Przegląd filmów Romana Polańskiego w Kinie Przytulnym ŁDK

Kino Przytulne ŁDK zaprasza w dniach 19 - 31 sierpnia na przegląd filmów Romana Polańskiego.

Pokazane zostaną:

TRAGEDIA MAKBETA (1971) - 19 VIII godz.18.30 i 22 VIII godz.15.45

CO? (1972) - 20 VIII godz.18.00 i 23 VIII godz.16.15

LOKATOR (1976) - 21 VIII godz.18.30 i 24 VIII godz.15.30

ŚMIERĆ I DZIEWCZYNA (1994) - 26 VIII godz.18.30 i 29 VIII godz.16.15

DZIEWIĄTE WROTA (1999) - 27 VIII godz.18.00 i 30 VIII godz.16.15

WENUS W FUTRZE (2013) - 28 VIII godz.18.30 i 31 VIII godz.16.00.

Bilety w cenie 10 złotych do nabycia przed każdym seansem, przed salą kina (II piętro, sala 232).


Roman Polański (ur. 18 sierpnia 1933 w Paryżu) – polsko-francuski aktor, scenarzysta i producent filmowy.
Obszerny dorobek filmowy Polańskiego uplasował go wśród najlepszych twórców światowej kinematografii oraz przyniósł wiele prestiżowych nagród, m.in. „Złotą Palmę” na festiwalu w Cannes za film „Pianista” (2002), nagrody BAFTA za filmy „Pianista” oraz „Chinatown” (1974), 2 nominacje do Złotych Globów i „Złoty Glob” za najlepszą reżyserię - „Chinatown” oraz najlepszy film zagraniczny - „Tess” (1979), a także 4 nominacje do Oscarów oraz Oscara ze reżyserię filmu „Pianista”.

Sławę osiągnął dzięki debiutowi na wystawie światowej Expo w Brukseli (1958) z krótkometrażowym filmem „Dwaj ludzie z szafą”, który zdobył Nagrodę Specjalną. Polański był wtedy studentem łódzkiej szkoły filmowej. Jego pierwszy film pełnometrażowy „Nóż w wodzie” (1962) otrzymał nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny, lecz przegrał z „8½” Federica Felliniego.

Po jego sukcesie zrealizował swoje marzenie o wyjeździe na Zachód. Początkowo przebywał we Francji, a następnie w Wielkiej Brytanii, gdzie zrealizował filmy „Wstręt” (1965) z Catherine Deneuve i „Matnia” z Francoise Dorleac (1966). W 1968 roku wyjechał do Hollywood, gdzie zrealizował horror „Dziecko Rosemary” (2 nominacje do Oscara i Oscar dla aktorki drugoplanowej). Sześć lat później Roman Polański nakręcił stylowy kryminał „Chinatown” z Jackiem Nicholsonem w roli głównej. Film stał się wielkim przebojem, zdobył 11 nominacji do Oscara (1 przyznany - za scenariusz) oraz 7 nominacji do Złotych Globów (4 przyznane - za najlepszy film, reżyserię, scenariusz i rolę męską). „Chinatown” zdobył powszechne uznanie krytyków i publiczności. Jest uważany za jedno z największych dzieł w historii kina.

Po powrocie do Europy Polański nakręcił film „Tess” (1979), który otrzymał trzy Oscary (na sześć nominacji), Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego i trzy Cezary, w tym dla najlepszego filmu roku.
Kolejnym nagradzanym filmem Romana Polańskiego stał się wyprodukowany w 2002 roku dramat wojenny „Pianista”. Film otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, 7 Cezarów (nagród Francuskiej Akademii Filmowej) oraz 3 Oscary (za najlepszą reżyserię, scenariusz adaptowany oraz rolę męską).

W 2000 roku przyznano mu doktorat honoris causa łódzkiej szkoły filmowej.
W 2005 roku został odznaczony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. W tym samym roku zaprezentowano kolejny film Polańskiego oparty na powieści Charlesa Dickensa „Olivier Twist” z Benem Kingsleyem w jeden z głównych ról. Obraz został nominowany do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej (nagroda publiczności). W 2007 nakręcił etiudę „Cinema Erotique”
wchodzącą w skład 60 segmentów produkcji „Kocham kino”, do nakręcenia których zaangażowano 60 najwybitniejszych światowych reżyserów, w celu uczczenia 60. rocznicy festiwalu w Cannes. W 2008 roku światową premierę miał głośny film dokumentalny o reżyserze „Roman Polański: Ścigany i pożądany”.

W 2010 roku powstał film „Autor widmo”, za który Roman Polański zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie oraz 6 nagród Europejskiej Akademii Filmowej - w tym za najlepszy film, reżyserię i scenariusz. Za ten sam obraz Polański otrzymał dwa Cezary - za najlepszą reżyserię i scenariusz adaptowany. Podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni został uhonorowany nagrodą Platynowe Lwy za całokształt twórczości.
W 2011 roku premierę miał kolejny film reżysera, komediodramat „Rzeź” oparty na przebojowej sztuce „Bóg mordu” autorstwa Yasminy Rezzy. Film zdobył Cezara za najlepszy scenariusz oraz był nominowany do Europejskich Nagród Filmowych, Satelitów, Złotych Globów oraz nagród festiwalu w Wenecji.
W 2013 roku był jednym z gości honorowych na 38. Festiwalu Filmowym w Gdyni. W tym samym roku premierę miał kolejny film reżysera pod tytułem „Wenus w futrze”. Film nagrodzono nagrodą Cezara w kategorii „najlepsza reżyseria” oraz nominowano do nagród: Złota Palma i David di Donatello.

TRAGEDIA MAKBETA (Wielka Brytania; 1971; 140 minut; od 15 lat) – adaptacja tragedii „Makbet” Williama Szekspira z 1606 roku, znacznie odbiegająca od wcześniejszych ekranizacji. Nowatorskie spojrzenie na krwawą historię o zdobywaniu władzy za wszelką cenę w kategoriach realizmu psychologicznego. Obraz średniowiecza został potraktowany z dbałością o historyczną i obyczajową prawdę. REŻYSERIA: Roman Polański. WYKONAWCY: Jon Finch, Francesca Annis, Martin Shaw, Nicolas Selby. (19, 22 VIII)

CO? (Włochy-Francja-Niemcy; 1972; 110 minut; od 15 lat) – inspirowane „Alicją w Krainie Czarów”, humorystyczno-erotyczne perypetie podróżującej po Europie młodej Amerykanki. Będąc we Włoszech, dziewczyna trafia do luksusowej willi, gdzie z udziałem jej ekscentrycznych mieszkańców w ciągu kilku dni przeżywa serię niezwykłych i dziwacznych przygód. REŻYSERIA: Roman Polański. WYKONAWCY: Sydne Rome, Marcello Mastroianni, Hugh Griffith, Romolo Valli, Roman Polański. (20, 23 VIII)

LOKATOR (Francja; 1976; 125 minut; od 18 lat) – thriller psychologiczny wg powieści „Chimeryczny lokator” Rolanda Topora. 30-letni urzędnik Trelkovsky wynajmuje w paryskiej kamienicy mieszkanie, w którym poprzednia lokatorka próbowała popełnić samobójstwo. Z biegiem czasu mężczyzna odkrywa, iż każdy element otaczającej go rzeczywistości, niesamowite zjawiska i wydarzenia, układają się w obraz spisku skierowanego przeciwko niemu. REŻYSERIA: Roman Polański. WYKONAWCY: Roman Polański, Isabelle Adjani, Shelley Winters, Melvyn Douglas, Jo Van Fleet, Lila Kedrova. (21, 24 VIII)

ŚMIERĆ I DZIEWCZYNA (Wielka Brytania-Francja; 1994; 105 minut; od 15 lat) – filmowa adaptacja słynnego dramatu Ariela Dorfmana, którego akcja toczy się w jednym z krajów Ameryki Południowej. Paulina Escobar, żona prawnika - przewodniczącego komisji prowadzącej śledztwo w sprawie zbrodni poprzedniego rządu - czeka na powrót męża w rodzinnej, położonej na uboczu hacjendzie. Kobietę, byłą opozycjonistkę, prześladują wspomnienia okrutnych tortur, jakim była poddawana w wiezieniu przez okrutnego doktora Roberto Mirandę. Mąż Pauliny, prawnik Gerardo przyprowadza do domu gościa. Paulina, słysząc głos nieznajomego, rozpoznaje w nim swego dawnego oprawcę. Chęć zemsty wydaje się silniejsza od zdrowego rozsądku. REŻYSERIA: Roman Polański. WYKONAWCY: Sigourney Weaver, Ben Kingsley, Stuart Wilson. (26, 29 VIII)

DZIEWIĄTE WROTA (Francja-Hiszpania; 1999; 105 minut; od 15 lat) – nowojorski detektyw-bibliofil dostaje zlecenie sprawdzenia w Europie autentyczności pewnej tajemniczej XVII-wiecznej księgi. Podczas pobytu w Hiszpanii, Portugalii i Francji zaczynają się sprawdzać przepowiednie zamieszczone na rycinach starodruku. Jednocześnie w krytycznych sytuacjach antykwariuszowi pomaga pewna nieznajoma, która chwilę po udzieleniu pomocy znika. Mimo przeciwności jego misja posuwa się do przodu. REŻYSERIA: Roman Polański. WYKONAWCY: Johnny Depp, Frank Langella, Lena Olin, Emmanuelle Seigner, Barbara Jefford, James Russo. (27, 30 VIII)

WENUS W FUTRZE (Francja-Polska; 2013; 95 minut; od 15 lat) – ekranizacja przebojowej sztuki Davida Ivesa, inspirowanej skandalizującą powieścią Leopolda von Sacher-Masocha. Reżyser Thomas bezskutecznie poszukuje kandydatki do głównej roli w spektaklu teatralnym. W trakcie castingu żadna aktorka nie potrafi przekonywająco zagrać kobiety, która ma całkowicie podporządkować sobie mężczyznę. Kiedy zrezygnowany szykuje się do wyjścia, do teatru wbiega spóźniona Vanda - bezczelna, wulgarna, zdesperowana i natrętna. Gdy Thomas niechętnie zgadza się dać jej szansę, podczas czytania tekstu aktorka przechodzi oszałamiającą metamorfozę. Para rozpoczyna grę, w której zacierają się granice między teatralna fikcją a rzeczywistością. NAGRODY: Cezar za najlepszą reżyserię i 6 nominacji (najlepszy film, scenariusz, aktor, aktorka, muzyka i dźwięk). REŻYSERIA: Roman Polański. WYKONAWCY: Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric. (28, 31 VIII).

mat. pras.

Dodaj artykuł do:
(dodano 17.08.17, autor: wanilia)
Dział film
Tagi: Kino Przytulne ŁDK, przegląd filmów Romana Polańskiego, kino, film, roman polański
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasia Nova
2
Vampire Weekend
3
My Dying Bride
4
Bokka
5
Eilish Billie
6
V/A
7
Czesław Śpiewa
8
Happysad
9
Norah Jones
10
Madelkeine Peyroux
1
Grzegorz Dębowski
2
Jan Jakub Kolski
3
Christian Petzold
4
Emily Atef
5
Krzysztof Łukaszewicz
6
Sam Taylor-Johnson
7
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
8
Louise Archambault
9
Wim Wenders
10
Hae-yeong Lee
1
Darek Karp
2
Michael Sowa
3
Kamila Cudnik
4
Agnieszka Jeż
5
Claire Castillon
6
Namina Forna
7
George M. Johnson
8
Mia Kankimäki
9
John Irving
10
Delphine de Vigan
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia