współpracy przy kolejnych projektach zaprasza wyjątkowych artystów, którzy swoją osobowością poszerzają granice jego muzyki.

Najnowszy projekt „BRIDGES” współtworzony jest wraz z norweskim zespołem Helge Lien Trio i realizuje cykl kompozycji napisanych przez Adama Bałdycha w 2014 roku specjalnie dla tego składu.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem stworzyć swoją nową płytę w towarzystwie Helge, Frode i Per Oddvara, którzy są niezwykłymi artystami i nadali mojej muzyce cech swoich pięknych osobowości. Dziękuję im za to!”. „W hałaśliwym świecie, który mnie otacza, odkryłem ciszę jako lekarstwo. Balansując na granicy dźwięku, znalazłem nowe możliwości kreacji swojej muzyki. W takim stanie świadomości, mogłem sięgać w głąb siebie, wsłuchując się w swój naturalny głos. Mówi się: „są rzeczy o których można powiedzieć jedynie szeptem”.„

Album „BRIDGES” nagrany z norweskim trio to już trzecia płyta Adama Bałdycha (wszystkie były prezentowane podczas Festiwalu „Starzy i Młodzi…”) nagrana dla prestiżowej wytwórni ACT Music. Album nagrany został w Hansa Studios w Berlinie w dniach 13-15.03.2015. Okładkę albumu tworzy obraz autorstwa Wilhelma Sasnala „A Bridge”. Album „BRIDGES” ukazał się nakładem ACT Music 28 sierpnia 2015 roku.

Adam Bałdych – skrzypek, kompozytor, przez wielu krytyków uznawany jest za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza skrzypiec. W wieku 16 lat okrzyknięty „cudownym dzieckiem” szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce i na całym świecie. Współpracuje z wybitnymi artystami europejskimi w ramach różnych projektów artystycznych. Należy do prestiżowej Niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT MUSIC, gdzie w czerwcu 2012 roku, wydał premierowy album „Imaginary Room” w towarzystwie m.in kontrabasisty Larsa Danielssona, pianisty Jacoba Karlzona czy trębacza Verneri Pohjoli.

„Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego” – pisał Urlich Olshausen z Frankfurter Allgemeine Zeitung (DE) po jednym z koncertów Adama.

Adam Bałdych jest laureatem ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej Artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów oraz Grand Prix Jazz Melomani 2012 w kategorii Artysta Roku. Album „The New Tradition” nagrany wspólnie z Yaronem Hermanem został przez TVP 2 i Stowarzyszenie Jazzowe Melomani wybrany Płytą Roku 2014. Adam Bałdych jest laureatem praktycznie wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. Był również nominowany do nagrody FRYDERYK 2013, 2015 oraz 2016 w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa oraz ECHO Jazz 2016.

Helge Lien Trio – jeden z najważniejszych obecnie zespołów skandynawskich, założony w roku 1999 z inicjatywy norweskiego pianisty Helge Liena. Helge Lien dał się poznać jako pianista, który nie boi się eksplorować i eksperymentować z różnymi gatunkami muzycznymi, ale jego cechą charakterystyczną zawsze pozostanie jazz. Jego pomysłowość i sposób improwizacji sprawia, że nazywany jest „kompozytorem chwili” – Bjarne Søltoft, Jazznytt (Norwegia). Helge Lien Trio to klasyczna jazzowa formacja – fortepian, bas i perkusja, w której nie trudno dopatrzyć się odniesień do zespołów Billa Evansa, Keitha Jarretta czy mistrza Brada Mehldaua. W 2008 roku Helge Lien Trio zdobył norweski odpowiednik nagrody Grammy za swój album „Hello Troll” i osiągnął międzynarodowe uznanie przypieczętowane koncertami m.in. w Japonii , Niemczech i Kanadzie. Łącznie Helge Lien Trio ma na swoim koncie już osiem albumów, ostatni w roku 2014 pod tytułem: „Badgers and other beings”.

ADAM JARZMIK QUINTET

Adam Jarzmik Quintet. Jest to młoda, rozwijająca się formacja, która pomimo niedługiego czasu swojego istnienia została już nagrodzona na festiwalach takich jak „Jazz nad Odrą”, „RCK Pro Jazz” czy „Blue Note Competition”. Muzyka jaką wykonują to głównie kompozycje lidera oraz standardy jazzowe w zupełnie innych aranżacjach. W autorskiej twórczości na pierwszym miejscu stawiają ekspresje dzięki czemu podczas występów można usłyszeć dużo wirtuozyjnej improwizacji. Najświeższym osiągnięciem z 21.02.2017 jest pierwsze miejsce na „Bielskiej Zadymce Jazzowej” i wręczony z tej okazji Aniołek Jazzowy. Członkowie zespołu mają za sobą udział w licznych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą. Nagrody: 2016 – II Nagroda na „52 Festiwalu Jazz Nad Odrą”. 2016 – I Nagroda na ‚,VII RCK Pro Jazz Festiwal w Kołobrzegu” 2016 – II Nagroda na „Zilina INTERNARIONAL Jazz Contest” 2016 – I Nagroda na „Blue Note Competition w Poznaniu”. Pierwsza płyta  „EUPHORIA”  zespołu zostanie wydana już w kwietniu 2017 przez wytwórnię Audio Cave. Premiera projektu odbędzie się podczas Festiwalu „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”.

MATEUSZ PAŁKA TRIO

Mateusz Pałka Trio ma zdolność pobudzać, inspirować i przenieść ludzi w charyzmatyczny słowiański trans. Z tym przekonaniem nadchodzi nowy, debiutancki album najnowszego projektu polskiego pianisty Mateusza Pałki, który nosi tytuł ”Sansa”. Nazwa ma wiele emocjonalnych znaczeń, jest to opowieść o istocie ludzkiej, o długim procesie poznawania siebie , o potrzebie miłości i pokoju na świecie, o szacunku dla dźwięku. Sansa to także imię i charakter kobiety, która widzi radość w małych rzeczach.

Grupa została założona w 2016 roku w Krakowie. Zespół tworzą trzej niezwykle kreatywni, nagradzani na wielu festiwalach międzynarodowych muzycy: Mateusz Pałka – fortepian, Piotr Południak – kontrabas, Patryk Dobosz – perkusja . Laureaci II nagrody 40 jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Jazz Juniors w Krakowie. Spotkanie tych trzech muzycznych wizji zaowocowało stałą współpracą. Muzyka grana przez grupę jest inspirowana folklorem europejskim, jazzem oraz muzyką klasyczną; to mieszanina własnych kompozycji i kolektywnej improwizacji. Muzycy indywidualnie  koncertują w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Azji. Album ukaże się nakładem włoskiej wytwórni Emme Record Label.

INFORMACJE PRASOWE: Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne Jazzowy Kraków, info@jazz.krakow.pl,  http://www.krakow-jazz.pl/

Dodaj artykuł do:
(dodano 21.04.17, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Międzynarodowy Festiwal Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasia Nova
2
Vampire Weekend
3
My Dying Bride
4
Ghostkid
5
Chaka Khan
6
Marcin Pajak
7
Bruce Springsteen
8
Shakira
9
Charles Lloyd
10
Deep Purple
1
Jan Jakub Kolski
2
Christian Petzold
3
Grzegorz Dębowski
4
Krzysztof Łukaszewicz
5
Emily Atef
6
Sam Taylor-Johnson
7
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
8
Louise Archambault
9
Wim Wenders
10
Hae-yeong Lee
1
Michael Sowa
2
Agnieszka Jeż
3
Kamila Cudnik
4
Claire Castillon
5
Namina Forna
6
George M. Johnson
7
Daniel Gibbs, Teresa H. Barker
8
Samuel Bjork
9
Laura Passer
10
Rebecca Yarros
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia