Letnia Akademia Filmowa 2019 w Zwierzyńcu rusza już jutro!

Letnia Akademia Filmowa 2019 w Zwierzyńcu będzie obchodzić jubileusz dwudziestolecia. W tym roku filmy będziemy oglądać od 9 do 18 sierpnia.

Podczas Warsztatów Kultury Filmowej będziemy mieli okazję posłuchać prelekcji i podyskutować z uznanymi w środowisku krytykami filmowymi.

W tegorocznej edycji wezmą udział:

Andrzej Werner
krytyk literacki i filmowy, profesor nauk humanistycznych, współpracownik drugiego obiegu w czasach PRL, pracownik Instytutu Badań PAN;
Paweł Mossakowski
polski producent i scenarzysta filmowy, autor sztuk teatralnych, krytyk filmowy i pisarz, recenzent filmowy Gazety Wyborczej; nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej, Orzeł w kategorii najlepszy
producent; członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej;
Łukasz Maciejewski
dziennikarz i krytyk fi lmowy, współpracownik kilkunastu czasopism m. in. „Tygodnika
Powszechnego”, „Dziennika Gazety Prawnej”, „Kwartalnika Filmowego”, publicysta
na portalach Filmweb.pl oraz Onet.pl, ekspert telewizji HBO Europe oraz Polskiego
Instytutu Sztuki Filmowej, juror wielu festiwali i przeglądów;
Piotr Czerkawski
krytyk filmowy, publikuje w „Kinie”, „Dzienniku. Gazecie Prawnej”, „Odrze”, a także na portalach – Filmweb.pl i Dwutygodnik.com;
Przemek Stępień
dyrektor festiwalu „Afrykamera”, specjalista od kinematografii afrykańskiej;
Grzegorz Pieńkowski
filmoznawca, historyk kina, wykładowca Akademii Filmu i Telewizji oraz Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Tłumacz filmowy, przewodniczący Polskiej Federacji DKF;
Paweł Aleksandrowicz
dr UMCS w Lublinie, filmoznawca, od lat uczestniczy w przygotowaniu programu LAF, autor autorskiego cyklu „Archeologia kina”;
Mikołaj Wojciechowski
dziennikarz, krytyk filmowy, wybitny znawca kina rosyjskiego, był wiceprzewodniczącym legendarnego, pierwszego w Polsce DKF-u „Zygzakiem”, instruktorem programowym Polskiej Rady Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a także wieloletnim redaktorem tygodnika „Ekran”;
Tadeusz Lubelski
z wykształcenia polonista, z uprawianych specjalności – krytyk i historyk filmu, tłumacz; specjalizuje się w historii filmu polskiego oraz w historii kinematografii europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem francuskiej; członek prezydium Komitetu Nauk o Sztuce PAN (w latach 2007-2011 jego przewodniczący); członek Europejskiej Akademii Filmowej (od 2006), Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych (od 2011), Rady Redakcyjnej „Kwartalnika Filmowego”; przewodniczy Radzie Programowej Krakowskiego Festiwalu Filmowego;
ks. Marek Lis
polski duchowny katolicki, doktor habilitowany nauk teologicznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Opolskiego;

Pierwszy cykl tematyczny, a zarazem główny cykl filmowy Akademii jest przygotowywany przez Rektora festiwalu Piotra Kotowskiego.

ULICE PAMIĘCI - wielkomiejskie ulice jako przestrzeń do życia. Ich plątanina tworzy niekończący się labirynt, po którym poruszają się ludzie. Ulice są całym światem dla mieszkańców miejskiej dżungli. Dają schronienie, ale i przynoszą zagrożenie. To złożony mikrokosmos, wypełniony ludzkimi dramatami i emocjami. To bardzo znane hollywoodzkie propozycje, ale również mniej znane obrazy jak "Główna ulica" w reż. Juana Antonio Bardema, "Sklep przy głównej ulicy" w reż. Jana Kadara czy "Berlin. Symfonia wielkiego miasta" w reż. Waltera Ruttmanna.

​Kolejny cykl jest ukłonem w stronę reżysera. Reżyser, najważniejszy twórca filmu, najczęściej ukrywa się za opowiadanymi na ekranie historiami. Jest magiem w filmowej kuchni, który wyczarowuje osobne światy. W tym cyklu chcemy odwrócić kamerę i przyjrzeć się kulisom powstawania filmów. I odsłonić zarazem osobowość stojących za nimi genialnych autorów X Muzy. KAMERA NA REŻYSERA to prezentacja sylwetek takich twórców jak Woody Allen, Altman, Milos Forman, Peter Greenaway, Aleksandr Sokurow, Roman Polański, Ingmar Bergman, Luis Buñuel czy Michael Haneke. Rektor festiwalu przygotowuje dla Państwa najciekawszy zestaw.

Więzy krwi nie tylko łączą. Bywa, że bracia występują przeciwko sobie. W dziejach świata zapisane są takie historie, poczynając od Kaina i Abla. Ale najczęściej łączy braci wyjątkowa więź, oparta na poczuciu wspólnoty, lojalności, odpowiedzialności i poświeceniu. W cyklu BRACIA pokażemy m.in. "A rzeka płynie" w reż. Roberta Redforda czy "Good Morning, Babylon" w reż. Paolo i Vittorio Tavianich. To kolejna propozycja przygotowanie dla LAFowiczów przez Piotra Kotowskiego.
​Nie zabraknie również ulubionego cyklu LAFowiczów, czyli ARCHEOLOGII KINA. Paweł Aleksandrowicz opracował przegląd pełen prawdziwych perełek (m.in. "The Bigamist", "My Name Is Julia Ross", "The Beast with Five Fingers", "City of the Dead", "Harakiri").

Archeologia kina to nie jedyne filmy z klasyki kina prezentowane podczas tegorocznej edycji. Zaprezentujemy też ciekawy zestaw filmów czeskich reprezentowany przez takie tytuły jak "Dobry wojak Szwejk" z 1956 roku, "Czarny Piotruś" Formana z 1963 roku czy też "Ikarię XB1" - czeskiego klasyka sci-fi z 1963 roku.

​Nie próżnuje również Łukasz Maciejewski. Seanse w ramach cyklu ŁUKASZ MACIEJEWSKI ZAPRASZA cieszyły się ogromną popularnością. Mamy nadzieję, że podobnie będzie w tym roku, zwłaszcza że czeka nas prawdziwa filmowa uczta. Do Zwierzyńca wybierają się m.in. Marian Dziędziel. Magdalena Łazarkiewicz, Grażyna Błęcka-Kolska, Gabriela Muskała, Bartłomiej Topa, Bartosz Konopka, Kinga Dębska, Zbigniew Domagalski, Maria Dębska, Barbara Kurzaj. To oczywiście jeszcze nie koniec. Wszyscy oni przyjadą ze znakomitymi propozycjami filmowymi.

W tym roku postanowiliśmy kontynuować również cykl STARCHY NA LAF-y, ale co nieco zmienimy jego formułę. Zamiast klasyków zaprezentujemy przedpremierowo najciekawsze propozycje horrorów z całego świata z ostatnich dwóch lat.

Zaprezentujemy też widzom sylwetkę ciekawego, islandzkiego reżysera BALDVINA ZOPHONIASSONA. W ramach retrospektywy twórcy w Zwierzyńcu odbędzie się pierwszy pokaz w Polsce jego najnowszego filmu "Lof mér að falla".

Specjalną część programu przygotowuje dla Państwa wieloletni przyjaciel festiwalu Ryszard Jaźwiński, znany Państwu głównie z radiowej Trójki, gdzie do lat prowadzi kultową już audycję "Trójkowo Filmowo". Szczegóły poznamy już niebawem.

​W ramach festiwalowych podróży proponujemy wycieczkę po kinematografii Izraela i Urugwaju. Będzie to okazja zarówno do przypomnienia sobie filmów, które już kiedyś gościły na naszych ekranach, jak i zobaczenia zupełnie w Polsce nieznanych, ale wartych uwagi  propozycji filmowych.

W tym roku szykujemy dla Państwa dodatkową niespodziankę - wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich zaprezentujemy Państwu najlepsze polskie animacje z ostatnich dwóch lat. Podczas LAF odbędzie się bowiem pierwsza edycja wyjątkowego konkursu filmowego. Szczegóły ujawnimy wkrótce.

Ponadto, jak zwykle, w programie Akademii nie zabraknie stałych pozycji („W polskim obiektywie”, „Rekolekcje filmowe”, „Filmy w Sieci”, „Klubowy karnet”). W tym roku będziemy kontynuować ideę kina "Król LAF", które nieodpłatnie prezentować będzie propozycje dla najmłodszych widzów. Listę propozycji uzupełnią pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.

Filmy, które będziecie mogli zobaczyć:

2 noce do rana

30 mil donikąd

50 wiosen Aurory

53 wojny

100 kilo do gwiazd

120 uderzeń serca

A może by tak trójkącik?

Adela jeszcze nie jadła kolacji

Aga

Ajlawju

Aleksandra

Alfabet

Amatorzy

Ambrotypy

Ambulans śmierci

Ana, mon amour

Anina

Argo 2

Arktyka

Asako. Dzień i noc

Asmodexia

Aura

Aurora

Ava

Babcia

Bagno

Balkon

Balon

Barbara

Bardzo krótka historia jednej tablicy

Beautiful People

Becassine

Belgica

Bergman - Rok z życia

Berlin, Barcelona

Berlin - Symfonia wielkiego miasta

Biały, biały dzień

Biegnij Amelio!

Bigamista

Bitwa o Meksyk

Blanka

Blask

Bliskość

Blizny Xaviera

Bohater roku

Boski porządek

Boso po ściernisku

Boy 7

Ból

Bracia Lumiere

Brudy

Budapest Noir

Bykowi chwała

Carrie Pilby

Cena wszystkiego

Charismata

Ciemnoniebieski świat

Cierpliwi pacjenci

Cisza

Climax

Co gryzie Gilberta Grima?

Coming out po polsku

Córka trenera

Cwaniak

Czarny Piotruś

Człowiek bez pamięci

Człowiek, który zabił Don Kichota

Człowiek z Rio

Cztery pory roku

Czuję się świetnie

Czuwaj

Czy jesteś wśród nich?

Dawn Wall

Debiland

Desert Coffee

Diabeł

Diagnosis

Difret

Dni przemiany

Do zobaczenia w zaświatach

Dobry dzień

Dobry wojak Szwejk

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie

Dogman

Dom, który zbudował Jack

Don't look back

Dowłatow

Droga Aszera

Droga do mistrzostwa

Dreszcze

Dusza i ciało

Duża ryba i begonia

Dwa oblicza Boga

Dwa słowa za dużo

Dwie Ireny

Dziadek

Dzieci lata

Dzieci oskarżają

Dzieciak

Dziedzictwo Jedwabnego

Dziedziczki

Dzień, w którym mój ojciec stał się krzakiem

Dziewcę z ciortem

Dziewczyna bez rąk

Dziewczyny z promenady

Dzika

Dzika grusza

Dzika planeta

Dzikie Róże

Dziura w głowie

Eisenstein w Meksyku
Ejecta

Elementarz

Eter

Ewa

​Fantastyczna kobieta

Fatima

Film dla Stasia

Florida Project

Fokstrot

Free Solo: Ekstremalna wspinaczka

Fuga

Ga, ga: Chwała bohaterom

Gangsterzy i filantropi

Gentleman z rewolwerem

Girl

Gloria

Gloria Bell

Głos Pana
Głos Sokurowa

Główna ulica

Głupie, młode serce

Gniazdo

Good Bye Lenin!

Good Morning, Babylon

Goodbye Berlin

Gotówka na żądanie

Gotti

Granica

Green Book

Guillaume i chłopcy! Kolacja!

Hagazussa

Harakiri

Heavy trip

Heavy Water

Heimat

Hej, Sokoły!

Hex

I am not there. Gdzie indziej jestem

I tak cię kocham

Ikaria XB-1

Intymne oświetlenie

Irma

Istota

Ja ciebie też

Ja, Godard

Ja teraz kłamię

Jadalnia

Jak pies z kotem

Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach

Jak Tommy Lemenchik został legendą siódmej klasy

Jak zostać papieżem?

Jappeloup

Jarmark cudów

Jazda obowiązkowa

Jesień we Francji

Jestem Femen

Jestem Rosa

Jeszcze dzień życia

Jeszcze nie koniec

Jeśli nie my, to kto?

Jeźdźcy Apokalipsy

June

Kacper i Emma jadą w góry

Kacper i Emma szukają skarbu

Kacper i Emma w teatrze

Kafarnaum

Kaleka

Kamerdyner

Kapitan

Karmik Jankowy

Karski i władcy ludzkości

Karuzela łowicka

Kawki na drodze

Kickbokserka

Kobieta

Kobieta idzie na wojnę

Kobieta, która odeszła

Kod M

Kola

Komunia

Koncert

Korpo

Kostka cukru

Kraina szkła

Krew, pot i terror

Krótki dystans

Księgarnia z marzeniami

Księżyc Jowisza

Kwiat odnaleziony

Lato

Lato 1993

Lekcja

Lekko słone

Licz

Liliana Pędziwiatr

Linia graniczna

Listy martwego człowieka

Lokis. Rękopis profesora Wittembacha

Lomo: życie blogera

Louise nad morzem

Lubię nietoperze

Lumiere

Łódź

Łapa

Magiczny dywan

Maksymiuk. Koncert we dwoje

Mali bohaterowie

Mała czarownica

Mała zagłada

Małe rączki

Małgorzata, córka Łazarza

Mam faka na raka

Mama  - Święty Sebastian

M.A.M.O.N.

Mamy talent!

Marcowe migdały

Maria Callas

Martwy punkt

Maudie

McQueen

Medium

Mexico Barbaro

Mężczyźni

Miasto duchów

Miasto umarłych

Michael Haneke. Zawód: reżyser

Między morzem a oceanem

Milcząca rewolucja

Miloš Forman: Co cię nie zabije...

Miłość bezwarunkowa

Miłość i hazard

Miłość i puste słowa

Miłość pisana Braillem

Miłość w Mieście Ogrodów

Miś Bamse i córka wiedźmy

Młodość Astrid

Moja żyrafa

Monument

Mowa ptaków

Mroczne zwierciadło

Mróz

Na bank się uda

Na drogach Armenii

Na wojnie

Na wschód od Edenu

Nadmiar łaski

Najbrzydszy samochód świata

Najdroższa siostro

Najlepszy

Najpiękniejsze fajerwerki ever

Na krawędzi

Na mlecznej drodze

Na plaży Chesil

Nasze zmagania

Nawiedzony dom

Naznaczone

Nazywam się Julia Ross

Nazywam się Julita

Nena

Nereus

Nerwówka

Nic nie ginie

Nic się nie dzieje

Nic się nie stało

Nie jestem czarownicą

Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy

Nie płacz, kiedy odjadę

Niebo nad Berlinem

Niedobrani

Niedoparki

Nienasycony

Nieposłuszne

Niewidzialna Sue

Niewidzialny chłopak - Nowa generacja

Niewidzialny chłopiec

Niknięcie

Nina

Noc poślubna w biały dzień

Norwegian Wood

Notatki z życia. Edward Żebrowski

O czym szumi las

Obcy na mojej kanapie

Obietnica poranka

Oblężenie

Obmacywacz

Obywatel

Ocalić i zginąć

Oddech

Odnajdę cię

Ojciec

Ojciec, czyli o Pieronku

Ojciec Gardela

Okna, okna

Okupacja 1968

Oni

Opowieść o duchach z Yotsui

Opóźnienie

Osaczona we własnym domu

Ostatni dzwonek

Ostatni gasi światło

Ostatni Klezmer

Ostatnia góra

Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto

Over the limit

Owcze sztuczki

Pali się, moja panno

Pamiątka z Kalwarii

Pamiątki Claire Darling

Pani na Korczewie

Pani od historii

Pan Żaba

Papieska toaleta

Pasja Motóra

Patti Cake$

Pechowiec

Petra

Pewnego dnia

Pewnego razu w listopadzie

Pętla

Pierwszy Polak na Marsie

Pięciobój nowoczesny

Pięć bajek o miłości

Piękna i bestie

Piękne dni

Pięknie nam się układa

Piranie

Pisane/Niepisane

Plan B

Płomienie

Płonący facet

Po latach

Pociągi pod specjalnym nadzorem

Pocztówki z Zakopanego

Podróż nad morze

Pokonać mur

Ponad siłę

Poranna gorączka

Porwanie

Potwór z pięcioma palcami

Powrót

Powrót do Montauk

Powrót giganta

Pozwól mi upaść

Pozwól mi wejść

Pożegnanie

Pół na pół

Półksiężyc

Prawda o Lulu

Prawdziwa historia

Prawo i pięść

Przemiana

Przy Planty 7/9

Przyciemniony pokój

Przywiązani

Ptaki śpiewają w Kigali

Ramen. Smak wspomnień

Ratunku, zmniejszyłem rodziców

Rekiny

Reportaż prosto z patelni

Reżyseria: Woody Allen

Rocco i jego bracia

Rock the Casbah

Rollercoaster

Roman Polański. Moje życie

Romantik

Ropojady

Rosie i Moussa

Roxanne

Rozważnie i romantycznie

Rzeka życia

Rzeźnik, dziwka i jednooki mężczyzna

Samotnik

Schyłek dnia

Selkirk

Serce miłości

Siedem lat jednej nocy

Sierota

Siła ognia

Siostry

Siódma ofiara

Sklep przy głównej ulicy

Sława

Słodki koniec dnia

Słoneczny zegar

Słudzy diabła

Sopot '57

Soyer

Spokój w duszy

Staniczek

Stateczek Eliasz

Strangerland

Strefa 11

Studnia

Sweet Country

Sweet Home Czyżewo

Syberia, Monamour

Sybilla

Symfonia przemysłowa

Synonimy

Szczęśliwy Lazzaro

Szczurołap

Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze

Szkarłatna ulica

Szkolna modlitwa: społeczność w stanie wojny

Szkoła podstawowa

Szpieg

Szron

Środek puszczy najbliżej absolutu

Świąteczne przeboje

Taki jestem

Tam gdzieś musi być niebo

Test

The Place

To boli

To przychodzi z mroku pustyni

Touch me not

Tour de France

Trafikant

Traktorek Florek

Traktorek Florek - nowe przygody

Traktorek Florek ratuje farmę

Tranzyt

Trzy kroki po ziemi

Trzy orzeszki dla Kopciuszka

Tu się żyje

Turyści

Twarz

Twój Vincent

Typy na dziś

U pana Marsa bez zmian

Ubu król

Ulica hańby

Ulice nędzy

Ułaskawienie

Umowa

Urodziny

Utoya. 22 lipca

Uwaga, chuligani!

Uzdrowiciel

​​Via Carpatia

Vincent

Viviane chce się rozwieść

Vox Lux

W cieniu drzewa

W czterech ścianach życia

W kamieniołomie

W ułamku sekundy

Walc w alejkach

Węgierska robota

Wicher - dzikie konie

Wicher 2: Na przekór wszystkiemu

Wicher 4

Widziadło

Wiedźma

Wieliczka

Wielka majówka

Wielka podróż Cyrkielki

Wielki, zły lis i inne opowieści

Wielka wyprawa Oskara

Wielkie piękno

Wielkie zimno

Wielki Kartel

Wieża. Jasny dzień

Więzi

Winni

Wiosna Smoków

Wodzirej

WolfCop

Wrzeciono czasu

Wspomnienie lata

Wszyscy wiedzą

Wszystkowidząca

Wycinka

Wypracowanie

Wyprawa

Yomeddine. Podróż życia

Yona

Z czystym sercem

Z głową w chmurach

Z najwyższego szczytu

Z perspektywy Paryża

Za kulisami

Za zakrętem

Zabawa zabawa

Zabicie świętego jelenia

Zadręczona

Zaklinaczka

Zakochani

Zezwierzęceni

Zginął pies

Zgniłe uszy

Zgoda

Zielona szkoła

Zimna wojna

Zimowi bracia

Złe wychowanie Cameron Post

Zło nie z tej ziemi

Zło w każdym z nas

Złodziej dusz

Złodziejaszki

Złota

Złotoręki

Znikasz

Zwierze na papierze

Żurek

Życie na kredycie

Dodaj artykuł do:
(dodano 08.08.19, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Letnia Akademia Filmowa 2019 w Zwierzyńcu
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Halsey
2
Miuosh
3
Gomez Selena
4
Various Artists
5
Kesha
6
Czesław Śpiewa
7
Happysad
8
Norah Jones
9
Madelkeine Peyroux
10
Brodka
1
Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
2
William Eubank
3
Małgorzata Imielska
4
Rupert Goold
5
John Chester
6
Władysław Pasikowski
7
Alice Winocour
8
Elia Suleiman
9
Nora Fingscheidt
10
Jay Roach
1
Barry Jessica
2
Sekielski Tomasz
3
Małecki Robert
4
Black Holly
5
Morris Heather
6
Moyes Jojo
7
Hansen Andres
8
Coben Harlan
9
Pilipiuk Andrzej
10
Revol Elisabeth
1
Sławomir Mrożek, Andrzej Saramonowicz
2
Debbie Isitt
3
reż. Mariusz Treliński
4
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
5
Gabriela Zapolska
6
Opera Krakowska w Krakowie
7
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
8
Rodion Szczedrin
9
Michaił Bułhakow
10
Jarosław Murawski
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia