Tom Gauld
Goliat

DEKONSTRUKCJA (ANTY)BOHATERA. Dzieło Toma Gaulda, komiksowa reinterpretacja historii starotestamentowego Goliata, ukazuje przypowieść na opak, zrywa tradycję narosłą wokół biblijnej historii i – to najważniejsza cecha publikacji brytyjskiego rysownika – zdaje się opowiadać więcej niż tylko historię (nie)równego pojedynku z innej perspektywy. Komiks wydany nakładem Centrali mówi bowiem o (anty)bohaterstwie, o narracjach historycznych, wreszcie o przeszłości w ogóle. Mówi też o dystansie, z jakim traktować należy utarte opowieści, zwłaszcza te o wyraźnym podziale na dobrą i złą stronę. Goliat pokazuje wreszcie, że to głównie dzięki prostym zabiegom z potężnego gladiatora i bezwzględnego mordercy filistyński wojownik stał się przygarbionym urzędnikiem, wobec którego żywimy bardzo jednoznaczne uczucia. Trudno mu nie współczuć, trudno się nie wzruszać, choć to może odrobinę naiwne i niemodne.

Goliat fabularnie stanowi lustrzane odbicie biblijnej opowieści znanej z wielu ekranizacji (zwłaszcza bajkowych, nie zawsze zrealizowanych w sposób godny polecenia). Zmieniony zostaje „tylko” obóz. Całość spięta jest symboliczną klamrą, głównego bohatera poznajemy w mrocznej, nocnej scenerii, kiedy wyławia z rzeki okrągły kamień. Przedmiot ten kończy też smutne życie melancholijnego wojownika, nazbyt szybko wieńcząc nasze obcowanie z tym dziełem (i to chyba jedyna jego wada). Gauld, znany dotychczas ze świetnych stripów publikowanych w „The Guardian”, doskonale sprawdził się w długiej historii. Nienaganna kompozycja, świetnie wyważony stosunek słów do obrazów, wreszcie klimaks przedstawiony w na wpół mistycznej scenerii – to wszystko wynosi Goliata na wysoki poziom komiksowego rzemiosła.

Jednak najmocniejszą stroną, i trudno żeby było inaczej, jest główny bohater. Przytłoczony swoją funkcją, nigdy nie odnalazł się w roli wyzwalającego świat herosa, zbroja ciążmy mu bardzo wyraźnie. Jednak zdaje się on (i bohater, i tytuł) mieć również znaczenie przenośne. Metaforykę walki Dawida z Goliatem, która wdarła się przecież na stałe do naszego języka, znamy doskonale. I właśnie ta trwałość „mitu” jest dla Gaulda „olbrzymem”, którego chce zwalić z nóg. Udaje mu się to doskonale, co pewnie zaskoczy osoby, które dotarły jedynie do kilku zaprezentowanych przez wydawnictwo stron demonstracyjnych. Faktycznie, prymitywistyczna, prosta i utrzymana w przygaszonej kolorystyce grafika może wydawać się nieadekwatna do tematu. Nic bardziej mylnego. Dekonstrukcja mitu odbywa się tu na każdym szczeblu, również w warstwie ikonograficznej. Poza tym styl Gaulda, najpełniej ukazany w stripach, jest znakomity sam w sobie. I nich to będzie podsumowaniem tego świetnego ze wszech miar komiksu.

Goliat
Autor: Tom Gauld
Tłumaczenie: Hubert Brychczyński
Wydawnictwo: Fundacja Tranzyt/Centrala
Wydanie: 2012

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 14.09.12 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: komiks, fundacja tranzyt / centrala, Tom Gauld, Goliat
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasia Nova
2
Vampire Weekend
3
My Dying Bride
4
Bokka
5
Eilish Billie
6
V/A
7
Czesław Śpiewa
8
Happysad
9
Norah Jones
10
Madelkeine Peyroux
1
Grzegorz Dębowski
2
Jan Jakub Kolski
3
Christian Petzold
4
Emily Atef
5
Krzysztof Łukaszewicz
6
Sam Taylor-Johnson
7
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
8
Louise Archambault
9
Wim Wenders
10
Hae-yeong Lee
1
Darek Karp
2
Michael Sowa
3
Kamila Cudnik
4
Agnieszka Jeż
5
Claire Castillon
6
Namina Forna
7
George M. Johnson
8
Mia Kankimäki
9
John Irving
10
Delphine de Vigan
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia