Festiwal Warszawa Singera – 9 dni z kulturą żydowską

Pod koniec sierpnia, w dniach 26. sierpnia - 3. września, już po raz 14. odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Święto kultury i sztuki żydowskiej corocznie przyciąga na Plac Grzybowski 60 tysięcy widzów.

W Synagodze im. Nożyków wystąpią znakomici muzycy m.in. Frank London i Yaakov Lemmer. Różnorodność gatunków i kultur objawią nam: KROKE z warszawską premierą płyty „Traveller”, Anna Maria Jopek, Daniel Kahn, Renata Przemyk. W ramach „Singer Jazz Festiwal” posłuchamy projektu Rolfa Kühna. Główną gwiazdą finałowego koncertu będzie światowej sławy kontratenor i kompozytor, David D’Or w unikalnym duecie ze zjawiskową Miri Mesiką. Ponownie zobaczymy spektakl „Dybuk” oraz „Malowanego ptaka”, który niedawno miał swoją warszawską premierę. Program Festiwalu obfituje ponadto w około 200 wydarzeń towarzyszących, m.in. warsztaty kulinarne, języka jidysz, tańca, spacery po przedwojennej Warszawie, wykłady literackie.

Festiwal Warszawa Singera to inicjatywa Fundacji Shalom, której celem jest przywrócenie, choć na kilka dni, atmosfery przedwojennej Warszawy. Chcemy pokazać kulturę jidysz, jej znakomitą literaturę i dorobek. Książki, muzyka, teatr, kuchnia, rozmowy z twórcami i artystami – tego nie mogłoby zabraknąć na naszym Festiwalu. Prezentujemy naszym widzom pisarzy, muzyków, artystów różnych formacji i pokoleń i ich innowacyjne projekty. Dajemy też szansę poznania żydowskiej historii i zwyczajów. Rozmawiamy z ekspertami, historykami, naukowcami, umożliwiamy dyskusję i wymianę poglądów, staramy się być wydarzeniem, dzięki któremu dialog historii z współczesnością jest możliwy i efektywny. Wybitni twórcy i wielość atrakcji corocznie przyciągają na Festiwal 60 tys. widzów, a znakomity program obfituje aż w 200 wydarzeń.

Co czeka na nas w tym roku?

Znamy już gwiazdy tegorocznej edycji Festiwalu. Nie zabraknie artystów polskiego i międzynarodowego formatu.

Tegoroczną edycję Festiwalu tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych przedstawicieli muzyki klezmerskiej i kantoralnej. W tym roku muzycy wystąpią z projektem „Ahava Raba” – emocjonalną interpretacją modlitwy i błogosławieństwa recytowanego przez wyznawców judaizmu podczas Szacharit – porannych żydowskich obrzędów religijnych. W tym wykonaniu wystąpią światowej sławy artyści: Frank London, Yaakov Lemmer, Patrick Farrell, Merlin Shepherd, Guy Shalom, Benjy Fox-Rosen.

Jednym z wyjątkowych wydarzeń festiwalowych będzie warszawska premiera płyty zespołu KROKE „TRAVELLER” – jednego z najpopularniejszych zespołów w Polsce i Europie sięgającego po inspiracje do szeroko pojętej muzyki etnicznej. „Traveller” to już jedenasty album w dorobku krakowskiego tria, który na światowej scenie muzycznej święci tryumfy od dwudziestu pięciu lat. Celebrując swój jubileusz  podczas naszego festiwalu, KROKE zaprosiło na gościnny występ Annę Marię Jopek, artystkę koncertującą z najważniejszymi postaciami muzyki naszych czasów.

Specjalnie na czas Festiwalu pojawi się „człowiek orkiestra” – Daniel Kahn, pochodzący z USA, tworzący obecnie w Berlinie aktor, reżyser, scenarzysta, poeta. Na naszej scenie w ramach Nocy Klezmerów zaprezentuje swoje dwa projekty muzyczne. „The Painted Bird” łączy akordeon i klarnet z punk rockiem i puzon z gitarą elektryczną. W takim nowatorskim wykonaniu usłyszymy m.in. pieśni Mordechaja Gebirtiga czy Davida Edelstadta z twórczą, nowojorską swobodą i kabaretową formą. W drugim projekcie wystąpi z międzynarodową supergrupą The Brothers Nazaroff, grającą w stylu jidish-folkpunk „simcha madness”. Podczas Nocy Klezmerów wystąpi także Common Bond z utworami inspirowanymi motywami Bałkanów, Bliskiego Wschodu i zachodniej Afryki.

Usłyszymy również Renatę Przemyk wykonującą utwory z jej najnowszej płyty – pochodzące ze spektaklu „Boogie Street” według „Księgi tęsknoty” Leonarda Cohena. Wyjątkowym dopełnieniem koncertu będą dodatkowe piosenki z repertuaru Cohena, takie jak „Suzanne” czy „Hallelujah”.

Wystąpi Warszawskie Combo Taneczne w składzie m.in. z Janem Młynarskim. Zespół siedmiu muzyków ma w repertuarze w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które 80 i więcej lat temu bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dansingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach. Ocalone od zapomnienia piękne piosenki warszawskie zaprezentują we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom.

Wielbiciele muzyki ethno też znajdą coś dla siebie. Dima Gorelik TRIO to doskonała mieszanka brzmień ethno-jazzu, bazującego na tradycjach muzyki izraelskiej z wpływami brzmień całego świata.

W programie Festiwalu pojawi się ponownie sekcja Singer Jazz Festiwal – w jej ramach na naszej scenie zagrają wybitne osobowości sceny jazzowej.

Będziemy mieli okazję posłuchać największej gwiazdy jazzowej odsłony Festiwalu, Rolfa Kühna. Ten światowej sławy muzyk jazzowy pochodzący z Niemiec, jest fenomenem: performer   i klarnecista osiągający mistrzostwo w wielu muzycznych dziedzinach. Usłyszymy go w unikalnym projekcie Adama Barucha „Clarinet Summit”, do którego zaproszono polskich muzyków jazzowych, m.in. Ircha Clarinet Quartet – powołany przez Mikołaja Trzaskę kwartet dęty składający się ze znakomitych muzyków, grających na różnych rodzajach klarnetów. Udział w projekcie wezmą także Bracia Oleś okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku.

Główną gwiazdą finałowego koncertu festiwalowego będzie David D’Or, światowej sławy izraelski kontratenor i kompozytor. Gościliśmy go już w Polsce podczas XI edycji Festiwalu – został bardzo dobrze przyjęty przez polskich słuchaczy. W tym roku, obdarzony anielskim, niepowtarzalnym głosem artysta powraca do Warszawy z nowym projektem. Po raz pierwszy na jednej scenie wystąpi w unikalnym połączeniu z wielką gwiazdą izraelskiej sceny muzycznej, Miri Mesiką. Ta zjawiskowa artystka, ciesząca się ogromną popularnością w Izraelu, zawita do Polski po raz pierwszy.

Mocną stroną Festiwalu są również spektakle teatralne. Będzie okazja by zobaczyć popularne i cieszące się uznaniem publiczności przedstawienia Teatru Żydowskiego, m.in. „Szoszę”, „Szabasową dziewczynę” czy „Miasteczko Karsylewka”. Przed nami także szansa by obejrzeć kultowe spektakle, które specjalnie na czas Festiwalu powrócą na deski teatralne. We współpracy z TR Warszawa, na deskach ATM Studio obejrzymy dwie wybitne sztuki w reżyserii Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego. Świetnie przyjęty „Dybuk” to sztuka oparta na wybitnym dramacie żydowskim Szymona Anskiego – historia o duszy zmarłego ucznia jesziwy, który wciela się w ciało ukochanej, która w interpretacji Kleczewskiej i Chotkowskiego ukazuje też swoje nowe, ważne dla współczesnego widza sensy. Czeka na nas wyjątkowe artystyczne wydarzenie – spektakl „Malowany Ptak” według głośnej, kontrowersyjnej powieści Jerzego Kosińskiego, który niedawno miał swoją warszawską premierę. To historia małego żydowskiego chłopca, który podczas II wojny światowej szuka schronienia na polskiej wsi. Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Polskim w Poznaniu. Podczas Festiwalu swoje spektakle zaprezentują także Teatr Yiddishpiel z Izraela oraz teatr Żydowski z Bukaresztu, a także pokazane zostaną przedstawienia polskich scen teatralnych o tematyce żydowskiej. Tak ważne w żydowskiej kulturze słowo swój pełny wydźwięk osiąga w czytaniach performatywnych. Widzowie będą mieli okazję, w ramach cyklu „Czytelni pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają”, posłuchać m.in. „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza w interpretacji Jerzego Radziwiłowicza. Kolejną odsłonę literacką widzowie usłyszą podczas „Żydowskiego salonu literackiego”. Fragmenty książki Remigiusza Grzeli „Bądź moim bogiem” przeczyta Danuta Stenka.

Podczas licznych wydarzeń festiwalowych nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Dzięki Festiwalowi również piknikowo odżyje Warszawa a ulica Próżna i Plac Grzybowski zamienią się w gwarny, pełen dźwięków i kolorów, kulturalny tygiel.

Więcej: www.festiwalsingera.pl.

mat. pras.

Dodaj artykuł do:
(dodano 03.08.17, autor: gaba)
Tagi: Festiwal Warszawa Singera. kultura żydowska, Fundacja Shalom,KROKe, Anna Maria Jopek, Daniel Kahn,The Brothers Nazaroff, jidish-folkpunk .simcha madnes , Common Bond,Renata Przemyk, Warszawskie Combo Taneczne, muzyka ethno, muzyki ethno-jazz, Dima Gorelik TRIO , muzyka izraelska, jazz, Singer Jazz Festiwal, Rolf Kühn, Adam Baruch, Clarinet Summit, Ircha Clarinet Quartet ,Mikołaj Trzaska, Bracia Oleś, David D’Or, Miri Mesika, spektakle teatralne. teatr, dybuk, Teatr Yiddishpiel z Izraela , teatr Żydowski z Bukaresztu, Czytelnia pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają,Sklepy cynamonowe, Brunon Schulz , Żydowski salon literacki,Remigiusz Grzela, Bądź moim bogiem
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasia Nova
2
Vampire Weekend
3
My Dying Bride
4
Bokka
5
Eilish Billie
6
V/A
7
Czesław Śpiewa
8
Happysad
9
Norah Jones
10
Madelkeine Peyroux
1
Grzegorz Dębowski
2
Jan Jakub Kolski
3
Christian Petzold
4
Emily Atef
5
Krzysztof Łukaszewicz
6
Sam Taylor-Johnson
7
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
8
Louise Archambault
9
Wim Wenders
10
Hae-yeong Lee
1
Darek Karp
2
Michael Sowa
3
Kamila Cudnik
4
Agnieszka Jeż
5
Claire Castillon
6
Namina Forna
7
George M. Johnson
8
Mia Kankimäki
9
John Irving
10
Delphine de Vigan
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia