Agnieszka Olsten (reż.)
Koniec świata w Breslau - wg Marka Krajewskiego
Data premiery: 16.05.15

Powieść Koniec świata w Breslau jest drugą z serii książek Marka Krajewskiego, których głównym bohaterem jest radca kryminalny Eberhard Mock i przedwojenny Wrocław. Wrocławski pisarz jest jednym z najbardziej poczytnych autorów w Polsce, tłumaczonych na jedenaście języków. Nasza premiera będzie pierwszą realizacją jego utworów w teatrze.

Koniec świata w Breslau to pełen napięcia thriller psychologiczny, rozgrywający się w fascynującym świecie lat dwudziestych XX wieku, zaludnionym przez piękne kobiety, zdegenerowanych arystokratów, morfinistów i członków tajemnych sekt. W mrocznych zaułkach Wrocławia, ponurego, przesiąkniętego zbrodnią miasta, grasuje seryjny morderca, którego tropem podąża Eberhard Mock. Krajewski tworzy misterną intrygę, zręcznie wykorzystując wzory klasycznego kryminału i kreując własny, niesamowity świat.

AGNIESZKA OLSTEN - reżyserka teatralna; studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyła Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie; była rzecznikiem prasowym Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, pracowała jako dziennikarka radiowa. W jej pierwszych przedstawieniach widać silne zainteresowania Polską „kategorii B i C". Szuka nowych form wyrazu, m.in.: stosowała technikę teatru dokumentalnego verbatim [Przebitka], psy uczyniła równoprawnymi uczestnikami świata Kotliny. Interesuje się architekturą sceny, jej spektakle rozgrywają się w nietypowej przestrzeni teatralnej.

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku zrealizowała Solo według Andrzeja Stasiuka [2002], Tlen Iwana Wyrypajewa [2002] i Przebitkę (Grę aborcyjną) w ramach Szybkiego Teatru Miejskiego [2004]; w Teatrze Miejskim w Gdyni Ontologiczny dowód na moje istnienie Joyce Carol Oates [2003]; w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Tartak Daniela Odiji [2004]; w Teatrze Polskim we Wrocławiu Lincz. Pani Aoi. Wachlarz. Szafa według jednoaktówek Yukio Mishimy [2006] i Samsara disco na podstawie Iwanowa Antona Czechowa i Życia owadów Wiktora Pielewina [2009]; w Teatrze Narodowym w Warszawie Norę Henrika Ibsena [2006] oraz Otella Williama Shakespeare’a [2008]; w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi Kaskadę na podstawie Udręki życia Hanocha Levina [2011]; w Teatrze Narodowym w Koszycach na Słowacji Svedectvo krvi [Świadectwo krwi] Karola Horaka  [2013]; w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu Życie Mariana. Life-show Sibylle Berg [2014]. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym pracuje po raz trzeci, wystawiła tu Nie do pary Andrew Bovella [2005] i Kotlinę na podstawie powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych [2013].

KRZYSZTOF KOPKA – z wykształcenia teatrolog, reżyser teatralny; zrealizował blisko czterdzieści spektakli. Jego Koriolan w Centrum Sztuki – Teatrze Dramatycznym w Legnicy uznany został za najlepsze szekspirowskie przedstawienie sezonu 1997/98. Laureat Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej [2002] za Balladę o Zakaczawiu, napisanej wspólnie z Maciejem Kowalewskim i Jackiem Głombem. Obecnie przede wszystkim scenarzysta filmowy i dramaturg. Tłumacz. W Teatrze Śląskim w Katowicach trwają próby jego „wariacji scenicznej” Czarny ogród – na kanwie reportażu historycznego Małgorzaty Szejnert pod tym tytułem. Pracuje nad zamówioną przez Teatr Nowy w Łodzi sztuką o rewolucji 1905 roku w tym mieście oraz nad serialem kryminalnym Komisja morderstw dla II Programu TVP. W 2013 roku zadebiutował jako prozaik powieścią Siwy dym. Autor sztuk: Lustracja, Palę Rosję! Opowieść syberyjska, Wrocławski pociąg widm, Radca Goethe prowadzi śledztwo, 1612 [wspólnie z Jeleną Greminą i Maksimem Kuroczkinem], Operacja „Orędzie”. Współtwórca [wraz z reżyserem] scenariuszy do filmów Waldemara Krzystka 80 milionów [nagroda na festiwalu w Tiranie, 2012] i Fotograf. Autor scenariuszy dziewiątego, dziesiątego i jedenastego sezonu serialu Głęboka woda. W Teatrze Telewizji powstały na podstawie jego scenariuszy m.in.: Ballada o Zakaczawiu, Orkiestra [nagroda w kategorii fabuła/dramat na Prix Circom Regional 2014 – Europejskiego Stowarzyszenia TV Regionalnych] oraz Kwiaty polskie.

Koniec świata w Breslau  - wg Marka Krajewskiego
tytuł realizacji:  Koniec świata w Breslau
miejsce premiery:  Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego
data premiery:  16-05-2015
reżyseria:  Agnieszka Olsten
scenariusz:  Krzysztof Kopka, Agnieszka Olsten
scenografia:  Olaf Brzeski
choreografia:  Tomasz Wygoda
muzyka:  Kuba Suchar
kostiumy:  Mirek Kaczmarek
projekcje wideo:  Jakub Lech

Obsada:

Konrad Imiela [Teatr Muzyczny Capitol] – Eberhard Mock, radca kryminalny
Tomasz Orpiński – Kurt Smolorz, wachmistrz kryminalny
Przemysław Kozłowski – Gustav Meinerer, asystent kryminalny / książę Aleksiej von Orloff, ojciec duchowy
Pola Błasik [PWST Wrocław] – Sophie, żona Mocka
Piotr Bondyra – Erwin, bratanek Mocka
Jolanta Solarz – Elisabeth Pflüger, przyjaciółka Sophie
Justyna Antoniak [Teatr Muzyczny Capitol] – Inge Gänserich
Beata Rakowska – Mitzi
Jerzy Senator – Heinrich Mühlhaus, dyrektor kryminalny
Michał Szwed – Jacopo, syn marnotrawny Mühlhausa
Krzysztof Boczkowski – Leo Hartner, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej / profesor Erich Hockermann
Maciej Kowalczyk – Fritz Roberth, szlifierz
Tadeusz Ratuszniak – baron von Hagenstahl / Norbert Risse, kierownik kasyna
Krzysztof Zych – Helmut Völlinger, astrolog i jasnowidz

Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego
typ teatru: dramatyczny
adres: ul. Rzeźnicza 12 50-132 Wrocław
telefon: 071 358 89 00 (centrala), 0 71 358 89 10 (sekretariat), 071 358 89 55 (sekretariat fax),
e-mail: biuro@wteatrw.pl
strona: www.wteatrw.pl

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 29.04.15 autor: wanilia)
Tagi: Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego, Koniec świata w Breslau - wg Marka Krajewskiego, teatr, spektakl, przedstawienie, sztuka, na afiszu
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasia Nova
2
Vampire Weekend
3
My Dying Bride
4
Bokka
5
Eilish Billie
6
V/A
7
Czesław Śpiewa
8
Happysad
9
Norah Jones
10
Madelkeine Peyroux
1
Grzegorz Dębowski
2
Jan Jakub Kolski
3
Christian Petzold
4
Emily Atef
5
Krzysztof Łukaszewicz
6
Sam Taylor-Johnson
7
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
8
Louise Archambault
9
Wim Wenders
10
Hae-yeong Lee
1
Darek Karp
2
Michael Sowa
3
Kamila Cudnik
4
Agnieszka Jeż
5
Claire Castillon
6
Namina Forna
7
George M. Johnson
8
Mia Kankimäki
9
John Irving
10
Delphine de Vigan
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia