Festiwal filmowy Własnymi słowami w Warszawie

Trzynaście filmów, spotkania z twórcami, dwie debaty oraz Wieczór Różnorodności to program drugiej edycji festiwalu filmowego Własnymi słowami. Zobaczymy m.in. zrealizowany przez rdzennych twórców z Australii i Nowej Zelandii dramat „Wciąż tu jesteśmy”, polski dokument Ewy Ewart „Do ostatniej kropli”, czy „Itu Ninu” - film futurystyczny w języku mixteckim. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-10 września w warszawskim Kinie Luna.

Festiwal filmowy Własnymi słowami to pierwsza w Polsce inicjatywa tego typu poświęcona rdzennym kulturom. Już we wrześniu usłyszymy kilkanaście niezwykłych języków. Wśród nich znalazły się m.in. maoryski, walijski, krymsko-tatarski czy ajnuski z Japonii.

„Świętujemy różnorodność, przybliżamy kulturę oraz języki małych społeczności, ale też nie stronimy od problemów, z jakimi boryka się ludność rdzenna. Trzy główne wątki tegorocznej edycji festiwalu to: dekolonizacja, woda - natura oraz hasło, które pojawia się w wielu filmach: Wciąż tu jesteśmy!” - tłumaczy Ewa Kordasiewicz, dyrektorka artystyczna festiwalu.

Podejmowaniu tych problemów będą służyły m.in. dwie debaty wokół filmów. Po seansie dokumentu Ewy Ewart „Do ostatniej kropli” odbędzie się dyskusja o ochronie rzek w Polsce i na świecie. Zaś projekcji „Dwukrotnie skolonizowanej”, dokumentu o rdzennej prawniczce z Grenlandii, zdeterminowanej, by odzyskać swoją tożsamość, język i kulturę, będzie towarzyszyła rozmowa o obliczach dekolonizacji. W obu debatach organizatorzy oddadzą głos przedstawicielom rdzennych społeczności.

Ponadto w programie festiwalu znalazły się filmy nieznane polskiemu widzowi, m.in. dramat zrealizowany przez rdzennych twórców z Australii i Nowej Zelandii „Wciąż tu jesteśmy”, brytyjsko-meksykański film futurystyczny w języku mixteckim „Itu Ninu” czy pierwszy kinowy dokument zrealizowany w całości w języku gaelickim szkockim „Iorram - Pieśń łodzi”.

W weekend festiwalowy odbędzie się także Wieczór Różnorodności, międzykulturowe wydarzenie towarzyszące z muzyką na żywo, tańcami i śpiewami w wielu językach oraz degustacją potraw i napojów z różnych stron świata.

Festiwal odbędzie się w dniach 7-10 września w warszawskim Kinie Luna. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Więcej informacji w mediach społecznościowych festiwalu.

Festiwal filmowy Własnymi słowami jest oficjalnym wydarzeniem Międzynarodowej Dekady Rdzennych Języków proklamowanej przez ONZ na lata 2022-2032. Wydarzenie jest częścią europejskiego projektu COLING, zajmującego się rewitalizacją językowo-kulturową, koordynowanego przez Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. 

Dodaj artykuł do:
(dodano 06.09.23, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Festiwal filmowy Własnymi słowami, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Wojciech Smarzowski
2
Dan Trachtenberg
3
Sebastian Juszczyk
4
Agnieszka Holland
5
Paweł Podolski
6
Michał Kwieciński
7
Radu Jude
8
James Marquand
9
Maura Delpero
10
Fabio Grassadonia, Antonio Piazza
1
Artur Andrus, Maria Czubaszek
2
Anna Klejzerowicz
3
Iwona Kienzler
4
Peter A. Levine
5
Marek Sekielski
6
P.K. Farion
7
Michał Śmielak
8
Katarzyna Puzyńska
9
Christopher Golden
10
Sylwia Kubik
1
Zyta Rudzka
2
Jacek Mikołajczyk
3
Natalia Korczakowska
4
Ewa Platt
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Krzysztof Pastor
7
Richard Chappell
8
Paweł Miśkiewicz
9
Alina Moś
10
Ewa Platt
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia