Popkulturalna Akademia Wszystkiego ogłasza nominacje do trzeciej edycji MISIÓW!

Popkulturalna Akademia Wszystkiego ogłasza nominacje do trzeciej edycji MISIÓW. Na liście nominowanych znalazły się takie dzieła filmowe jak: "Kler”, „Jak pies z kotem”, „Córka trenera”, „Wilkołak”, seriale „Rojst”, „Ślepnąc od świateł”, dokumenty „Tylko nie mów nikomu” oraz „Wieś pływających krów". Oprócz tego wśród nominownych dzieł znajdziemy książki, płyty, komiksy i filmy krótkometrażowe.

Lista nominacji

ROZBAWIŁO

Córka trenera – film kinowy Producent Natalia Grzegorzek, reż. Łukasz Grzegorzekza idealną na poprawę nastroju, uroczo nienachalną baśń o dojrzewaniu i emancypacji.  To wypełniony dyskretnym humorem rodzinny sparing mistrzowsko rozegrany przez Karolinę Bruchnicką i Jacka Braciaka.

Jaś i Małgosia – rodzieństwo, które przeżyło – film krótkometrażowy - g.f. Darwin; prod. Marek Hucz, reż. Jan Jurkowskiza oryginalną reinterpretację powszechnie znanej baśni, która odkrywa skryte w niej pokłady czarnego humoru dodatkowo uwypuklone znakomitym występem Marcina Dorocińskiego.

Polska mistrzem Polski - seria żartów rysunkowych; autorzy Rafał Skarżycki, Tomasz Leśniak; wyd.  Timof Comics i cotygodniowa publikacja w „Gazecie Wyborczej” za cotygodniowy zabawny zimny prysznic, który udanie z dystansem podsumowuje to, co w naszym kraju śmieszy, tumani, przestrasza.

Turbolechici – komiks; autor Karol „KRL” Kalinowski wyd. Sheptoohaza niepowtarzalny humor świetnie ujęty w strukturę komiksowego zeszytu. I za umiejętniepodkręcenie do „turbo” naszych lechickich wad i zalet.

Wieś pływających krów – film dokumentalny prod. Robert Zygmuntowski, Katarzyna Trzaska, Marek Żydowicz, Monika Braid; reż. Katarzyna Trzaskaza liryczną opowieść o zderzeniu cywilizacji, której delikatny humor przepełniony jest ciepłem i sympatią wobec portretowanych bohaterów.

WZRUSZYŁO

Córka trenera – film kinowy Producent Natalia Grzegorzek, reż. Łukasz Grzegorzekpraktycznie przepisując z kategorii powyżej - za idealną na poprawę nastroju, uroczo nienachalną baśń o dojrzewaniu i emancypacji. To naprawdę wzrusza.

Jak pies z kotem – film kinowy prod. Michał Kwieciński, reż. Janusz Kondratiukza kino będące sposobem na przepracowanie osobistej straty i traumy. Podana w lekki, niewymuszony sposób opowieść o braterskiej miłości i umieraniu, która nie tylko wzrusza, lecz autentycznie porusza i wprawia w zadumę.

Komeda Recomposed – płyta z muzyką Jaskułke Sexter; Warner Music Polandza twórcze zmierzenie się z jazzową klasyką. Jaskułke traktuje kompozycje Komedy jako punkt wyjścia do muzycznych poszukiwań, w których nostalgia ustępuje miejsca nowoczesności, jednocześnie zaś pozostaje wspaniałym hołdem dla Mistrza.

Lekcje futbolu – książka Paweł Mościski; Wydawnictwo w podwórkuza utkaną z osobistych przeżyć i wspomnień refleksję na temat piłki nożnej jako sposobu na objaśnianie świata.

Nie ma – książka Mariusz Szczygieł; Wyd. Dowody na istnienieza niebanalną opowieść o nieuchronności przemijania. WSTRZĄSNĘŁO Głosy.

Co się zdarzyło na wyspie Jersey - książka Ewa Winnicka, Dionisios Sturis; wyd. Czarneza reportaż, od którego ciężko się oderwać i opowieść o Polsce daleko od Polski.Inkub – książka Artur Urbanowicz; wyd. Vesperza udaną próbę polskiej opowieści grozy.

Kler – film kinowy. Producent Jacek Rzehak, reż. Wojciech Smarzowski, za filmowe uderzenie młotem, które jest zarazem potężnym ciosem i finezyjną gawędą.

Mój kraj, taki piękny – film krótkometrażowy - reż. Grzegorz Paprzyckiza obnażający naszą narodową plemienność skondensowany zapis przerażającej spirali nienawiści, którą w imię partykularnych interesów od kilku lat nakręcają polscy politycy.

Tylko nie mów nikomu – film dokumentalny; prod. Marek Sekielski, reż. Tomasz Sekielskiza odważny zapis tej smutnej części naszej rzeczywistości, o której zwykle publicznie się milczy.

DZIAŁO SIĘ

Rojst – serial tel. prod. Filip Bajon, Dariusz Sidor, Maciej Sojka, Jerzy Dzięgielewski, reż. Jan Holoubekza udaną rekonstrukcję czasów minionych i udowodnienie, że tylko pozornie jest za czym tęsknić.

Ślepnąc od świateł – serial tel. prod. Izabela Łopuch, reż. Krzysztof Skoniecznyza wyrazistą wizję szybkiej i brutalnej współczesności, do której wielu aspiruje. To oparta na głośnej powieści Jakuba Żulczyka serialowa petarda.

Tylko nie mów nikomu –film dokumentalny;

prod. Marek Sekielski, reż. Tomasz Sekielski za bezwzględne dążenie do odpowiedzi i napięcie, jakiego nie znajdziemy w żadnej fabule.

Wajda – wystawa Muzeum Narodowe w Krakowie; kurator Rafał Syskaza imponującą rozmachem i ilością zawartych informacji ekspozycję poświęcona postaci i dorobkowi Andrzeja Wajdy. Uczta dla kinofilów, biografów i miłośników historii.

Wilkołak – film kinowy; prod. Magdalena Kamińska, Agata Szymańska; reż. Adrian Panekza tempo i grozę jaką rzadko komukolwiek udaje się wywołać intencjonalnie w polskim kinie.

NAJLEPSZY BOHATER

Andrzej (z filmu Jak pies z kotem) scen. Janusz Kondratiuk, Dominik W. Rettinger; aktor Olgierd Łukaszewiczza zapadający w pamięć portret starego zgryźliwego tetryka mierzącego się z chorobą i widmem nieuchronnego odejścia.

kierownik hotelu (z serialu Rojst) scenariusz Jan Holoubek, Kasper Bajon; aktor Piotr Fronczewskiza drugoplanową, ale zapadającą w pamięć postać, którą uosabia charakter dawnych lat wnaszym kraju.

Maciej Kornet (z filmu Córka trenera) scen. Krzysztof Umiński, Łukasz Grzegorzek, aktor Jacek Braciakza niebanalny i wielowymiarowy wizerunek zaangażowanego rodzica w XXI wieku.

Wit Szostak (z ksiązki Poniewczasie) autor Wit Szostakza oryginalną próbę literackiego opowiedzenia o sobie i niekoniecznie.

Witold Wanycz (z serialu Rojst) scenariusz Jan Holoubek, Kasper Bajon; aktor Andrzej Sewerynza wiarygodnie skonstruowaną postać dziennikarza, który ma przekonania, wątpliwości i skrupuły. Zawsze.

NAJLEPSZA BOHATERKA

Beata (z filmu Jak pies z kotem) scen. Janusz Kondratiuk, Dominik W. Rettinger; aktorka Bożena Stachuraza to, że w równorzędnym kwartecie bohaterów tej filmowej opowieści ona jedna nie jest gwiazdą kina i musi być podporą dla całej reszty. I wywiązuje się z tej roli rewelacyjnie.

Joanna Chyłka (Z serialu Chyłka. Zaginięcie) scen. Michał Wawrzecki, Justyna Stefaniak, Krzysztof Szpetmański na podstawie powieści Remigiusza Mroza; aktorka Magdalena Cieleckaza rewelacyjnie i wiarygodnie pokazaną zapadającą błyskawicznie w pamięć postać twardej, niezależnej kobiety czynu.

Ewa Maksymiuk (z dokumentu Maksymiuk koncert we dwoje) scen. Maria Nockowska; Ewa Maksymiukza wielką rolę w życiu wielkiego człowieka. I kreację, która przecież nie jest kreacją, tylko dokumentalną prawdą.

Kinga Słowik – Alicja (z filmu Fuga) scen. Gabriela Muskała; aktorka Gabriela Muskałaza postać, która balansuje na cienkiej granicy wiarygodności, ale nigdy jej nie przekracza. Postać, która potrafi równocześnie zachwycać i odrzucać.

Maria Sokołowska (Z serialu Zasada Przyjemności) scen. Maciej Maciejewski; aktorka Magdalena Buczkowskaza wrzuconą w męski świat charyzmatyczną policjantkę, która na każdym kroku musi udowadniać, że ma jaja.

NAJLEPSZY CZARNY CHARAKTER

Dario (z serialu Ślepnąc od świateł) scen. Krzysztof Skonieczny, Jakub Żulczyk; aktor Jan Fryczza idealnego ekranowego złego – takiego, którego uwielbiamy oglądać, ale na samą myśl, że moglibyśmy go spotkać w życiu przechodzi nas dreszcz.

Milicjant Marek Kulik (z serialu Rojst) scenariusz Jan Holoubek, Kasper Bajon; aktor Jacek Belerza świetnie oddaną bezwzględność i łatwość w krzywdzeniu jaką mieli funkcjonariusze PRL-u.

Ksiądz Leszek Lisowski (z filmy Kler) scen. Wojciech Rzehak, Wojciech Smarzowski; aktor Jacek Braciakza emanację zła w czystej postaci, pięknie skrytego za uśmiechem i koloratką.

Arcybiskup Mordowicz (z filmy Kler) scen. Wojciech Rzehak, Wojciech Smarzowski; aktor Janusz Gajosza wiarygodnie oddaną butę i poczucie wyższości. Aż chce się paść na kolana. Dla kreacji.

Wataha (z filmu Wilkołak) scen. Adrian Panekza (pierwszą od lat w polskim kinie) nieaktorską kreację zła, na której widok nie wybuchamy śmiechem.

NAJLEPSZY TWÓRCA

Bartosz Minkiewcz (za komiksy WILQ i Straine) - za nieustannie aktualny i zaskakujący humor, przekraczanie granic i niebanalność wyborów tematów.Marek i

Tomasz Sekielski (za film Tylko nie mów nikomu)- za odwagę, konsekwencję i twórczą niezależność na wielu poziomach

Kasia i Jacek Sienkiewicz (za zespół Kwiat jabłoni) - za nową, świeżą i fascynującą propozycję muzyczną na naszym dość skostniałym rynku.

Wojciech Smarzowski (za film Kler) - za film, który musiał powstać, ale wcale nie musiał być aż tak dobry i wielowymiarowy. A jest.

Wit Szostak (za książkę Poniewczasie) - za literaturę, którą wciąga i wymaga.


Dodaj artykuł do:
(dodano 09.09.19, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Popkulturalna Akademia Wszystkiego, III edycja MISIÓW
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Osbourne Ozzy
2
Tame Impala
3
KARAŚ/ROGUCKI
4
Królik Bartek
5
Przybysz Paulina
6
Morrone Michele
7
Metheny Pat
8
O.S.T.R.
9
Sochacka Kaśka
10
Obel Agnes
1
Donato Carrisi
2
Ladj Ly
3
Autumn de Wilde
4
Xavier Dolan
5
Guy Ritchie
6
Monia Chokri
7
Cathy Yan
8
Tom Waller
9
Justine Triet
10
Warwick Thornton
1
Michał Siegoczyński
2
Reginald Rose
3
Marcin Szczygielski
4
Moises Kaufman
5
Pam Gems
6
Siemion Złotnikow
7
Ray Cooney
8
Aleksandra Wolf
9
Torben Betts
10
Marek Modzelewski
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia