Wojtek Mazolewski Quintet feat.Sadowska & Zalewski w Katowicach 13 października

Tej jesieni w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych Europy -  Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach - wystąpi Wojtek Mazolewski  prezentując muzykę z repertuaru Krzysztofa Komedy.

Po raz pierwszy na scenie wraz z WMQ Quintet zaśpiewają Maria Sadowska i Krzysztof Zalewski.

To będzie potężna dawka muzycznych emocji w wyjątkowo oryginalnym składzie!

Wojtek Mazolewski od wielu lat urzeka publiczność na całym świecie swoim niepowtarzalnym, muzycznym alfabetem. Ten urodzony w Gdańsku basista i kontrabasista jazzowy uważany jest za współtwórcę unikatowego stylu w muzyce – tzw. yassu czyli połączenia jazzu, punk rocka, folku i muzyki improwizowanej. To jeden z artystów najczęściej granych poza granicami naszego kraju. Laureat prestiżowych nagród muzycznych, często prezentujący nowe oblicze jazzu w Europie, Ameryce Południowej i Azji.  Koncerty to znak firmowy muzyki Mazolewskiego, energetycznie wiążące tradycję z nowoczesnością. Analogowe brzmienie kwintetu Wojtka nawiązuje do mistrzów jazzu, łącząc się z elektroniką i współczesnymi inspiracjami. Mieszają się w niej echa muzyki Milesa Davisa, Led Zeppelin, Red Hot Chili Peppers, Nirvany, Erica Dolphiego.

WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET jako pierwszy zespół jazzowy znalazł się w notowaniach Listy Przebojów Programu Trzeciego i przez wiele tygodni się na niej utrzymywał. Ostatni studyjny album zespołu pt.”Polka” uzyskał w Polsce status Platynowej Płyty, a publiczność wypełniła sale w 21 krajach na ponad 200 koncertach promujących ten krążek.

Światowe wydanie albumu „Polka” zostało uznane przez amerykański periodyk ‘’DownBeat Magazine” za jedną z najlepszych płyt jazzowych opublikowanych w 2018 roku, jego redakcja przyznała płycie „Polka-Worldwide Deluxe Edition” ocenę maksymalną, na którą składa się pięć gwiazdek. To pierwsze takie wyróżnienie przyznane polskiemu albumowi w historii muzyki.

Angielski portal ‘’King of Jazz” nominował wspominany album do zaszczytnego tytułu „Płyta Roku”.
Z kolei amerykański „Stereogum” ulokował krążek w gronie najlepszych albumów sierpnia 2018 roku.

Kawałek „Theme de YoYo”, pochodzący z singla „London” wybrany został przez Gilles’a Petersona – legendarnego prezentera brytyjskiego radia BBC - do rankingu pięćdziesięciu najlepszych jazzowych kompozycji 2017 roku.

A magazyn JazzSoul.pl napisał: ”Dawno żaden polski zespół jazzowy nie wzbudzał tak pozytywnych emocji i nie przyciągał na koncerty takiej liczby fanów”.

MAZOLEWSKI MIERZY SIĘ Z KOMEDĄ!

W 2019 roku Wojtek wraz ze swoim zespołem: Joanna Duda (instrumenty klawiszowe), Marek Pospieszalski (saksofon), Oskar Torok (trąbka) i Qba Janicki (perkusja) poddaje interpretacji muzykę Krzysztofa Komedy. Mazolewski oraz muzycy jego kwintetu od lat inspirują się muzyką tego wyjątkowego artysty. Krzysztof Komeda to postać, której wielkość i wpływ na polską scenę jazzową są niepodważalne. Polska szkoła jazzu to jego zasługa. Wybitny kompozytor i twórca muzyki filmowej zmarł zdecydowanie za wcześnie, bezsensownie i tragicznie. W swoim krótkim życiu stworzył wiele standardów jazzowych, które miały wpływ na ogólnoświatowy kształt tego nurtu. Krzysztof Komeda dał się poznać również jako wybitny kompozytor muzyki filmowej, pisząc muzykę aż do 65 produkcji (m.in. Nóż w wodzie, Dziecko Rosemary).

13 października 2019 r. w Katowicach WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET wraz z gośćmi specjalnymi Marią Sadowską oraz Krzysztofem Zalewskim zagrają koncert promujący płytę „When Angels Fall” zawierającą kompozycje Krzysztofa Komedy.

Czego można się spodziewać? Na pewno nowych, świeżo brzmiących i zaskakujących aranżacji.
Jak przystało na wyjątkowe wydarzenie muzyczne koncert odbędzie się w niezwykłym miejscu. Sala Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach zaliczana jest do kilkunastu najlepszych pod względem akustycznym sal w Europie, zapewnia jedyne w swoim rodzaju wrażenia.

Koncert będzie zwieńczeniem festiwalu Screen & Sound Fest. -  Let’s See The Music 2019 .


Do zobaczenia, do usłyszenia, do posłuchania!

Dodaj artykuł do:
(dodano 14.07.19, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Wojtek Mazolewski Quintet feat.Sadowska & Zalewski, Katowice
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kaminski Ralph
2
Coldplay
3
Łydka Grubasa
4
Schafter
5
Ostrowska Małgorzata
6
Happysad
7
Czesław Śpiewa
8
Happysad
9
Norah Jones
10
Madelkeine Peyroux
1
Łukasz Kośmicki
2
Ludovic Bernard
3
Marcin Głowacki
4
Luciano Onetti, Nicolas Onetti
5
Karim Ainouz
6
Rian Johnson
7
Monika Jordan-Młodzianowska
8
ike Flanagan
9
Roland Emmerich
10
Marcin Ziębiński
1
Minier Bernard
2
Majewska-Brown Nina
3
Ornacka Ewa
4
Amos Oz, Szira Chadad
5
Kalicińska Katarzyna
6
Rutherfurd Edward
7
Ziemiański Andrzej
8
Beckett Simon
9
Dahl Arne
10
Vonnegut Kurt
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Opera Krakowska w Krakowie
5
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
6
Rodion Szczedrin
7
Michaił Bułhakow
8
Jarosław Murawski
9
Dale Wasserman
10
Hanoch Levin
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia