Maciej Kmiołek, Adam Kmiołek
Biały Orzeł. Pierwszy lot – Część 1

SUPER-POLAK. Biały Orzeł Macieja i Adama Kmiołków jest udaną próbą przeszczepienia na polski grunt bogatej tradycji amerykańskich komiksów o superbohaterach. Choć tego typu zabiegi, obok całej rzeszy fanów, mają równie wielu przeciwników, to akurat tym drugim zeszyt wydany nakładem wydawnictwa Wizuale nie daje wielu powodów do narzekań. Fabuła pierwszej części Pierwszego lotu, choć ciekawie prowadzona, jest bardzo konwencjonalna. „Zwyczajny” pracownik korporacji – Aleks Poniatowski – wypada z biurowca. Dziwne i tajemnicze koleje losu sprawiają, że unika on śmierci – co więcej – dzięki specjalnej substancji staje się superbohaterem, tradycyjnie stając po dobrej stronie i walczy z różnymi wcieleniami zła. Konwencjonalna pozostaje również grafika, choć staranna i imponująca, to nazbyt jednoznacznie wskazująca na amerykańskie inspiracje.

Sceptycznie sięga się po komiks, na którego okładce widnieje „polski superbohater” (sam zwrot brzmi oksymoronicznie), który ubrany w „narodowe” barwy leci na tle zamienionego w „TECH Corp” Pałacu Kultury i Nauki. Jednak wielowątkową historię czyta się dobrze, bez zgrzytów i ironicznych uśmiechów. Autorom udało się stworzyć spójną opowieść ubraną w efektowne grafiki a pomysł naśladowania produkcji amerykańskich bez ironii i wyśmiewania sztampowych rozwiązań sprawdził się w tym przypadku świetnie. Wielbicielom amerykańskich wzorców pozostaje tylko zaopatrzyć się w egzemplarze trylogii Pierwszy lot. Przeciwnikom „zglobalizowanych” produkcji pozostaje wstrzemięźliwość w krytycznych ocenach, bowiem międzykontynentalny transfer – tym razem – wypadł z korzyścią dla polskiego komiksu.

Biały Orzeł. Pierwszy lot – Część 1
Scenariusz: Maciej Kmiołek
Rysunki: Adam Kmiołek
Kolor: Daria Widermańska-Spala
Wydawnictwo: Wizuale

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 07.02.12 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: komiks, wizuale, Maciej Kmiołek, Adam Kmiołek
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
O'Neill Robert
2
Gleick James
3
Scottoline Lisa
4
Czernek Wojciech
5
Degórska Izabela
6
Molina Antonio Munoz
7
Zurli Arael
8
Puzyńska Katarzyna
9
Asher Jay, Freeburg Jessica
10
Lis Agnieszka
1
Georges Bizet
2
Wieniedikt Jerofiejew
3
Stanisław Brejdygant
4
Natalia Korczakowska
5
Piotr Jędrzejas
6
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
7
Gabriela Zapolska
8
Opera Krakowska w Krakowie
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Rodion Szczedrin
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia