Spotkanie z Izoldą Kiec: "Zuzanna Ginczanka. Poezje zebrane"

Synagoga Poppera w Krakowie zaprasza 29 lutego o godz. 18:00 na spotkanie z Izoldą Kiec wokół książki „Zuzanna Ginczanka. Poezje zebrane (1921-1944)”. Spotkanie, które odbędzie w Synagodze Poppera na krakowskim Kazimierzu, poprowadzi Justyna Sobolewska.

"(...) W 1990 roku na okładce majowego numeru »Czasu kultury« Ginczanka, wykadrowana z przedwojennego zdjęcia, wychodziła z cienia - początkowo niewyraźna, zaledwie konturowo zaznaczona sylwetka, z każdym kolejnym krokiem nabierała wyrazistości. Wysoko uniesiona głowa, delikatny uśmiech i wzrok skierowany wprost przed siebie stawały się w następujących po sobie ujęciach coraz lepiej widoczne. Podobnie jak wiersze." (fragment książki)

Zuzanna Ginczanka była poetką żydowskiego pochodzenia i legendą przedwojennej cyganerii. Urodzona na Kresach, przeniosła się do Warszawy, gdzie związała się ze środowiskiem artystycznym (m.in. Skamandrytami). Gdy nadeszła Zagłada, próbowała uniknąć śmierci, wyjeżdżając najpierw do Lwowa, potem, nieszczęśliwie, do Krakowa. Została rozstrzelana mając 27 lat.

Poetka zostawiła po sobie bogaty dorobek poetycki, który wciąż pozostawia wiele do odkrycia. Jej charakterystyczne poczucie humoru, refleksje i oryginalne spojrzenie, zarówno na sprawy codzienne jak i na Holokaust, nie tracą nic ze swojej aktualności. "Poezje zebrane (1921-1944)" to tom przygotowany przez badaczkę i znawczynię twórczości Ginczanki, profesor Izoldę Kiec, wzbogacony o opracowania i komentarze. Książkę opublikowało Wydawnictwo Marginesy.

Izolda Kiec – literaturoznawczyni, teatrolożka i kulturoznawczyni. Zajmuje się literaturą (głównie poezją) i teatrem (popularnym i emigracyjnym) XX wieku, a także badaniem form popularnych (przede wszystkim kabaretem, piosenką i musicalem) i metodologią badań kultury popularnej. Inspiruje ją krytyka feministyczna, gender studies i szkoła nowej krytyki, zwłaszcza metoda tzw. bliskiego czytania. W 2014 roku założyła Fundacja Instytut Kultury Popularnej, której jest prezeską i w ramach której współtworzy m.in. projekt Archiwum Kultury Popularnej. Jest redaktorką naczelną rocznika „Studia z Kultury Popularnej” oraz redaguje serię wydawniczą Wielkopolskie Mikrohistorie.

Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika Polityka, wcześniej pracowała w Kwartalnik Przekrój i  "Dzienniku".  W 2012 ukazała się jej "Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam" w Wydawnictwie Polityki. Wydanie rozszerzone "Książki o czytaniu" ukazało się w Wydawnictwie Iskry (2016). Zasiada w jury Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius oraz w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureatka PIK-owego Lauru (2015) przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych.

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.02.20, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Synagoga Poppera, spotkanie, Zuzanna Ginczanka. Poezje zebrane
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Yi'nan Diao
2
Ladj Ly
3
Warwick Thornton
4
Paweł Pawlikowski
5
Harvey Fierstein
6
Emir Kusturica
7
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
8
Stefan Ruzowitzky
9
Wojciech Kasperski
10
Jim Jarmusch
1
Revol Elisabeth
2
Knedler Magda
3
Rayner Nicola
4
Pilipiuk Andrzej
5
Cavanagh Steve
6
Moss Marcel
7
Elton John
8
Phillips Tom
9
Barry Jessica
10
David Hatcher Childress
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia