Świąteczny koncert symfoniczny w Filharmonii Narodowej w Warszawie

Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza w najbliższą sobotę, 16 grudnia o godz. 18:00 na świąteczny koncert symfoniczny.

Orkiestra Filharmonii Narodowej:

Jacek Kaspszyk - dyrygent
Richard Strauss - Suita z baletu Schlagobers op. 70 [45']
Piotr Czajkowski - II akt z baletu Dziadek do orzechów op. 71 [45']

Tajemnicze niemieckie słowo ‘Schlagobers’ to (dość już rzadko) używana w Austrii nazwa bitej śmietany – tu występuje jako tytuł nieco dziś zapomnianego, a wielce oryginalnego baletu Richarda Straussa (1924). Jego akcja rozgrywa się w cukierni, której młodzi bywalcy przeżywają osobliwe przygody z ożywionymi łakociami, a także tańczącymi personifikacjami... alkoholi z różnych krajów: Marianne Chartreuse, Ladislaw Slivovitz i Boris Wutki (ten drugi symbolizować miał trunki polskie). Za żartobliwym i surrealistycznym scenariuszem, zawierającym też ówcześnie aktualne polityczne aluzje, skrywała się całkiem poważna intencja odnowienia wspaniałych tradycji baletu wiedeńskiego (kompozytor wraz z Franzem Schalkiem współprowadził w tym czasie Staatsoper) przeżywającego po upadku monarchii kryzys. Pomóc miał w tym sprowadzony z Berlina sławny choreograf Heinrich Kröller – istotnie, z jego udziałem wystawiono szereg interesujących i dobrze przyjętych spektakli lecz Schlagobers (którego premierą świętowano też z pompą 60. urodziny Straussa) nie okazał się wielkim sukcesem. W czasach dotkliwego powojennego kryzysu publiczność i krytyków raziły astronomiczne koszty wystawienia utworu, które zjednały mu miano Milliardenballett. Później rzadko wznawiany na scenie, przypominany bywa w formie interesującej i efektownej koncertowej suity. Wskazywano na pewne analogie treściowe tego utworu do baletu Piotra Czajkowskiego Dziadek do orzechów na motywach opowiadania E.T.A. Hofmanna. Dziś należy do ogromnie popularnych dzieł swego twórcy, ale – choć trudno w to uwierzyć – jego premierę przyjęto chłodno, zaś pierwsze wystawienie fragmentów dzieła poza Rosją miało miejsce dopiero w roku 1927, całości zaś – siedem lat później. Znacznie bardziej popularna pozostawała wdzięczna suita (op. 71a) zestawiona przez samego autora z fragmentów muzyki baletu. Podczas grudniowego koncertu zabrzmi jednak nie ona, lecz stosunkowo rzadko prezentowana, koncertowo kompletna muzyka II aktu (w nim zaś – urocza Grand scène de Confiturembürg).

źródło: organizator
Dodaj artykuł do:
(dodano 13.12.17, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Filharmonia Narodowa, Świąteczny koncert symfoniczny, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasia Nova
2
Vampire Weekend
3
My Dying Bride
4
Ghostkid
5
Chaka Khan
6
Marcin Pajak
7
Bruce Springsteen
8
Shakira
9
Charles Lloyd
10
Deep Purple
1
Jan Jakub Kolski
2
Christian Petzold
3
Emily Atef
4
Grzegorz Dębowski
5
Krzysztof Łukaszewicz
6
Wim Wenders
7
Alex Garland
8
James Napier Robertson
9
Stéphanie Di Giusto
10
Piotr Stasik
1
Michael Sowa
2
Agnieszka Jeż
3
Kamila Cudnik
4
Claire Castillon
5
Namina Forna
6
George M. Johnson
7
Daniel Gibbs, Teresa H. Barker
8
Samuel Bjork
9
Laura Passer
10
Rebecca Yarros
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia