Andrzej Mleczko
Obywatelu, nie pieprz bez sensu! Rysunkowa lista przebojów

THE BEST OF MLECZKO. Trudno zareklamować album najbardziej znanego polskiego satyryka rysunkowego. Powiedzieć przy okazji publikacji Obywatelu nie pieprz bez sensu!, że mistrz jest w dobrej formie, to mało powiedzieć. Andrzej Mleczko doczekał się wreszcie imponującego wydania z „The Best Of" w podtytule i jak w przypadku każdego wydania tego typu mimo, że „utwory” znamy doskonale, to z przyjemnością sięgniemy po nie raz jeszcze. Album Obywatelu, nie pieprz bez sensu! Rysunkowa lista przebojów w kwietniu tego roku przygotowało wydawnictwo Iskry, które wybrało odpowiednią formę dla uznanej twórczości artysty z Krakowa. Wolumin liczy ponad czterysta stron, zawiera rysunki w dużym formacie i autorskie komentarze (napisane jakby odręcznie na krawędziach niektórych stron). Taka pozycja znaleźć się musi na półce każdego miłośnika komiksów a także tych, którzy przez moment chcieliby krytycznym okiem spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość.

Warto na wstępie przypomnieć, że urodzony w Tarnobrzegu artysta, którego większość Polaków zna z satyrycznych obrazków, jest też twórcą plakatów, grafiki reklamowej oraz scenografii teatralnej. Mało kto pamięta też, że w 2003 roku Mikołaj Grabowski zrealizował spektakl na podstawie twórczości Andrzeja Mleczki (do libretta Stanisława Radwana). Przedstawienie pod tytułem Opera mleczana wystawiono w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (a w 2004 roku przeniesiono do Teatru Telewizji). Żądnym wiedzy na temat biografii i twórczości rysownika krótki biogram dołączony do albumu zapewne nie wystarczy, dlatego też przypomnę – kończąc teatralno-filmowe wyliczenia – ciekawy dokument/wywiad Świat kreską pisany (TVP Kraków, 2011 r.). Wizytówką Andrzeja Mleczki wciąż pozostaje charakterystyczna forma obrazków. Oszczędne w detalach, zamknięte w okrągłym lub prostokątnym kadrze, rysowane grubą linią, z równie charakterystycznym stylem pisma. Wiele spośród grafik zamieszczonych w Obywatelu… pozostało w czarno-białej kolorystyce, duża część – jak chociażby obrazek na okładce – doczekały się nowej, odświeżonej wersji. Mówiąc o „firmowych” elementach twórczości rysownika nie sposób pominąć unikalnego repertuaru bohaterów. Z tłumu postaci każdy z pewnością rozpozna właśnie te, których „ojcem” jest Mleczko (nie tylko dzięki karykaturalnym nosom).

Dużo trudniej o wskazanie jednego tematu, wokół którego krąży twórczość artysty. Rysunkowa lista przebojów ukazuje szerokie spektrum tematów: od Polski i Polaków, poprzez media i politykę, do problemów ogólnoludzkich (czy „ogólnozwierzęcych”, bo – jak wiadomo z twórczości Mleczki – „zwierzę też człowiek”). Album ciekawie podzielono na rozdziały tematyczne, które czasem pokrywają się z książkami wydanymi wcześniej. I tak, antologię otwiera rozdział „Jako w niebie tak i na ziemi”, który pokazuje codzienne perypetie „lokatorów” nieba i/lub piekła. W tej sekcji odnajdziemy takie szlagiery, jak „Wino, kobiety i śpiew”, „Bóg, humor, ojczyzna” oraz obrazki, z bohaterami w moherowych beretach i sutannach. „Nie wszystko złoto co się święci” – dodaje autor w autokomentarzu na jednej ze stron kwitując ironiczny charakter tego działu. Kolejne rozdziały to: „Biznes i polityka” (ukazujące codzienne życie klasy rządzącej, „€uroposłów” i biznesmenów), „Media – czwarta władza” (obnaża trudy pokazywania „prawdy” w mediach), „Zbrodnia i kara” (codzienne perypetie „sk(r)uszonych gangsterów, ulicznych rzezimieszków i agentów CBA), „Historyczne historie” (dzień z życia królów, błaznów i… katów) oraz „U doktora” (na leżance). Natomiast rozdziały: „Historyjki obrazkowe”, „Bajki dla dorosłych”, „Przygotowanie do życia w rodzinie”, „Seks, przemoc i perwersja” ukazują rubaszny humor Mleczki. Na rysunkach w tej sekcji dominują fallusy, piersi i seks (różnych istot w różnych pozycjach), czyli wszystko to, co zawierało się w Kamasutrze, Seksie i polityce czy Pornografice. Album zamykają rysunki świąteczne, historie „żebracze” oraz „rysunki o tym i owym”.

Trudno podsumować tak szerokie spektrum tematów. Jednak najważniejszą cechą satyrycznej twórczości Andrzeja Mleczki zawsze była krytyczna ocena najnowszych wydarzeń w życiu społecznym i politycznym. Poza satyrą na współczesną scenę polityczną, narodową religijność, patriotyzm, Polskę i Polaków czy reporterów telewizji informacyjnych, rysownik często sięga też po utarte frazy i schematy językowe, które doprowadza do absurdu (jak tytułowe „pieprzenie bez sensu”). Osobny rozdział stanowić mogłyby rysunki mówiące o rozmaitych sondażach i badaniach opinii publicznej, na punkcie których i politycy, i media wariują nie tylko w okresie wyborów. W albumie znaleźć też można sporo rysunków „uniwersalistycznych” (choć to może brzmi zbyt patetycznie), bo kto z nas nie zgodzi się, że „są takie chwile w życiu żółwia, że musi komuś dać w mordę” albo, że „twoja depresja przy mojej depresji jest doprawdy śmieszna”. Każdy stworzy też zapewne „listy osobiste” w których, być może, szczególne miejsce zajmą Krasnale, które zawsze towarzyszą najbardziej dosadnym rysunkom. Z ucieczką spod znaku „tu jest Polska” i pokazywaniem twardych dowodów na swoje istnienie na czele (pomijając całą serię rysunków z seksem w temacie). Całe szczęście, że Mleczko dowodów na świetną twórczość już nie potrzebuje i – odwołując się do autorskiej nomenklatury – „pieprzy z sensem”.

Andrzej Mleczko
Obywatelu, nie pieprz bez sensu! Rysunkowa lista przebojów
Wydanie: kwiecień 2012
Wydawnictwo: Iskry

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 04.06.12 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: Komiks, Iskry, Andrzej Mleczko, Obywatelu, nie pieprz bez sensu, recenzja
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Springsteen
2
Jess Glynne
3
Neil Young, Crazy Horse
4
Def Leppard
5
Tomasz Makowiecki
6
Kasia Nova
7
Vampire Weekend
8
My Dying Bride
9
Enej
10
Jennifer Lopez
1
Mstyslav Chernov
2
Emily Atef
3
Kaouther Ben Hania
4
Grzegorz Dębowski
5
Julien Hervé
6
Hae-yeong Lee
7
Jan Jakub Kolski
8
Stéphanie Di Giusto
9
Christian Petzold
10
Louise Archambault
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia