PRZEgląd sztuka w filmie

CSW Znaki Czasu w Toruniu ma przyjemnosć zaprosić 9 sierpnia o godz. 19:00 na fascynujący projekt pokazów filmów dokumentalnych o zagranicznych artystach: "PRZEgląd sztuka w filmie".

Będzie można obejrzeć film Henrik Lundø i Jacoba Jørgensena pt.: Olafur Eliasson: Space is a Process

Olafur Eliasson, urodzony w 1967 roku w Kopenhadze, z pochodzenia Islandczyk, jest absolwentem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Tworzy rzeźby oraz instalacje wykorzystując nietypowe dla rzeźby materiały takie jak światło, woda oraz temperatura powietrza. Jego berlińska pracownia, gdzie tworzy dzieła we współpracy z naukowcami, inżynierami, architektami, technikami oraz historykami sztuki, określana jest mianem jednego z najbardziej twórczych miejsc pracy w Europie. Do najczęściej powracających motywów w twórczości Eliassona należą cztery żywioły: woda, ziemia, powietrze i ogień interpretowany jako światło, a także świat zmysłów: dotyk, węch, wzrok, smak i słuch.

Jednym z najbardziej znanych projektów artysty był The Weather Project w londyńskiej Tate Modern w Hali Turbin (2003) – gigantyczne słońce stworzone z systemu kilkuset żółtych lamp oraz luster. W tym samym roku reprezentował Danię na Biennale w Wenecji. Jedną z jego ostatnich monumentalnych prac były cztery wodospady zainstalowane na nowojorskiej East River – The New York City Waterfalls. Był to najdroższy publiczny projekt w Central Parku, od czasów instalacji Christo i Jeanne-Claude’a.

W filmie Olafur Eliasson: Space is a Process kamera podąża śladami pracy artystycznej Eliassona, z naciskiem na lata 2004 – 2009. Widz ma niepowtarzalną okazję zaobserwować, jak w instalacjach spotyka się to, co artystyczne i naturalne, to co generuje doświadczenia jednocześnie zmysłowe, emocjonalne, jak i intelektualne. Integracja piękna przyrody z krajobrazem urbanistycznym tworzy otwarte umysły miejskie oaz przestrzenie, które poddają w wątpliwość naszą koncepcję autentycznego doświadczenia przyrody, tym samym inspirując refleksję nad przestrzenią publiczną.

W ślad za artystą widz podąża do Nowego Jorku, gdzie realizuje on jedną ze swoich najbardziej skomplikowanych prac: cztery sztuczne wodospady nad East River. Na ich wybudowanie potrzebował prawie dwóch lat, 15 milionów dolarów i zespołu 200 pracowników. Ponadto mamy możliwość towarzyszyć mu w podróży poprzez pierwszą wielką retrospektywę jego twórczości Take Your Time: Olafur Eliasson, zorganizowaną na przełomie 2007 i 2008 roku w San Francisco Museum of Modern Art (SFMOMA) oraz poprzez retrospektywę w PS1 w Nowym Jorku.

PRZEgląd sztuka w filmie, Olafur Eliasson: Space is a Process
reż. Henrik Lundø, Jacob Jørgensen
9 sierpnia 2012 r., godz. 19.00
CSW Znaki Czasu w Toruniu
Ul. Wały gen. Sikorskiego 13

Dodaj artykuł do:
(dodano 04.08.12, autor: blackrose)
Dział film
Tagi:
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Springsteen
2
Bruce Springsteen
3
Barbra Streisand
4
Benson Boone
5
Yungblud
6
Katatonia
7
Neil Young & The Chrome Hearts
8
Calum Hood
9
Saxon
10
Arkadiusz Jakubik
1
Joseph Kosinski
2
Dani de la Orden
3
Celia Rico Clavellino
4
David Marqués
5
Michael Dweck, Gregory Kershaw
6
Blandine Lenoir
7
Margien Rogaar
8
Lionel Baier
9
Dean DeBlois
10
Wes Anderson
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia