Ars Independent 2019 - to nie jest festiwal filmowy!

Czy jest takie miejsce, gdzie obok siebie można zobaczyć arabskie melodramaty, erotykę w grach i remiksy kultowych animowanek? - pytamy się czasem spoglądając w lustro. Tak, takie miejsce istnieje! Istnieje i co więcej - jest niedaleko. Katowicki festiwal Ars Independent!

Tegoroczna odsłona Ars Independent odbędzie się od 24 do 29 września. Przez 6 festiwalowych dni, podczas blisko 40 multimedialnych wydarzeń zanurzymy się w światach współczesnych filmów, animacji, wideoklipów i gier wideo. W tym roku hasłem imprezy jest Unsubscribe!

Poznaliśmy właśnie pierwsze ogłoszenia programowe. Przy okazji wystartowała też wczesna przedsprzedaż karnetów w promocyjnej cenie 60 PLN - do nabycia tylko do 30 czerwca w sieci Ticketportal.

Festiwal otworzy w tym roku w kinoteatrze Rialto audiowizualny spektakl Love & Revenge. Franko-arabski kwartet łączący skoczną elektronikę, rzewne instrumentarium i found-footage’owe wizuale zabierze nas w podróż po złotej epoce arabskiego kina w electro-popowych rytmach.

- Mieliśmy pomysł, by opowiedzieć na nowo klasykę arabskiego filmu, od lat ‘40 do ‘90, tworzonego głównie w Egipcie. L&R to doświadczenie mające wiele warstw: od hołdu dla glamurowego kiczu kina tamtych lat, przez postkolonialne spojrzenie na westernizację kultur Maghrebu i Bliskiego Wschodu, po seksizm w kinie i jego przemianę na przestrzeni lat - dodaje Wael Koudaih, założyciel projektu.

Koncert uzupełni after party w festiwalowej klubokawiarni Drzwi Zwane Koniem z Missy Ness - parysko-tuniską DJ-ką, członkinią kolektywu L&R, miksującą arabskie wokale z hip-hopem, trip-hopem, drum’n’bassem i electro.

Od pancerzy ze stringów po „kliknij E aby się kochać”, gry wideo uprawiają erotykę po swojemu. Czasem infantylnie, z zażenowanym rumieńcem na twarzy; czasem wulgarnie, po prostu uprzedmiotawiając swoje bohaterki i bohaterów (a co za tym idzie: także samych graczy i graczki). Interaktywna wystawa ForePlay przekrojowo i krytycznie spojrzy na seksualność w grach i okolicy.

Wystawę uzupełnią: kuratorskie oprowadzanie oraz konferencja poświęcona erotycznej stronie mediów interaktywnych.

To nie koniec wątków erotycznych planowanych na ten rok w Katowicach: „Miłość jest wszystkim: 100 lat podrywu” cenionej dokumentalistki Kim Longinotto to nostalgiczne 74’ minuty pocałunków wyjętych z historii kina, a Ostrożnie, pożądanie - autorski przegląd krótkometrażowych filmów o seksie.

O ukrytych pragnieniach, podskórnych lękach i tym, co kryją zakamarki podświadomości - opowie Choked & Blind vol. 3, trzecia odsłona szalenie popularnego festiwalowego setu szokujących wideoklipów. Dla równowagi: Wideoklipy Wielokrotnego Wyboru przypomną zestaw kultowych, rewolucjonizujących medium teledysków. Znów Wieczorynki, przerobione to próba uchwycenia fenomenu zjawiska przerobionych, pomontowanych i nierzadko wypaczonych animowanek na polskim jutubie.

Po raz trzeci w festiwalowy piątek odbędzie się też Nocna Giełda Gier Wideo - targi najnowszych polskich i niezależnych gier. Obok części wystawienniczej organizatorzy planują w tym roku też Game On - serię multimedialnych prezentacji studentek i studentów, którzy wiążą swoją przyszłość z branżą gier i animacji: od concept artów, przez modelowanie 3D, po prototypowanie innowacyjnych mechanik.
To tylko kilka z pierwszych ogłoszonych już wydarzeń Ars Independent 2019. Więcej o programie festiwalu znajdziecie na stronie: arsindependent.pl.

– To nie jest festiwal filmowy – uzupełnia Bartek Sołtysik, rzecznik imprezy, by finalnie odciąć się od jej stricte filmowych korzeni i podkreślić jej dzisiejszy, multimedialny charakter.

Organizatorami wydarzenia są instytucja kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Miasto Katowice.

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.05.19, autor: gaba)
Tagi: Ars Independent 2019
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Fabijański Sebastian
2
Airbag
3
Ware Jessie
4
Marcin Wasilewski Trio
5
Miller Mac
6
Tęskno
7
Ala|Zastary
8
Czesław Śpiewa
9
Happysad
10
Norah Jones
1
Yi'nan Diao
2
Ladj Ly
3
Warwick Thornton
4
Paweł Pawlikowski
5
Harvey Fierstein
6
Emir Kusturica
7
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
8
Stefan Ruzowitzky
9
Wojciech Kasperski
10
Jim Jarmusch
1
Revol Elisabeth
2
Rayner Nicola
3
Knedler Magda
4
McQuiston Casey
5
Pilipiuk Andrzej
6
Kordel Magdalena
7
Cass Kiera
8
Falcones Ildefonso
9
Musso Guillaume
10
Herbert Frank
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia