Weekend Portugalski w Hali Gwardii w Warszawie

Zapraszamy wszystkich na drugą edycję "Weekendu Portugalskiego", która w tym roku odbędzie się w ostatni weekend czerwca (28 - 30.VI).  Po ubiegłorocznym, podczas którego przez trzy dni trwania naszego eventu, przewinęło się kilkanaście tysięcy gości, powracamy do Was z portugalskimi atrakcjami.

W Portugalii miesiąc czerwiec jest miesiącem tzw. "Santos Populares". Lizbona świętuje dzień swojego patrona - św. Antoniego (13 czerwca) , podczas gdy Porto celebruje uroczystości poświęcone św. Janowi (noc 23/24 czerwca).

My również w ten szczególny dla wielu portugalskich miast czas, chcielibyśmy przybliżyć Wam, choć w niewielkim stopniu, portugalską kulturę i tradycje. Na specjalnych stoiskach nie zabraknie zarówno portugalskich win i potraw, jak i strawy duchowej. Planowane są bowiem spotkania autorskie, muzyka na żywo, kiermasz książek związanych tematycznie z Portugalia, zabaw i gier dla dzieci.

Oto szczegółowy plan:

PIĄTEK 28.06.2019

11.00 - 18.00
Rynek z portugalskimi produktami

11.00 - 20.00
Degustacja win portugalskich
Degustacja z możliwością zakupów na stoisku pośrodku hali.

16.00 - 17.00
Degustacja konserw rybnych producenta Conservas La Gondola
Na specjalnym stoisku będzie można spróbować różnych rodzajów konserw rybnych, produkowanych przez portugalską firmę „La Gondola”

17.00
Spotkanie autorskie z Iwoną Słabuszewską – Krauze, autorką książki „Portugalka” (Wyd. Pruszyński i sp.)
Już po raz drugi spotkamy się z autorką "Portugaliki" i "Ostatniego Fado", powieści których akcja związana jest z Portugalią.
Przez całe popołudnie będzie można też zakupić egzemplarze jej książki, porozmawiać z autorką i oczywiście otrzymać jej autograf.

19.00 - 21.00
Koncert „Palavras Lusofonas” – „Portugalskie słowa”
Koncert muzyczny z interpretacjami piosenek artystów portugalskich i brazylijskich. Zagra zespół Ponte Aéryaw składzie: Irek (perkusja), Sergio (śpiew i gitara), Tadeusz (gitara klasyczna), Daniel (saksofon). “Palavras lusofonas” to projekt muzyczny, który prezentuje szeroki wachlarz muzyki z kręgu kultury luzofońskiej.

21.00 - 01.00
Wieczór z luzo – muzyką hip-hop, kuduro, pop, brazylijski funk, portugalskie reggae

Prowadzenie: DJ Nuno


SOBOTA 29.06.2019

11.00 - 18.00
Rynek z portugalskimi produktami


11.00 - 20.00
Degustacja win portugalskich
Degustacja z możliwością zakupów na stoisku pośrodku hali.

12.00 - 17.00
Zajęcia dla dzieci
Animatorki pomogą pomalować buzie naszych milusińskich w dowolne wzorki (może w kolory portugalskiej flagi?) i ozdobią je brokatowymi tatuażami. Od godziny 14.00 do 16.00 będzie również możliwość zabawy w malowanie portugalskich wzorów na ceramice, pod okiem fachowców z „Galeria Bolesławiec & Studio Ceramiki” (pomaluj.art)

12.00 - 17.00
Gra planszowa Azul
Moda na gry planszowe powraca… Dlaczego nie zagrać w grę związaną z najbardziej chyba charakterystycznym dla portugalskich miast i miasteczek elementem architektury – azulejos, czyli pięknych, ceramicznych płytek? Zapraszamy do specjalnego stolika dla graczy!


13.00 - 14.00
Uma bica – portugalska kawka (cafezinho)
Temat portugalskiej kawy, to prawdziwy temat – rzeka … Jaką drogę kawa przebyła, zanim zagościła na każdym rogu portugalskiej ulicy? Jak połapać się w świecie portugalskiej kawy – czy zamówić uma bica, czy cimbalino a może cafe pingado? O portugalskiej kawie opowie Janusz St. Andrasz (Luzomania). Oprócz części teoretycznej, będzie również ta, jak najbardziej praktyczna – serwowana będzie kawa produkowana specjalnie dla kultowej lizbońskiej kawiarni - „A Brasileira”. Przez cały weekend, na specjalnym stoisku będzie można również kupić ziarna tej właśnie kawy.


15.00 - 16.00
Warsztat z winem porto
Prowadzony przez Manuel Maioral.
Ilość miejsc ograniczona.
Konieczne wcześniejsze zapisy na adres: gwardia@portugaliagourmet.pl

16.30 - 17.30
Fado od podszewki
Spotkanie z Grażyną Jadwiszczak, tłumaczką „Historii Fado” (Wydawnictwo Replika), autorstwa Rui Vieiry Nery'ego. Spotkanie prowadzi Janusz St. Andrasz (Luzomania).

Podczas rozmowy z Grażyną Jadwiszczak, odkryjemy tajniki pracy tłumacza i zagłębimy się w niezwykłe, encyklopedyczne dzieło Rui Vieira Nery, poświęcone fado. Będzie to również unikalna okazja do zobaczenia pierwszego wydania tej książki, z rysunkami znanego portugalskiego rysownika, Nuno Saraivy.

19.00 - 21.00
Koncert Nuno Goncalves
Nuno Gonçalves, Portugalczyk mieszkający w Krakowie od 5 lat, zagra i zaśpiewa na żywo fado i nie tylko. W roku 2015 można było go zobaczyć w polskim programie „Mam Talent”. Poza portugalską muzyką, slucha rocka, jazz i brazyliską bossa novę. Lubi również polską muzykę - jego ulubionym polskim artystą jest Zbigniew Wodecki.

21.00 - 01.00
Wieczór z Muzyką Portugalską
Przegląd portugalskich hitów od latach 80 do dzisiejszych
Prowadzenie: DJ Nuno


NIEDZIELA 30.06.2019

11.00 - 17.00
Rynek z portugalskimi produktami


11.00 - 20.00
Degustacja win portugalskich
Degustacja z możliwością zakupów na środku hali.


14.30 - 15.30
Spotkanie z portugalskim komiksem
Spotkanie poprowadzone będzie przez pasjonatów tematyki komiksowej, w której to portugalscy twórcy są prawdziwą potęgą. O tym, jak powstają komiksy a także o przygotowywaniu ich polskich wersji opowiedzą znawcy i pasjonaci tego tematu: Kuba Jankowski i Grażyna Jadwiszczak (tłumaczka komiksu Nuno Saraivy „A wszystko to Fado”).


12.00 - 17.00
Zajęcia dla dzieci
Animatorki pomogą pomalować buzie naszych milusińskich w dowolne wzorki (może w kolory portugalskiej flagi?) i ozdobią je brokatowymi tatuażami. Od godziny 14.00 do 16.00 będzie również możliwość zabawy w malowanie portugalskich wzorów na ceramice pod okiem fachowców z „Galerii Bolesławiec & Studio Ceramiki”.


12.00 - 13.00
Warsztaty kulinarne dla dzieci
Trudno o zdrowsze pożywienie niż ryba. Zapraszamy Wasze pociechy na warsztaty kulinarne, w których podstawowym składnikiem będą portugalskie ryby z konserw gourmet. Razem przygotujemy proste potrawy z wykorzystaniem sardynek i tuńczyka i … być może przekonamy wasze dzieci do zdrowych dań na bazie ryb?

16.00 - 17.00
Dyskoteka dziecięca
Przez całe okres trwanie naszego Weekendu Portugalskiego, będzie grała muzyka portugalska, natomiast tę jedną godzinę zarezerowaliśmy dla naszych małych fanów. Wtedy parkiet oddajemy w ich panowanie – będą mogły w rytm portugalskich przebojów potańczyć i pośpiewać do woli!

12.00 - 17.00
Gra Azul
Moda na gry planszowe powraca… Dlaczego nie zagrać w grę związaną z najbardziej chyba charakterystycznym dla portugalskich miast i miasteczek elementem architektury – azulejos, czyli pięknych, ceramicznych płytek? Zapraszamy do specjalnego stolika dla graczy!

18.00 - 19.00
Warsztat z Vinho Verde
Prowadzona przez Manuel Maioral. Ilość miejsce ograniczona.
Konieczne wcześniejsze zapisy na adres: gwardia@portugaliagourmet.pl


19.30 - 20.00
Loteria
Przy zakupie jednego z produktów spożywczych lub wina ze stanowisk Portugalia Gourmet, lub Atlantika za minimum 50 zł i polubieniu naszego fanpage'a na FB (\PortugaliaGourmetPL) każdy otrzyma numer, który upoważnia do udział w naszej loterii. Nagrody będą baaardzo ciekawe, warto się więc nią zainteresować!

Dania portugalskie
Podczas trwania weekendu w knajpce Madeira będzie można spróbować kilka dań z bogatej kuchni portugalskiej. Szczególnie polecamy Bacalhau com Natas i słynną kanapkę z Porto -Francesinhę. Nie zabraknie oczywiście również i słodkich Pastel de Nata

Obrazy z Portugalii
Halę Gwardii na czas trwania Weekendu Portugalskiego ozdobią zdjęcia autorstwa Weroniki Wawrzkowicz – Nasternak (www.facebook.com/rozmawiambolubie/), której książka „Lizbona. Miasto które przytula” (wyd. Wielka Litera) ukaże się już we wrześniu.

Zaprezentujemy Wam również wystawę przygotowaną przez Instytut Camoesa w Warszawie i Ambasadę Portugalską w Polsce o Fernão Mendes Pinto, słynnym XVI -wiecznym portugalskim podróżniku i marynarzu, który przypłynął na jednym z pierwszych portugalskich statków do wybrzeży Japonii. Opisał swoje niesamowite przygody w książce „Peregrinação”.

Dodaj artykuł do:
(dodano 29.06.19, autor: blackrose)
Tagi: Weekend Portugalski w Hali Gwardii, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Schafter
2
Coldplay
3
Ostrowska Małgorzata
4
Happysad
5
Kaminski Ralph
6
Łydka Grubasa
7
Czesław Śpiewa
8
Happysad
9
Norah Jones
10
Madelkeine Peyroux
1
Monika Jordan-Młodzianowska
2
Łukasz Kośmicki
3
Luciano Onetti, Nicolas Onetti
4
ike Flanagan
5
Marcin Głowacki
6
Rian Johnson
7
Ludovic Bernard
8
Roland Emmerich
9
Karim Ainouz
10
Marcin Ziębiński
1
Minier Bernard
2
Dahl Arne
3
Riley Lucinda
4
Simons Paullina
5
Amos Oz, Szira Chadad
6
Gołkowski Michał
7
Vonnegut Kurt
8
Goldberg Danny
9
Rutherfurd Edward
10
Kortko Dariusz , Pietraszewski Marcin
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Michaił Bułhakow
8
Jarosław Murawski
9
Dale Wasserman
10
Nick Dear
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia