Grzegorz Iniewicz, Magdalena Mijas, Bartosz Grabski (red.)
Wprowadzenie do Psychologii LGB,

Homoseksualizm i jego psychologiczne aspekty we „Wprowadzeniu do Psychologii LGB”.

Homoseksualizm bezwzględnie stał się tematem na topie. Chwytliwy temat w mediach, coraz częściej poruszany jest też w codziennych rozmowach. Przybywa homoseksualistów, którzy zdecydowali się otwarcie przyznać do swojej odmienności. To zarówno osoby znane i szanowane przez szeroko rozumianą opinię publiczną, jak również tzw. przeciętni obywatele. Nasi znajomi, sąsiedzi, członkowie rodzin. Coraz więcej z nich decyduje się na życie w otwartości i szczerości. Jednak pomimo, że temat ten pojawia się często, tak naprawdę rzadko kiedy jest bardziej zgłębiany. Czy ktokolwiek zastanawia się nad problemami osób homoseksualnych? Nad ich codziennością i funkcjonowaniem w społeczeństwie? Temat ten zdecydowała się zgłębić grupa profesorów, doktorów oraz praktyków, którzy z psychologią gejów, lesbijek i osób biseksualnych maja styczność na co dzień. Ich badania i doświadczenia zebrane zostały w książce „Wprowadzenie do Psychologii LGB”. Ten owoc, wielu lat pracy, jest swego rodzaju kompendium wiedzy, którą powinny posiąść zarówno osoby będące w mniejszości seksualnej, jak również ich bliższe oraz dalsze otoczenie. Książka ta powinna trafić w ręce każdego, który chce lepiej poznać i zrozumieć środowisko osób nieheteroseksualnych.


Psychologia LGB na Zachodzie Europy i w USA nie jest dziedziną nową. Wręcz przeciwnie. Tam dyscyplina ta jest bardzo silnie ugruntowana. Przede wszystkim na Zachodzie nie istnieje tabu, jeśli chodzi o homoseksualizm. W Polsce Psychologia LBG jest dziedziną tak naprawdę dopiero raczkującą. Znana jedynie bardzo wąskiej grupie badaczy. Przejrzystość książki zapewnia przede wszystkim jej układ. „Wprowadzenie do Psychologii LBG” podzielone zostało na trzy części. Pierwsza wprowadza czytelnika w szeroki kontekst historyczny, ale i kulturowy. Dowiemy się m. in. jak prezentowana była sytuacja osób homoseksualnych w dziwiętnastowiecznym dyskursie medycznym oraz jak na przestrzeni lat zmieniała się psychologia tego środowiska. W drugiej części zgłębimy wiedzę na temat neurobiologicznych i neuropsychicznych aspektów homoseksualnej orientacji seksualnej, coming outów czy rodzin tworzonych przez mniejszości. Natomiast część trzecia skupia się na praktycznych aspektach pomocy osobom LGB.


Wszechstronne poruszenie tematu zasługuje na szczególne uznanie. Autorzy nie boją się tematów trudnych, a w Polsce rzecz nawet można, że zupełnie nowych. Jeszcze kilka lat temu nie wyobrażalne było dyskutowanie na szeroką skalę na temat posiadania potomstwa przez osoby homoseksualne. Właśnie na ten temat poświęcono osoby rozdział książki. Ukazana została również istota coming outów. Modele formowania tożsamości seksualne przedstawiają fazy, przez które przechodzi większość osób homoseksualnych zanim zaczną żyć w pełnej otwartości i akceptacji przede wszystkim samego siebie. Ta, trudna, ale i warta szczególnej uwagi droga prowadzi do życia w zgodzie ze samym sobą. Natomiast taka harmonia sprawia, że człowiek wyzbywa się wielu problemów, również w kontaktach z otoczeniem, a przede wszystkim dodaje pewności siebie.


W publikacji ten odnajdujemy liczne odwołania do badań naukowych przeprowadzonych poza granicami naszego kraju. To idealny punkty wyjścia do dalszych poszukiwań i zgłębiania tematu. Informacje te stanowią również swego rodzaju bazę dla zainteresowanych. Niezwykle rozbudowana bibliografia zwiększa wiarygodność tez stawianych w tej książce. Nie są to bowiem suche informacje, wyssane z palca, lecz wiedza poparta licznymi badaniami. Książka ta przełamuje stereotypy i obala większość mitów dotyczących osób homoseksualnych. Któż z nas nie słyszał, że osoby nieheteroseksualne nie są w stanie tworzyć stałych związków, a ich skupienie na cielesnych uciechach przysłania im wszelkie wartości? Albo wszelkich teorii o rzekomym krzywdzeniu psychiki dziecka przez homoseksualnych rodziców? Autorzy włożyli przysłowiowy kij w mrowisko i podjęli temat, którego inni boją się do chwili obecnej. Mam ogromną nadzieję, że właśnie dzięki tej publikacji przestaną odczuwać strach przed tą tematyką.


Publikacja ta charakteryzuje się niezwykłą przejrzystością. Liczne śródtytuły sprawiają, że czytelnik może wybrać interesujący go watek i zgłębiać Psychologię LGB w dowolnej kolejności. Natomiast prosty język trafia do szerokiego grona czytelników. Książkę można śmiało polecić zarówno studentom psychologii, jak i terapeutom czy innym osobom, które na co dzień spotykają się z problemami związanymi z nieheteroseksualną orientacją seksualną. Powinna znaleźć się na półkach rodzin i bliskich osób gejów oraz lesbijek. Dzięki niej łatwiejsze stanie się zrozumienie osób homoseksualnych i ich potrzeb akceptacji oraz zrozumienia.


„Wprowadzenie do Psychologii LGB” to książka, której brakowało na polskim rynku wydawniczym. Na pewno jest to książka warta szczególnej uwagi. Oparta na badaniach naukowych i wszechstronnej analizie materiałów zastanych. Szerokie ujęcie tematu i jednocześnie przekazanie wiedzy niezwykle użytecznej. Jestem przekonana, że po zapoznaniu się z tą książką, duża część czytelników zacznie zupełnie inaczej postrzegać osoby homoseksualne. Należy pamiętać, że homofobia i wszelka niechęć rodzi się z niewiedzy. Każdy z nas boi się tego, czego nie zna. Podobnie jest z lękiem przed osobami homoseksualnymi. „Wprowadzenie do Psychologii LBG” przybliża nam to środowisko i ukazuje jego bliskość, bowiem geje i lesbijki są wśród nas.


Książkę tę poleciłabym również szczególnie mocno nauczycielom oraz wszystkim tym, którzy mają styczność z młodzieżą. Młodzi ludzie, którzy zaczynają odkrywać swoją nieheteroseksualna orientację seksualną, potrzebują wsparcia ze strony dorosłych. Jednak wychowawcy często nie wiedzą jak mają reagować i dlatego nie robą nic, co przyczynia się do wielu tragedii wraz z samobójstwami na czele. Rozmawiajmy z nastolatkami i pokazujmy, ze odmienność nie oznacza bycia gorszym. Wyrażam głęboką nadzieję, że właśnie „Wprowadzenie do Psychologii LGB” przyczyni się do zwiększenia szacunku do drugiego człowieka, bez względu na jego orientację seksualną. Tęczowe rodziny stają się dziś już faktem. Coraz więcej osób homoseksualnych pragnie założyć prawdziwą rodzinę i spełnić się również w roli rodziców. Tematu tego nie da się dalej unikać, a jego wszechstronne poznanie pozwoli na lepsze zrozumienie.

Joanna Ulanowicz
(joanna.ulanowicz@irka.com)


Grzegorz Iniewicz, Magdalena Mijas, Bartosz Grabski (red.), Wprowadzenie do Psychologii LGB, Wydawncitwo Continuo, Wrocław 2012.

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 23.07.15 autor: asia_0506)
Dział literatura
Tagi: LGB, pyshologia, homoseksualizm, gej, lesbijka, biseksualista, coming out, tęczowe rodziny
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Jess Glynne
2
Neil Young, Crazy Horse
3
Def Leppard
4
Tomasz Makowiecki
5
Kasia Nova
6
Vampire Weekend
7
Enej
8
Jennifer Lopez
9
Bokka
10
Eilish Billie
1
Grzegorz Dębowski
2
Jan Jakub Kolski
3
Christian Petzold
4
Emily Atef
5
Krzysztof Łukaszewicz
6
Simon Cellan Jones
7
William Brent Bell
8
Justin Kuritzkes
9
Sam Taylor-Johnson
10
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia