Jacek Świdziński
A niech cię, Tesla!

O Nikoli Tesli napisano już dużo, ale chyba wciąż zbyt mało. Badacz wchłaniany przez popkulturę doczekał się setek stron, blogów, memów i tylko niewiele mniej artykułów przepisujących na nowo historię nauki, w której to nowej narracji fizyk znajduje wreszcie należne mu miejsce. Doczekał się również komiksów – kilkukrotnie pojawiał się w epizodycznych „rolach”, w The Inventor: The Story of Tesla w kadrach zamknięto jego biografię – która sama w sobie jest materiałem na bestseller. Doczekał się też komiksu polskiego. I choć Jacek Świdziński wpisał się raczej w pierwszy nurt wspomnianych komiksów to już sam tytuł przywołuje nie tylko postać samego naukowca, ale i cały bagaż współczesnych skojarzeń z tą arcyciekawą postacią.

Jacek Świdziński historię opowiedział w czterech równolegle prowadzonych wątkach. Czytelnikowi w składaniu tej układanki pomagają kropki nad planszami, które sygnują kolejne cząstki historii. Pierwszy nazwać można bezpośrednią kontynuacją motywu z okładki. Dwaj badacze w przerwie na papierosa dyskutują w laboratorium o kulisach swojej pracy. To tu pojawia się Tesla – przezabawnie pokazany, jako badacz… po pracy. Na okładce mamy też odnośniki do innych opowieści (drobne postaci w „mózgowych zwojach" obwoluty to przedstawiciele kolejnych historii). Drugiej – najbardziej przyziemnej, codziennej. Trzeciej – sensacyjno-szpiegowskiej. Czwartej – „zwierzchniczej”. Nietrudno się domyśleć, że linie fabularne przecinają się i łączą – to najbardziej fascynujące momenty historii. Byłbym barbarzyńcą gdybym zdradził choć najmniejszy fragment zakończenia, dlatego przejdę od razu do refleksji. To świetny komiks. Brak mu przesadnego ładunku intelektualnego, wątki laboratoryjne zderzane są z życiem codziennym, dłuższe partie dialogowe natychmiast dynamizują strzelaniny i pościgi. Sporo w nim humoru, lekkości w opowiadaniu zdarzeń. Dodatkowo konturowe rysunki świetnie sprawdzają się w tej właśnie historii. Autor konsekwentnie skomponował swoje dzieło, od okładki, przez całą opowieść do intrygującego finału. A niech cię, Tesla swoim pomysłem, kompozycją i sposobem snucia opowieści jest tak inspirującą pozycją, że mogłaby się stać początkiem serii. Zatem może w przyszłym roku przeczytamy: A niech cię… Einstein/Feynman/Hawking?

Bartłomiej Oleszek

A niech cię, Tesla!
Scenariusz i rysunki: Jacek Świdziński
Wydawca: kultura gniewu
Wydanie: sierpień 2013

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 01.11.13 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: komiks, kultura gniewu, Jacek Świdziński, A niech cię, Tesla!
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
CALUM HOOD
2
Haim
3
Steve Hackett
4
The Storyteller
5
The Weeknd
6
The Teskey Brothers
7
Lauren Spencer Smith
8
Józef Skrzek
9
Beata Przybytek
10
Anti Babylon System
1
Cédric Klapisch
2
Paolo Genovese
3
Celia Rico Clavellino
4
Michael Dweck, Gregory Kershaw
5
Ido Fluk
6
David Koepp
7
Joseph Kosinski
8
Dani de la Orden
9
David Marqués
10
Blandine Lenoir
1
Monika Kacprzyk
2
Marcel Moss
3
Barbara Kingsolver
4
Kobi Yamada
5
Juan Gómez-Jurado
6
Agata Zamarska
7
Emma Angstrom
8
Isabel Allende
9
Penn Holderness, Kim Holderness, Edward Hallowell
10
Molly Jong-Fast
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia