Gan Bi
Zmartwychwstanie (KINO)
Data premiery: 27.02.2026

W świecie, w którym ludzie utracili zdolność śnienia na rzecz nieśmiertelności, niektórzy wciąż jeszcze decydują się na świadome błądzenie po krainie snów. Jeden z Fantasmerów trafia pod opiekę pewnej kobiety, przewodniczki po snach, gotowej przeprowadzić anroida-buntownika przez hipnotyczną odyseję.
Specjalna Nagroda Jury na festiwalu w Cannes. Najnowszy film Bi Gana, reżysera pamiętnej "Długiej podróży dnia ku nocy", to kino totalne – wirtuozerska formalnie oda do medium filmowego, film-odyseja, film-sen, którego poszczególne segmenty odnoszą się do ludzkich zmysłów. Kino według chińskiego reżysera jest w stanie działać na każdy z nich – zachwycając i porażając. Wizja Bi Gana to futurystyczna dystopia, w której nie potrafić śnić to być nieśmiertelnym, a ci, którzy śnią (śnią kino!), są Fantasmerami skazanymi na wieczną, oniryczną tułaczkę. Epicki, formalnie mistrzowski obraz zabiera nas w pięć niezwykłych podróży po historii X muzy – od ekspresjonistycznego kina niemego, przez osadzony w czasie wojny noir, buddyjską przypowieść, neorealistyczny heist movie, po milenijną, wampiryczną love story. To kino wolne, hipnotyzujące, zachwycające – popis czystej wyobraźni.

Jako uczestnicy najbardziej spektakularnej wizualnej podróży tego roku, „Zmartwychwstania” Bi Gana, razem z Fantasmerem dryfujemy w opowieści totalnej, wiodącej przez historię chińskiego kina – od filmu niemego, przez noir i buddyjskie opowieści, po wampiryczny romans.

„Zmartwychwstanie” to jeden z najbardziej ambitnych projektów filmowych ostatnich lat, film-doświadczenie, oniryczna fantazja, zwracająca uwagę na duchologiczny charakter kina. Bi Gan tworzy artystyczny ewenement, gigantyczną w skali, a jednocześnie sensualną i intymną epopeję, w której każdy z podrozdziałów odpowiada poszczególnym ludzkim zmysłom i figurom pamięci. Zamiast linearnej fabuły reżyser kreuje metafilmowy kalejdoskop. To rewolucja na miarę naszych czasów, wizjonerska próba tchnięcia w sztukę filmową nowego życia.

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 28.02.2026 autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Zmartwychwstanie, Gan Bi
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arlo Parks
2
Bryan Ferry
3
Bring Me The Horizon
4
Black Label Society
5
Crown Lands
6
At the Gates
7
Gorillaz
8
Kwiat Jabłoni
9
Balu Brigada
10
Megadeth
1
Giorgos Georgopoulos
2
Rafał Reyman Głombiowski
3
Sarah Miro Fischer
4
Sang-il Lee
5
Kleber Mendonça Filho
6
David Borenstein, Pavel Talankin
7
Maggie Gyllenhaal
8
Jan Komasa
9
Joachim Trier
10
Łukasz Palkowski
1
Geraldine Brooks
2
Sara Strömberg
3
Monika Bednarz
4
Santiago Roncagliolo
5
Katarzyna Bonda
6
Natalia de Barbaro
7
Yung Pueblo
8
Soraya Lane
9
Allegra Goodman
10
Grzegorz Mirosław
1
Norbert Bajan
2
Jacek Mikołajczyk
3
Natalia Korczakowska
4
Ewa Platt
5
Krzysztof Pastor
6
Krzysztof Garbaczewski
7
Richard Chappell
8
Paweł Miśkiewicz
9
Alina Moś
10
Ewa Platt
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia