12. Festiwal Filmowy "Pięć Smaków" w Warszawie startuje już 14 listopada!

W terminie: 14 listopada (środa) - 21 listopada 2018 odbędzie się 12. Festiwal Filmowy "Pięć Smaków" w Warszawie.

Program Festiwalu obejmuje kilka sekcji. Asian Cinerama przygotowana w partnerstwie z Asian Film Awards Academy prezentuje kino gatunkowe i najnowsze filmy wybitnych twórców, nominowane i nagrodzone w czasie tegorocznego rozdania Azjatyckich Nagród Filmowych. Wśród filmów tej sekcji znajdzie się jedna z najważniejszych chińskich produkcji ubegłego roku, Młodość (Youth, Chiny 2017) Feng Xiaoganga, nazywanego chińskim Spielbergiem. Szeroko komentowane dzieło reżysera to nieoczywiste spojrzenie na okres Rewolucji Kulturalnej: historia grupy młodych artystów, przygotowujących spektakle dla wojska. Nostalgia, z jaką portretowane są ich pierwsze miłości i dylematy wkraczania w dorosłość, spotyka się tu z tragizmem toczących się w tle przemian historycznych.

Nie zabraknie sekcji Pokazów Specjalnych. Wśród prezentowanych filmów znajdą się m. in. najnowszy film tajskiego specjalisty od gry konwencjami gatunkowymi – Samui Song Pen-ek Ratanaruanga (Tajlandia, Niemcy, Norwegia 2017), stylowy psychologiczny thriller inspirowany kinem Hitchcocka i melodramatami z lat 60. Inni przedstawiciele tajskiej Nowej Fali pojawią się jako współautorzy projektu Dziesięć lat. Tajlandia (10 Years Thailand, Tajlandia, Hongkong, Japonia 2018), prezentowanego na tegorocznym festiwalu w Cannes. To kontynuacja cyklu zapoczątkowanego przez głośny hongkoński Dziesięć lat ukazujący potencjalne zmiany społeczne zachodzące w najbliższej przyszłości na skutek obecnych decyzji politycznych. W tajskiej odsłonie nowelowego filmu za kamerą znaleźli się Chulayarnnon Siriphol, Apichatpong Weerasethakul, Wisit Sasanatieng oraz Aditya Assarat, prezentujący w tym szczególnym arthouse’owym science-fiction swoje wizje nadchodzącej dekady. Alegoryczne i całkiem dosłowne obrazy to refleksja nie tylko nad tym, co dzieje się w Tajlandii, ale szersza – i niekoniecznie wesoła – prognoza dla świata.

Osią festiwalu, jak co roku, będzie konkurs, prezentujący najnowsze autorskie produkcje z krajów takich jak Tajwan, Hongkong, Malezja, Japonia, Chiny czy Tajlandia. Towarzyszące pokazom spotkania z gośćmi staną się okazją do dyskusji o sztuce, kinofilskich fascynacjach i współczesnej kulturze. Nowe Kino Azji to miejsce spotkań awangardowych estetyk, kontrowersyjnych wypowiedzi, formalnych eksperymentów i świeżych głosów, komentujących współczesną azjatycką rzeczywistość.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków wyrasta ze społeczno-kulturowych działań, które miały na celu podniesienie świadomości na temat obecności Wietnamczyków oraz innych społeczności cudzoziemskich w Polsce, w szczególności w Warszawie. Projekty takie jak Wiet Nam Gra (2005) czy Podróż do Azji (2006) oraz kolejne edycje festiwalu są rozpoznawane w środowisku organizacji pozarządowych jako przykłady dobrych praktyk w pracy ze społecznościami cudzoziemskimi oraz mniejszościami narodowymi i etnicznymi. Projekty Arterii okazały się odpowiedzią na lukę w przestrzeni wydarzeń kulturalnych miasta. Podróż do Azji została nagrodzona Wdechą za najciekawsze wydarzenie kulturalne roku 2006 przez czytelników i dziennikarzy „Gazety Wyborczej Co Jest Grane”.

Festiwal po raz pierwszy odbył się w 2007 roku jako Przegląd Filmów Wietnamskich "Kino w Pięciu Smakach". Objął obszerną retrospektywę kinematografii wietnamskiej, pierwszą w Polsce i jedną z niewielu na świecie. W programie znalazły się najważniejsze filmy zrealizowane przez wietnamskich twórców – zarówno tytuły akceptowane przez komunistyczny rząd Wietnamu, jaki i te powstałe na emigracji, a w samym Wietnamie zakazane. Organizatorzy nie skorzystali więc z łatwej drogi współpracy z Ambasadą Socjalistycznej Republiki Wietnamu w Polsce i zdecydowali się na niezależne działanie. Stało się to regułą przy wszystkich następnych edycjach festiwalu, a niezależność polityczna wydarzenia jest konsekwencją priorytetowego traktowania wartości artystycznej i kulturoznawczej programu.

Kolejne dwie edycje odbyły się jako Festiwal Filmowy "Kino w Pięciu Smakach".
W 2008 program wzbogaciły działania edukacyjne. Podczas drugiej edycji festiwalu odbył się cykl warsztatów dla edukatorów i nauczycieli pracujących w swoich klasach z wietnamskimi uczniami. To zadanie rozwinęło się w kolejnych latach do szerszego cyklu działań edukacyjnych związanych z tematyką wielokulturowości i obecności cudzoziemców w Polsce.

Od początku projekcjom filmowym towarzyszy także bogaty program wydarzeń dodatkowych: wystawy, koncerty, debaty, spotkania z twórcami.

Podczas kolejnych edycji program poszerzał się o inne kinematografie z Azji Wschodniej oraz Południowo-Wschodniej: w 2009 roku o obszerną retrospektywę kinematografii Tajlandii, w 2010 o Singapur oraz Koreę, w 2011 o Tajwan i Japonię, w 2012 o Malezję i Hongkong. Wietnam był jednak wciąż obecny w postaci najnowszych filmów oraz w programie wydarzeń towarzyszących.Z czasem Pięć Smaków stało się jedynym w Polsce corocznym przeglądem kinematografii azjatyckich oraz rozpoznawaną, cenioną i powszechnie znaną w środowisku kinomanów imprezą filmową. Ze swoim ambitnym programem trafia do wymagającego widza. Doceniają go także krytycy filmowi.

Po rozszerzeniu programu o kinematografie innych rejonów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, festiwal postawił sobie za cel szerokie i niebanalne przedstawienie tego regionu polskim widzom. Przemiany gospodarcze zachodzące w Chinach, Wietnamie, Malezji czy na Filipinach, ale także utrzymywanie się i przemiany jednych z najsilniejszych na świecie systemów dyktatorskich w Birmie czy Korei Północnej, są znikomo komentowane w Polsce. Kino jest znakomitym medium, by o tej części świata opowiadać z różnych punktów widzenia oraz budować wrażliwość na azjatycką kulturę.

źródło: organizator

Dodaj artykuł do:
(dodano 07.11.18, autor: blackrose)
Dział film
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Capaldi Lewis
2
Emery Gareth, Wallbridge Ashley
3
Rammstein
4
Mazolewski Wojtek, Porter John
5
Margaret
6
Jamal
7
Various Artists
8
The National
9
Happysad
10
Norah Jones
1
Kenneth Branagh
2
Olivier Assayas
3
Jacek Borcuch
4
Paul Hyett
5
Joe Berlinger
6
Kevin Kolsch, Dennis Widmyer
7
Rudolf Buitendach
8
Justin Baldoni
9
Simon Baker
10
Christian Petzold
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Opera Krakowska w Krakowie
5
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
6
Rodion Szczedrin
7
Michaił Bułhakow
8
Jarosław Murawski
9
Dale Wasserman
10
Hanoch Levin
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia