Jazz na Starówce 2019

6 lipca 2019 roku rusza  w Warszawie  jeden z najpopularniejszych festiwali jazzowych w kraju, 25. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. Potrwa do 31 sierpnia.

Miejsce: Rynek Starego Miasta

Koncerty rozpoczynają się o godzinie 19:00

Wstęp wolny!

PROGRAM

6 lipca – Enrico Rava Special Edition
Jego nazwisko od lat widnieje w rankingach najlepszych światowych trębaczy. Należy do najważniejszych twórców  europejskiego jazzu. Od lat jest związany z brzmieniem i projektami firmowanymi przez ECM Records.  Włoski trębacz jest jednym z słynniejszych jazzmanów starego kontynentu. Imponująca dyskografia i nagrania z tuzami jazzu jak : Gil Evans , Michel Petrucciani, John Abercrombie, Pat Metheny, Joe Lovano, Avishai Cohen, w tym z Tomaszem Stańko.
XI wiek to dla Enrico Ravy kolejne znakomite albumy,  koncerty, nagrania i zasłużona sława. To szczególny rok dla artysty. Z okazji 80. rocznicy urodzin  odbywa się światowa trasa koncertowa  trębacza. W specjalnej edycji koncertu towarzyszyć mu będzie  grupa niezwykłych muzyków z którymi współpracował w ostatnich latach: Giovanni Guidi, Gianluca Petrella, Francesco Diodati ,Gabriele Evangelista, Enrico Morello .

www.enricorava.com

13 lipca –  Simsa Fünf Quintet
Zzespół  założony rzez Sebastiana Simsę  wiedeńskiego perkusistę i kompozytora. Muzyczne korzenie kwintetu sięgają jazzu, muzyki improwizowanej, klasycznej, filmowej oraz muzyki ludowej.

Młodzi utalentowani muzycy wykształceni  według akademickich standardów, nie pozwalają odebrać sobie radości płynącej z nieklasycznej gry na  instrumentach  smyczkowych .  Ich oryginalne instrumentarium,  rozmaite odniesienia stylistyczne, oryginalne brzmienie zespołu , pomysłowość, w połączeniu z  intrygującymi kompozycjami Simsy, stanowią o oryginalności  tej grupy.

www.sebastiansimsa.com

20 lipca – China Moses Group
Nowa gwiazda jazzu, muzyki soul i R&B,  kompozytorka i autorka tekstów. Prezenterka francuskiej stacji MTV, aktorka i modelka. Córka legendarnej wokalistki jazzowej Dee Dee Bridgewater  i słynnego reżysera Gilberta Moses.  Po matce przejęła tembr głosu, nieprzeciętną dynamikę oraz ekspresję prezentacji. Ma na swoim koncie ma sześć albumów, ale to „This One’s for Dinah” , wydany przez Blue Note Records, podbił serca publiczności i  stał się  największą sensacją ostatnich lat. Sprawił, że jej głos uznano  za jeden z lepszych jazzowych wokali kobiecych. Dziś, jest  twarzą wydawnictwa Blue Note  i  wymieniania  jest obok takich gwiazd jak Cassandra Wilson i Norah Jones.

choć koncertuje okazjonalnie, jest atrakcją największych festiwali i prestiżowych estrad.

chinamoses.com

27 lipca – Ashley Henry Quartet
Premiera. 27 letni pianista  nazywany  „młodym wizjonerem fortepianu” należy do  czołówki  nowej generacji londyńskiej sceny jazzowej.  Występował  i współpracował z  wybitnymi  artystami jak Jason Marsalis, Terence Blanchard, Robert Glasper.  Mając zaledwie 25 lat, Ashley  został zatrudniony jako rezydent  w słynnym  Ronnie Scotts Club w Londynie jako wschodzący artysta Fader Magazine . Został także nominowany do  nagrody Jazz FM w kategorii „Przełomowy artysta roku”.

Pod pływem swojego  jamajskiego dziedzictwa, a w szczególności karaibskich muzyków jazzowych  lat 50.,  w jego muzyce  pełno jest oryginalnych dźwięków  łączących jazz i muzykę  przesiąkniętą  dźwiękami takich mistrzów jak Hancock i Monk.

https://www.ashleyhenrymusic.com/

3 sierpnia – Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin: Białoszewski Autoportrety
Premiera. Znakomity projekt wybitnego amerykańsko – polskiego kompozytora i trębacza Gary Guthmana i charyzmatycznej wokalistki o polsko-rosyjsko- ukraińskich  korzeniach  Sashy Strunin .

Najnowszy projekt składa się z utworów jazzowych skomponowanych do poezji Mirona Białoszewskiego – poety warszawskiego, który mówił o sobie jako „nocnym stróżu” „opisując relacje części rzeczywistości w jego wierszach. Zachwycili  się twórczością Białoszewskiego, która jest surrealistycznie nierealistyczna ale niesamowicie rytmiczna. Autorem muzyki jest Gary Guthman. Wybitny trębacz , intymne trio Filipa Wojciechowskiego,  pięknie współgra z subtelnym czarem warszawskiego poety. Dziewięć unikalnych, spójnych kompozycji do wierszy jednego z kultowych twórców XX wieku – Mirona Białoszewskiego.

Gary Guthman jako solista  występował z Gulf Coast Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra,  Hamilton Philharmonic Orchestra, New York Pops Orchestra w Carnegie Hall . Współpracował z gwiazdami jazzu i estrady, m.in. z Tonym Bennettem, Arethą Franklin, Dionne Warwick, Tomem Jonesem.  Największą popularność przyniosły mu koncerty z New Swing Orchestra i Gary Guthman Quartet.www.garyguthman.com

www.sashastrunin.com

3 sierpnia – Wojtek Mazolewski Quintet: Komeda
Usłyszymy najnowszy projekt poświęcony  i stworzony w hołdzie dla legendy polskiego jazzu.

(Rok 2019. to obchodzona pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO  50 rocznica śmierci K. Komedy).

Analogowe brzmienie kwintetu Wojtka nawiązujące do mistrzów jazzu łączy się z elektroniką i współczesnymi  dzwiękami . Projekt został entuzjastycznie przyjęty przez fanów i krytyków.

Wojtek Mazolewski, basista, kompozytor, producent, to jeden z najpopularniejszych  muzyków jazzowych , który prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu ,wprowadził go na listy przebojów, telewizyjne ekrany oraz łamy prasy popularnej.

Założyciel i lider Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet , jeden z współtwórców yassu. Autor muzyki filmowej i teatralnej.

&list=RDC83HDj6s3kQ&index=1

10 sierpnia – Adam Bałdych Quartet: Sacrum Profanum
To najnowszy projekt  wizjonera skrzypiec, Adama Bałdycha i jego kwartetu, nagrany dla prestiżowej niemieckiej oficyny wydawniczej ACT MUSIC.

Jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata – jego bogactwa brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. Po niezwykle udanych projektach „The New Tradition” z Yaronem Hermanem, „Antiphona – Psalmy Syryjskie” czy ostatnio „Brothers” z norweskim Helge Lien Trio,  tym razem proponuje muzykę niezwykle uduchowioną, realizowaną w duchu nieskrępowanej improwizacji i przy użyciu współczesnych środków artystycznych.

Bałdych należy obecnie do  elity  międzynarodowej  skrzypków wirtuozów.  Od początku swojej kariery wyznacza nowe ścieżki dla wiolinistyki. Zaciera granice między jazzem, muzyką poważną i współczesnym światem dźwięków, który go  inspiruje.

adambaldych.com

17 sierpnia – Terje Rypdal Quartet
Premiera. Terje Rypdal należy do najbardziej innowacyjnych i oryginalnych muzyków w historii europejskiego jazzu.  Jest ikoną skandynawskiego jazzu.   To innowator, legenda gitary. W latach 70. założył trio The Odyssey, które stanowiło o sile skandynawskiego jazzu. Jego płyty, wydane przez ECM w latach 70. i 80., były najważniejszymi dokonania  nordic jazzu. Dziś jego muzyka łączy elementy jazzu, fusion, new- age, rocka i muzyki klasycznej . Uznawany jest za jednego z najznakomitszych europejskich kompozytorów jazzowych, który odcisnął piętno na sposobie myślenia o gitarowej kompozycji i improwizacji.

Rypdal sam stał się inspiracją dla wielu muzyków  jak Bill Frisell, Jeff Beck, Andy Summers. Usłyszymy nowy materiał nagrywany dla wydawnictwa ECM Records.

24 sierpnia – Aga Zaryan Quintet: High & Low
Dama polskiego jazzu. Jest pierwszą i jedyną polską artystką, której płyty ukazały się w legendarnej wytwórni jazzowej Blue Note Records .

Jej płyty sprzedają się w rekordowych nakładach udowadniając, że ambicja i wysublimowany styl pozwalają dotrzeć do szerokiego grona słuchaczy.

Jest laureatką  wielu najważniejszych nagród w świecie muzycznym, m.in.: Fryderyka ( Jazzowy album roku,  Jazzowy artysta roku) , ośmiokrotna zwyciężczyni plebiscytu „Pierwsza Dama Polskiego Jazzu” według magazynu Jazz Forum.

Usłyszymy jej najnowszy, autorski  album High & Low”, na którym zaskakuje  różnorodnym brzmieniem swojej muzyki, czerpiąc z tradycji r&b, funky, bossa novy i jazzu.

31 sierpnia – Courtney Pine Group: House Of Legends
Legenda saksofonu, multiinstrumentalista, jeden z najbardziej wpływowych  i ekscytujących muzyków europejskich  końca XX wieku.

Wydał 16 albumów  i nadal koncertuje na całym świecie ze swoim nagradzanym zespołem grającym w salach koncertowych i festiwalach od  Fuji Rock, Montreux po Cape Town. Jego liczne występy telewizyjne i radiowe to między innymi „Mandela Living Legend” dla BBC oraz nagrodzony przez Sony oraz „Jazz Crusade” Courtney Pine dla BBC Radio2.

Za zasługi dla muzyki jazzowej został mianowany oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego. “House of Legends”, zawiera jazzowe interpretacje utworów skomponowanych przez Pine`a , a  inspiracja są korzenie brytyjskiej społeczności afro -karaibskiej – funky i reggae, rytmy calypso, soca, zouk.

Dodaj artykuł do:
(dodano 19.06.19, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Jazz na Starówce 2019, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kaminski Ralph
2
Coldplay
3
Łydka Grubasa
4
Schafter
5
Ostrowska Małgorzata
6
Happysad
7
Czesław Śpiewa
8
Happysad
9
Norah Jones
10
Madelkeine Peyroux
1
Łukasz Kośmicki
2
Ludovic Bernard
3
Marcin Głowacki
4
Luciano Onetti, Nicolas Onetti
5
Karim Ainouz
6
Rian Johnson
7
Monika Jordan-Młodzianowska
8
ike Flanagan
9
Roland Emmerich
10
Marcin Ziębiński
1
Minier Bernard
2
Majewska-Brown Nina
3
Ornacka Ewa
4
Amos Oz, Szira Chadad
5
Kalicińska Katarzyna
6
Rutherfurd Edward
7
Ziemiański Andrzej
8
Beckett Simon
9
Dahl Arne
10
Vonnegut Kurt
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Opera Krakowska w Krakowie
5
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
6
Rodion Szczedrin
7
Michaił Bułhakow
8
Jarosław Murawski
9
Dale Wasserman
10
Hanoch Levin
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia