10. Festiwal Kamera Akcja 2019 między 17 a 20 października 2019 w Szkole Filmowej w Łodzi

10. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja to czterodniowe święto kina!

FKA to wydarzenie dla WSZYSTKICH KINOMANÓW. Rozmawiamy o branży i jej kulisach, ale nie tylko oglądamy HITY z najważniejszych imprez filmowych na świecie.

80 filmów, 25 premier, ponad 50 gości, ponad 15 wydarzeń za 75 zł (karnet uczestnika).

Między 17 a 20 października 2019 w Szkole Filmowej w Łodzi odbędzie się jubileuszowy, 10. Festiwal Kamera Akcja. To festiwal, na którym spotykają się kinomani z całej Polski. W tym roku odwiedzą go m.in. krytycy Łukasz Maciejewski i Barbara Hollender, reżyser Xawery Żuławski, scenarzysta Mateusz Pacewicz i aktor Łukasz Fabijański. W programie dyskusje, spotkania, warsztaty i głośne filmy z najważniejszych światowych festiwali.

Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja od pierwszej edycji zwraca uwagę na trendy w kinematografii, wskazuje drogę przyszłym krytykom, reaguje na zmiany w branży, zapraszając widzów do dyskusji. – Symbolem jubileuszowej odsłony festiwalu jest kompas, zwiastujący pełną przygód wędrówkę, w którą zostaną porwani widzowie – zapewnia Malwina Czajka, organizatorka FKA. Jaki jest kurs na przyszłość? Odpowiedzi na to pytanie będą szukać zaproszeni goście – krytycy i przedstawiciele branży filmowej.

Święto filmu w świątyni kina

Po raz drugi festiwal gości w murach słynnej Szkoły Filmowej w Łodzi. W ubiegłym roku karnety wyprzedały się, a na salach projekcyjnych zbierały się tłumy widzów. – Festiwal się rozrasta w ogromnym tempie, zwiększyliśmy ilość miejsc prawie o sto procent. Dzięki temu więcej osób zobaczy doskonałe filmy w najlepszych możliwych warunkach – zapewnia Gosia Gontarska, organizatorka FKA.
80 filmów, 25 premier

Nagradzane na międzynarodowych festiwalach, głośno komentowane i kontrowersyjne – takie tytuły znajdują się w tegorocznym programie. ​Widzowie zobaczą blisko 80 filmów, w tym 50 pełnometrażowych, podzielonych na 10 sekcji tematycznych. Wśród wielu propozycji jest aż 25 pokazów przedpremierowych, premierowych bądź niedostępnych w polskiej dystrybucji kinowej.

10. FKA otworzy film „Boże Ciało” Jana Komasy, polski kandydat do Oscara. – To jeden z najmocniejszych filmów, który zobaczyliśmy w tym roku na MFF w Wenecji, nie bez powodu nagrodzono go owacją na stojąco. Trudno o lepszy start festiwalu – podkreśla Przemek Glajzner.

Sekcja „Krytyczne premiery” to produkcje, które w ostatnim czasie podbiły światowe festiwale – m.in. "Portret kobiety w ogniu" Céline Sciammy, a także takie, które nie trafiły do dystrybucji kinowej "Sarah Plays a Werewolf" Kathariny Wyss, "Third Kind" Yorgosa Zoisa czy "Nimic", najnowsze dzieło autora "Faworyty", greckiego reżysera Giorgiosa Lanthimosa. Cykl “Głos krytyków” zaprezentuje najgłośniejsze filmy, które w minionym roku najbardziej poruszyły krytyków na całym świecie. Będzie to chociażby nagrodzony Złotą Palmą film “Parasite” w reżyserii Bong Joon-ho, a także “Królowa kier” May el-Toukhy, “Midsommar” Ariego Astera czy “Piranie” Claudio Giovanessiego.

Bohaterem sekcji “Filmoznawca-filmowiec”​ będzie François Ozon​, autor nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale filmu “Dzięki Bogu”. Kinomani z pewnością docenią też nowości programowe, m.in. unikalne pokazy​ kina interaktywnego z dwóch różnych epok technologicznych, z możliwością decydowania o przebiegu narracji za pośrednictwem aplikacji mobilnej, ​przegląd filmów z gatunku “Coming of Age” z doskonałym “Mid 90s” Jonaha Hilla oraz obsypanym nagrodami “Eighth Grade” w reż. Bo Burnhama.

Podczas powracającej sekcji ​“Klasyka krytyka” zaprezentowana zostanie retrospektywa francuskiego mistrza​ Jean’a Pierre’a Melvilla​, którego twórczość stanowiła inspirację dla wielu reżyserów, takich jak Quentin Tarantino, Michael Mann czy Martin Scorsese.

W ramach sekcji “Stranger Things: inspiracje” na dużym ekranie zagoszczą hollywoodzkie klasyki lat 80., które posłużą widzom za kompas w poszukiwaniu krytyczno-filmowych przygód, setek ukrytych w serialu easter eggów, z których utkany jest przesiąknięty nostalgią i kinofilską wrażliwością świat wykreowany przez braci Duffer. Za sprawą filmu “It’s Alive 3: Island of the Alive”, szalony kolektyw VHS HELL zabierze widzów na bezludną wyspę, gdzie spotkają oni dzieci-monstra – a to wszystko z lektorem na żywo. W ramach pokazów specjalnych na dużym ekranie będzie można zobaczyć również m.in. odrestaurowaną wersję ​”Psów” Władysława Pasikowskiego – kultowego i najbardziej kasowego polskiego filmu lat 90.
Na zakończenie 10. FKA widzowie zobaczą długo wyczekiwany, nagrodzony Srebrnymi Lwami podczas 44. FPFF w Gdyni, ​film Macieja Pieprzycy “Ikar. Legenda Mietka Kosza”​ z wybitna rolą Dawida Ogrodnika.

O branży dla kinomanów

Emocje wzbudzi z pewnością oblegana co roku przez widzów rozmowa Łukasza Maciejewskiego z cyklu “Aktor a krytyk”, w której pojawi się w tym roku Sebastian Fabijański. Widzowie FKA zobaczą go w głównej roli w filmie "Mowa ptaków" w reż. Xawerego Żuławskiego. To zdecydowanie jeden z najgłośniejszych polskich tytułów 2019 roku. Jedni ten film kochają, drudzy nienawidzą, wszyscy słyszeli o awanturze z jego udziałem w konkursie głównym FPFF w Gdyni. Sam Xawery Żuławski spotka się z widzami zaraz po piątkowej projekcji.

Jak co roku kluczowymi elementami programu Kamery Akcji będą dyskusje. Festiwal zainauguruje panel “Pieniądze to (nie)wszystko. O kosztach produkcji filmowej” o dysonansach między twórczością a biznesem. Otwarta i bezkompromisowa debata będzie próbą odczarowania polskiej fabryki snów. Wśród gości: Roman Sawka ze Szkoły Filmowej w Łodzi, Anna Wróblewska, badaczka i menadżerka kultury filmowej oraz Renata Czarnkowska-Listoś, producentka z ponad 20-letnim doświadczeniem (“Ikar. Legenda Mietka Kosza”), liderka Kobiet Filmu.

W sobotniej dyskusji "Skazani na widza. O tworzeniu filmu" z Bolesławem Racięskim (“Ekrany”, podcast “Ścieżka dźwiękowa”) porozmawiają producent i właściciel oscarowego studia Opus Film Piotr Dzięcioł, reżyserka castingu Magdalena Szwarcbart (m.in. “Zimna wojna”, “Lista Schindlera”), filmoznawca Artur Majer oraz Anna Kot, PR Manager, pracująca np. przy “Bożym ciele”. Goście zmierzą się z odwiecznym problemem relacji między twórcami a odbiorcami, skonfrontują artystyczne wizje z oczekiwaniami publiczności.

Organizatorzy przygotowali też całonocne, unikatowe przedsięwzięcie – dyskusję „Do utraty tchu” – z pogranicza różnych działań: debaty filmoznawczej, projekcji, gry towarzyskiej i performansu. Trwające 1,5-godziny sety tematyczne będą następowały po sobie bez przerw, tylko z wymianą ekip – jak w sztafecie. Każdy kolejny temat wprowadzi nowych gości. Zmianę uczestników urozmaicą zwiastuny filmowe i reklamy z epoki VHS. – Rozmówcami Kuby Mikurdy, Kai Klimek i Tomasza Kolankiewicza będą filmoznawcy, dziennikarze i blogerki. Będą dyskutować o ulubionych i znienawidzonych dziełach, filmach formacyjnych, festiwalizacji, polskim kinie gatunkowym i oczywiście krytyce filmowej – wymienia Malwina Czajka.

Wyjątkowym wydarzeniem będą również “Must see! Power speeche branży filmowej”, poświęcone filmowym hitom, na które zdecydowanie warto czekać. Wśród prezentowanych projektów znajdzie m.in. się “Najmro”, debiut pełnometrażowy doskonałego storyboardzisty Mateusza Rakowicza z Dawidem Ogrodnikiem w roli mistrza ucieczek. czy muzyczny film "Jesienna dziewczyna" o Kalinie Jędrusik (rola Marii Dębskiej), o którym opowie producentka Renata Czarnkowska-Listoś. Przez wzgląd na charakter wydarzenia, w czasie jego trwania obowiązuje całkowity zakaz rejestracji wideo i robienia zdjęć.
Masterclassy o montażu i obrazie

Podczas 10. FKA nie zabraknie możliwości wzięcia udziału w ciekawych warsztatach. Jarosław Kamiński, montażysta “Idy” czy “Zimnej wojny”, poprowadzi case study poświęcone “Wilkołakowi”. Będzie to niepowtarzalna szansa, żeby poznać surowe, niedostępne materiały z filmu. Punktem wyjścia do warsztatów “Cięcie. Uwolnij umysł z Bolesławem W. Lewickim” będą etiudy studenckie zrealizowane pod opieką artystyczną pioniera filmoznawstwa UŁ, z których powstaną teledyski techno. Warsztaty krytyczno-filmowe “Vlogi, blogi i podcasty” z tworzenia wysokiej jakości materiałów na temat kina w Internecie poprowadzą autorzy podcastu Ścieżka Dźwiękowa oraz vlogów KINOrozmowa i Drugi Seans. Case study z udziałem rozchwytywanego autora zdjęć, Arkadiusza Tomiaka to niepowtarzalna szansa, by na przykładzie „Ja teraz kłamię” dowiedzieć się, przed jakimi wyzwaniami stawał na planie filmu Pawła Borowskiego, który sam nazywa swoim ulubionym projektem. Joanna Łapińska, dyrektor programowa Festiwalu Transatlantyk, opowie jak zaplanować wydarzenie filmowe.
Nowa gwiazda i ważne rocznice

Z okazji 10. Kamery Akcji i obchodzonego w tym roku 70-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych do Łodzi przyjedzie Bogdan Dziworski. Publiczność FKA obejrzy niezwykły dokument pt. „Dziwor” Pawła Dyllusa oraz dwa krótkometrażowe dokumenty z lat 70. autorstwa Dziworskiego. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcą, który jest gościem specjalnym festiwalu.
Festiwal Kamera Akcja od początku istnienia nierozerwalnie związany jest z Uniwersytetem Łódzkim i filmoznawstwem. W tym roku kierunek obchodzi 60-lecie, dlatego naturalnie jednym z bohaterów 10. FKA będzie pionier filmoznawstwa – prof. Bolesław W. Lewicki, któremu poświęconych zostanie aż pięć wydarzeń, m.in. odsłonięcie gwiazdy w Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej.
Przyszłość branży filmowej

W konkursie Krytyk Pisze rywalizują młodzi krytycy filmowi, których teksty oceniają dwa zespoły jurorskie: Jury Krytyków oraz Jury Twórców. Konkurs Etiud i Animacji dedykowany jest filmom krótkometrażowym. W nowej odsłonie konkursu Krytyk Mówi po raz pierwszy nagrodzony zostanie najlepszy vlog filmowy – W związku z jubileuszową odsłoną wszystkich konkursów na naszych laureatów czekają świetne nagrody, ufundowane przez partnerów festiwalu: Wajda School, FINA, magazyny “Kino” i “Film&TV Kamera”, Kinoscope i Drukarnię Arsa – dodaje Gosia Gontarska.

Koszt czterodniowego karnetu branżowego wynosi 50 zł, a karnetu uczestnika 75 zł.

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.10.19, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: 10. Festiwal Kamera Akcja 2019, Łódź, święto kina
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Warwick Thornton
2
Paweł Pawlikowski
3
Harvey Fierstein
4
Emir Kusturica
5
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
6
Stefan Ruzowitzky
7
Jim Jarmusch
8
Wojciech Kasperski
9
Mel Gibson
10
Park Chan-wook
1
David Hatcher Childress
2
Terry Pratchett
3
James Marlon
4
Michael Katz Krefeld
5
Adam Michnik, Aleksiej Nawalny
6
Susan Elizabeth Phillips
7
Nadia Sawczenko
8
Nils Thorsen
9
Hanni Munzer
10
Maja Lunde
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia