13. edycja LGBT+ Film Festival

Od 9 do 15 maja zapraszamy na tegoroczną odsłonę LGBT+ Film Festival: największego w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia kulturalnego prezentującego kinematografię LGBT+. W programie m.in. nagrodzone na Festiwalu Sundance Ma Belle, My Beauty, kanadyjski film Wildhood rozgrywający się wśród przedstawicieli narodu Mi'kmaq oraz Cured - poruszający dokument o walce o równość.

13. edycja LGBT+ Film Festival odbędzie się w ośmiu miastach w całej Polsce i - jak co roku - zawita również do Krakowa. Z tej okazji na ekranie naszego kina pojawi się szereg wyjątkowych filmów, ujmujących w filmowe ramy rozmaite doświadczenia queerowych społeczności.

Filmem otwarcia we wszystkich festiwalowych miastach będzie Private Desert (reż. Aly Muritiba) - brazylijski kandydat do Oscara 2021, wyróżniony na Festiwalu w Wenecji. Jego głównym bohaterem jest zwolniony dyscyplinarnie policjant, który przemierza kraj w poszukiwaniu poznanej w internecie ukochanej, która nagle zamilkła. Temat poliamorii i biseksualności podejmuje Ma Belle, My Beauty Marion Hill, który otrzymał nagrodę publiczności na Festiwalu Sundance. Osadzony wśród przepięknych krajobrazów francuskiej prowincji film opowiada historię spotkania po latach, które przywołuje zapomniane wspomnienia i budzi uśpione uczucia.

W programie festiwalu znalazły się także poruszające obrazy młodości i dzieciństwa, na czele z francuskim Softie Samuela Theisa (współautora Party Girl). Główny bohater filmu - dziesięcioletni Johnny - zdecydowanie wyróżnia się na tle rówieśników. Jest inteligentny, subtelny i wyraźnie zafascynowany nowym nauczycielem, który otwiera przed nim zupełnie inny świat. Swojego miejsca na ziemi poszukują dwaj bracia, którzy w kanadyjskim filmie Wildhood Brettena Hannama decydują się na ucieczkę z domu. W drodze poznają Pasmaya, który - tak jak oni - pochodzi ze rdzennego narodu Mi'kmaq. O młodości w całkowicie innym zakątku globu opowiada Girl Picture Alli Haapasalo - fiński film coming-of-age, którego bohaterki poszukują miłości, bliskości i przyjemności.

Warto też zwrócić uwagę na poruszający film dokumentalny Cured Patricka Sammona i Bennetta Singera, opowiadający o walce o skreślenie homoseksualizmu z listy chorób psychicznych, którego dokonano dopiero w 1973 roku. W programie znalazły się także Hiszpańskie szorty - zestaw filmów krótkometrażowych z półwyspu Iberyjskiego, przedstawiających różne oblicza życia osób nieheteronormatywnych.

PROGRAM:

poniedziałek, 9 maja 2022

20.45 PRIVATE DESERT | DESERTO PARTICULAR
(Aly Muritiba) BR/PT 2021, 120’

wtorek, 10 maja 2022

20.45 HISZPAŃSKIE SZORTY | SPANISH SHORTS
- zestaw krótkich metraży
(varia) ES 2019-2021, 105'

środa, 11 maja 2022

20.55 MA BELLE, MY BEAUTY | MA BELLE, MY BEAUTY
(Marion Hill) US/FR 2021, 93’

czwartek, 12 maja 2022

20.45 SOFTIE | PETITE NATURE
(Samuel Theis) FR 2021, 93'

piątek, 13 maja 2022

20.45 GIRL PICTURE | TYTÖT TYTÖT TYTÖT
(Alli Haapasalo) FI 2022, 100’

sobota, 14 maja 2022

20.45 CURED | CURED
(Patrick Sammon, Bennett Singer) US 2020, 80’

niedziela, 15 maja 2022

20.45 WILDHOOD | WILDHOOD
(Bretten Hannam) CA 2021, 108'

Dodaj artykuł do:
(dodano 01.05.2022, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: 13. edycja LGBT, Film Festival
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Europe
2
Bring Me The Horizon
3
Kasabian
4
The Rolling Stones
5
Orliński Jakub Józef, Il Pomo d'Oro
6
Tarja
7
Muse
8
Sienna Spiro
9
Suki Waterhouse
10
Evanescence
1
David Robert Mitchell
2
Yann Gozlan
3
Kei Ishikawa
4
Ridley Scott
5
Richard Linklater
6
Maciej Cuske
7
Christopher Nolan
8
Gabriele Muccino
9
Stéphane Demoustier
10
Bart Schrijver
1
Sławomir Jarmuż
2
Jerzy Strzelczyk
3
Rollo May
4
Małgorzata Zielińska
5
Loreth Anne White
6
Sylvain Tesson
7
Robert A. Heinlein
8
Tomasz Jurys, Mateusz Grajek
9
Jerzy Gąssowski
10
Beata Ziaja
1
Marcin Wierzchowski
2
Norbert Bajan
3
Jacek Mikołajczyk
4
Natalia Korczakowska
5
Ewa Platt
6
Krzysztof Pastor
7
Krzysztof Garbaczewski
8
Richard Chappell
9
Paweł Miśkiewicz
10
Alina Moś
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia