Lato z FILMS for FOOD w Muranowie

Kino i kuchnia to połączenie idealne.

Dlatego razem z FILMS for FOOD w wakacyjne wieczory przypomnimy Wam najsmaczniejsze filmy z naszego repertuaru! Zobaczycie filmowe portrety: Rene Redzepiego, twórcy legendarnej restauracji Noma w Kopenhadze (uznanej kilkukrotnie za najlepszą na świecie) oraz cudownego dziecka amerykańskiej gastronomii, Fynna McGarrego - nastolatka, który znalazł się na okładce New York

- 3.08 | wtorek | 19:00 | "Chef Flynn"

- 17.08 | wtorek | 20:45 | "Noma: My Perfect Storm"

- 22.08 | niedziela | 17:00 | "Chef Flynn - najmłodszy kucharz świata"

- 28.08 | sobota | 19:00 | "Noma: My Perfect Storm"


OPISY FILMÓW:

„Noma: My Perfect Storm” to film o najlepszej restauracji świata oraz o René Redzepim - człowieku, który ją stworzył.
Do Nomy, która mieści się w starej dzielnicy Kopenhagi, w magazynach dawniej floty handlowej Danii, pielgrzymują krytycy, eksperci kulinarni, restauratorzy i smakosze z najbardziej odległych zakątków świata. Przyjeżdżają by poznać kunszt jednego z najbardziej znanych i cenionych współczesnych szefów kuchni. Wizjonera, którego nowatorskie podejście do lokalnych tradycji kulinarnych i rodzimych produktów zrewolucjonizowało kuchnię skandynawską.

Noma, wyróżniona dwiema gwiazdkami Michelin, czterokrotnie zwyciężała w prestiżowym rankingu  The San Pellegrino World's 50 Best Restaurants. Po ponad dekadzie sukcesów jej twórca podróżował po świecie przygotowując restauracyjne pop-upy Nomy w Tokio i Sydney, a następnie otworzył w Kopenhadze Nomę 2.0.

TYTUŁ POLSKI:
Noma: My Perfect Storm
TYTUŁ ORYGINALNY
Noma: My Perfect Storm
GATUNEK
dokumentalny
JĘZYK
angielski (polskie napisy)
REŻYSERIA:
Pierre Deschamps
ROK PRODUKCJI
2015
KRAJ PRODUKCJI
Wielka Brytania
DATA PREMIERY
05.11.2016
CZAS TRWANIA
100 min.

Jako dwunastolatek otworzył we własnym domu klub kolacyjny, któremu menu mógł pozazdrościć niejeden lokal z ambicjami. Jako szesnastoletni genialny kucharz znalazł się na okładce “The New York Timesa”. Jako dziewiętnastolatek otworzył własną restaurację w Nowym Jorku.

Jego specjalność, Beet Wellington (zawinięty w dodatki i ciasto francuskie burak; wariacja na temat słynnego Wellingtona z wołowiną), znana jest smakoszom na całym świecie. Tak - w wielkim skrócie - przedstawia się kariera Flynna McGarry’ego, cudownego dziecka świata kulinariów, bohatera dokumentu Camerona Yatesa. Byłaby to zapewne klasyczna opowieść o spełnionym - nie bez wysiłku! - amerykańskim śnie, gdyby nie intrygująca postać matki Chefa Flynna, Meg, która udostępniła twórcom przebogate domowe archiwa (sama jest reżyserką i filmowała syna od jego narodzin), i która towarzyszy Flynnowi ekranie, niczym jego cień. To dzięki niej wciągający film Yatesa zyskuje posmak trzymającego w napięciu psychologicznego thrillera, każącego nam zastanawiać się, kto tu naprawdę reżyseruje.

Jest to więc w równym stopniu rzecz o samorodnym talencie i pasji, jak i o rodzicielstwie i skomplikowanych rodzinnych relacjach. Całość zaś doskonale przyprawiają wątki: edukacji (jak rozwijałyby się dzieci, gdyby pozwolić im robić to, co naprawdę je interesuje?), niesłychanie konkurencyjnym biznesie restauracyjnym (błyskawiczny sukces młodego kucharza jest nie w smak wielu szefom), kosztach spektakularnej kariery (perfekcjonista Flynn od najmłodszych lat znajduje się pod ogromną presją) i mediach, które z równą łatwością namaszczają, co strącają swoje gwiazdy. “Chef Flynn” serwuje więc bardzo urozmaicone menu, które zaspokoi apetyty pasjonatów gotowania, poszukujących swojego miejsca młodych ludzi, a także ich nauczycieli i rodziców. (oprac.Małgorzata Sadowska)
Światowa premiera filmu "Chef Flynn" odbyła się w lutym 2018 podczas Sundance Film Festival zaś premiera europejska miała miejsce w ramach sekcji Kina Kulinarnego na Berlinale International Film Festival.

Polska premiera filmu „Chef Flynn - najmłodszy kucharz świata” odbyła się 23. października 2019 r we Wrocławiu podczas American Film Festival. Z tej okazji do Polski przyjechali: reżyser filmu, Cameron Yates oraz bohater, Flynn McGarry. Flynn przygotował dwie specjalne kolacje - we wrocławskim Hotelu Monopol oraz w Fortecy Kręgliccy, gdzie odbyła się warszawska premiera filmu.

TYTUŁ POLSKI:
Chef Flynn - najmłodszy kucharz świata
TYTUŁ ORYGINALNY
Chef Flynn
GATUNEK
dokumentalny
JĘZYK
angielski (napisy polskie)
REŻYSERIA:
Cameron Yates
ROK PRODUKCJI
2018
KRAJ PRODUKCJI
USA
DATA PREMIERY
09.11.2018
CZAS TRWANIA
82 min.

Dodaj artykuł do:
(dodano 31.07.21, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Lato z FILMS for FOOD w Muranowie, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Warwick Thornton
2
Paweł Pawlikowski
3
Harvey Fierstein
4
Emir Kusturica
5
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
6
Stefan Ruzowitzky
7
Wojciech Kasperski
8
Jim Jarmusch
9
Park Chan-wook
10
Mel Gibson
1
Berry-Dee Christopher
2
David Hatcher Childress
3
Terry Pratchett
4
Michael Katz Krefeld
5
James Marlon
6
Adam Michnik, Aleksiej Nawalny
7
Susan Elizabeth Phillips
8
Nadia Sawczenko
9
Nils Thorsen
10
Hanni Munzer
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia