Michał Błażejczyk i Michał Traczyk
Zeszyty Komiksowe. Komiks Historyczny

HISTORYCZNE ZESZYTY. Najważniejszy periodyk poświęcony krytyce, teorii i historii komiksu doczekał się już dwunastego numeru. Czasopismo redagowane przez Michała Błażejczyka i Michała Traczyka zostało wydane w październiku 2011 roku nakładem Fundacji Tranzyt / Centrali. Wolumin poświęcony jest szeroko rozumianemu komiksowi historycznemu.

Choć badaczom przyświecała idea „odgrzebywania” przeszłości, to śmiało sięgali po nowoczesne koncepcje, przez pryzmat których spoglądali na polską (i zagraniczną) historię tego medium. Czytanie historii komiksu (i komiksu historycznego) poprzez płynną nowoczesność, nowy historyzm, czy teorie takich badaczy jak Roland Barthes, Michaił Bachtin czy Michael Foucault skutkowało różnym rozumieniem historii. Wieloznaczność ta wypadła z korzyścią dla komiksu, który w wielu artykułach przeczytany został w sposób nowy, wolny od stereotypów i bez – dominującej w powszechnej opinii naukowej – dyskryminacji w kontekście innych sztuk.

Spektrum tematów poruszanych w dwunastym numerze „Zeszytów Komiksowych” rysuje szeroki krąg zainteresowań autorów, którzy komiks włączają do swoich interdyscyplinarnych badań. Wśród opublikowanych w numerze tekstów naukowych znajdują się:

Izabela Kowalczyk, „Miejsce komiksu w historycznych narracjach”; Michał Traczyk, „Komiks historyczny, czyli co? Rozważania wstępne”; Adam Rusek, „Dwa miecze, szabla i katiusza: polski komiks w objęciach historii”; Bartłomiej Janicki „Rzetelność treści i obudowy dydaktycznej polskich komiksów historycznych (lata 1945-1991)”; Magdalena Rucińska, „Małe wielkie narracje. Historie komiksowe a komiks historyczny”; Witold Tkaczyk (wywiad), „Wyjść z komiksem do szerokiego odbiorcy"”; Robert Zaręba (wywiad),
„Doświadczenia z historią”; Małgorzata Waksmundzka-Szarek (wywiad) „Dbamy o to, aby nie kreować nowej rzeczywistości”; Jakub Jankowski, „Tak się tworzy historię? O pierwszej edycji Festiwalu Komiksu Historycznego (18 czerwca 2011)”, Wojciech Birek, „Historia i Opowieść - osobiste uwagi o komiksie historycznym”; Michał Błażejczyk, „Litera a Duch Historii”, Rafał Wójcik, „Cenzura prewencyjna, represyjna i autocenzura, czyli słów kilka o komiksie, bibliotekach i historii”; Sebastian Frąckiewicz, „Za dużo Polski, za mało autora”, Paweł Timofiejuk, „O komiksie historycznym na świecie”; Jakub Jankowski, „Kilka uwag o portugalskim komiksie historycznym”; Aleksandra Duralska, „Językowa różnorodność w powieści komiksowej Krzyk ludu”; Bartosz Ślosarski, „Superman w ZSRR, czyli polityczność i alternatywa historyczna w komiksie”; Justyna Czaja, „II wojna światowa w tonacji buffo”; Thomas Anessi, „Komiks w cieniu Zagłady”; Maciej Jasiński, „Historyczne opowieści z Dziennika Wieczornego”; Daniel Gizicki, „Bądźmy dumni z polskiego komiksu!”; Jerzy Faliszek, „Siedemdziesięciolecie wojennych przygód Walentego Pompki”.

Numer uzupełniają ponadto komiksy takich autorów, jak: Dennis Wojda i Krzysztof Gawronkiewicz, Aleksandra Spanowicz i Bartosz Kurc, Gabriela Becla i Zbigniew Tomecki, Beata Sosnowska i Agnieszka Weseli, Tomasz Niewiadomski i Michał Traczyk, Sylwia Restecka i Joanna Sanecka czy Michał Ociesa. Rozprawy badaczy i opinie artystów wyrażone w ich dziełach uzupełnione zostały ponadto listą nowości oraz recenzjami. W bieżącym numerze ocenie krytyki poddany został komiks Supermeni Michała Szcześniaka i Justyny Marcinkiewicz oraz Wykolejeniec Grzegorza Janusza oraz Bereniki Kołomyckiej.

Najnowszy numer „Zeszytów Komiksowych” jest obowiązkową pozycją dla wszystkich tych, którzy komiksowe historie pragną czytać w szerokim kontekście kulturowym. Mam też nadzieję, że periodyk Błażejczyka i Traczyka szybko wejdzie do naukowego obiegu zyskując wysoki status nie tylko wśród komiksologów. Tym bardziej, że doskonałe wydanie oraz różnorodność tematów poszczególnych numerów (kolejny pod hasłem „Manga.pl”) już stoi na wysokim poziomie.

Redakcja: Michał Błażejczyk i Michał Traczyk
Projekt graficzny: Dennis Wojda
Rysunek na okładce: Krzysztof Ostrowski
Wydanie: październik 2011
Format: 24x25 cm
Oprawa: miękka
Liczba stron: 134
Nakład: 600 egz.
Wydawca: Fundacja Tranzyt / Centrala

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 15.12.11 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: Komiks, Fundacja tranzyt / Centrala
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasia Nova
2
Vampire Weekend
3
My Dying Bride
4
Bokka
5
Eilish Billie
6
V/A
7
Czesław Śpiewa
8
Happysad
9
Norah Jones
10
Madelkeine Peyroux
1
Grzegorz Dębowski
2
Jan Jakub Kolski
3
Christian Petzold
4
Emily Atef
5
Krzysztof Łukaszewicz
6
Sam Taylor-Johnson
7
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
8
Louise Archambault
9
Wim Wenders
10
Hae-yeong Lee
1
Darek Karp
2
Michael Sowa
3
Kamila Cudnik
4
Agnieszka Jeż
5
Claire Castillon
6
Namina Forna
7
George M. Johnson
8
Mia Kankimäki
9
John Irving
10
Delphine de Vigan
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia