30. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA Fahrenheit 451

W dniach od 5 do 9 lipca 2017 r. w Krakowie odbędzie się 30. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA Fahrenheit 451.

Tematem wiodącym tegorocznej edycji festiwalu 30. ULICA Fafrenheit 451 będzie sugestywny obraz życia ludzi, którym zabrania się posiadania i czytania książek.

Obraz ten wykreował w swej powieści „Fahrenheit 451” Ray Bradbury.

Jednym z najistotniejszych segmentów wielkiego, rozbudowanego w czasie i przestrzeni festiwalu - widowiska, w którym weźmie udział ponad 200 wykonawców, będzie 24- godzinny spektakl multimedialny Teatru KTO, w reżyserii Jerzego Zonia, pod tym właśnie tytułem - FAHRENHEIT 451 - inspirowany słynną powieścią Bradbury'ego.

FEHRENHEIT 451 – to wizja przerażającego świata przyszłości, w którym dokonuje się ostateczny cywilizacyjny i kulturowy przełom, czy raczej: katastrofa. To świat, w którym zakazana jest wszelka literatura, sztuka, filozofia, wszelkie indywidualne, wolne i wyzwolone myślenie, odczuwanie, poznawanie. Świat, w którym pali się ocalałe jeszcze nieliczne książki, będące realnym i symbolicznym skarbcem ludzkiej wiedzy, mądrości, wolności. To świat „zniewolonych umysłów”, dusz i serc; świat, w którym wszechobecna i wszechpotężna „kultura obrazkowa” – z jej najstraszliwszą bronią: telewizją – wtłacza świadomość pojedynczego człowieka i społeczności całych w schematyczne, odczłowieczone, ułatwione, pozbawione sensu egzystowanie. To świat zwycięskiego i okrzepłego totalitaryzmu, w którym niepotrzebny jest już nawet jawny terror, zastępuje go straszliwsza jeszcze i groźniejsza medialna manipulacja świadomością, wyobraźnią, emocjami.

Wszystkie przedstawienia zaproszone do tegorocznej edycji festiwalu będą mocnym, wyrazistym ostrzeżeniem przed takim światem, taką, zagrażającą nam cywilizacją.

Spektakl Teatru KTO stanie się ostrzeżeniem tym mocniejszym, tym sugestywniejszym – że, po prostu, bogatymi teatralnymi środkami pokazującym nam tę rzeczywistość, kreującym na naszych oczach ten świat, w którego centrum możemy się - uczestnicząc w spektaklu – znaleźć, odczuć go, pojąć. Spektakl ma być ostrzeżeniem i jednocześnie obroną tego, co w ludzkiej tradycji najistotniejsze i najpiękniejsze: swobodnego myślenia, odczuwania i rozumienia, ludzkiej mądrości i wiedzy, prawdziwie człowieczego losu i przeznaczenia. Zadaniem teatru jest bronić wszystkich tych wartości i takie też zadanie zostanie postawione przed wszystkimi uczestnikami - grupami teatralnymi, które wezmą udział w trzydziestej edycji festiwalu ULICA.

Podczas pięciu dni Festiwalu wystąpi około 200 artystów, odbędzie się około 80 wydarzeń artystycznych. Pokazy kierowane będą zarówno do widzów dorosłych jak i do najmłodszej widowni. Z teatrów polskich zobaczymy m.in. Teatr Ósmego Dnia, Teatr KTO, Teatr Wybrzeże, Teatr Biuro Podróży, Teatr Pinezka, Teatr Wagabunda, a także znakomite grupy taneczne: Krakowski Teatr Tańca, Grupa Wokół Centrum.

Z Teatrów z zagranicy do udziału w festiwalu zostali zaproszeni m. in.: Xarxa, Kamchatka, Periplum, Kitchen Theatre, Delreves, Danile Burley, Frutillas Con Creme.

Festiwal rozpocznie się ogromną paradą na Rynku Głównym w której udział wezmą zespoły z Niemiec, Francji i Polski.

W ramach Festiwalu odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących, m. in. wystawa fotografii ze spektakli Międzynarodowego Festiwalu ULICA z lat poprzednich, projekcje filmowe dotyczące historii sztuki ulicy, zabawy interaktywne dla dzieci i młodzieży, happeningi oraz warsztaty.

Zapraszam do udziału i współpracy przy 30. ULICY Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych!

Dodaj artykuł do:
(dodano 23.06.17, autor: blackrose)
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
U2
2
Kukulska Natalia
3
Pola Rise
4
Machine Head
5
Szomańska Olga, Groniec Katarzyna, Malejonek Kasia, Moś Kasia, Malejonek Darek, Cerekwicka Katarzyna, Lilu
6
The Analogs
7
Franz Ferdinand
8
Rasmentalism
9
Various Artists
10
Happysad
1
Emir Kusturica
2
Ludwig Shammasian, Paul Shammasian
3
Yu Irie
4
Michael Showalter
5
Sally Potter
6
Aaron Sorkin
7
Anna Jadowska
8
Tarik Saleh
9
Raoul Peck
10
Yorgos Lanthimos
1
Anna M. Nowakowska
2
Lucius Walter
3
McDonald Bernadette
4
Masterton Graham
5
Nordenger Kaja
6
Krauze Karolina
7
Von Daniken Erich
8
Robson Amanda
9
Jagielski Wojciech
10
Jadowska Aneta
1
Krzysztof Jasiński
2
Petr Zelenka, Michael Frayn
3
Grzegorz Wolf
4
Michele Riml
5
Florian Zeller
6
Waldemar Zawodziński
7
Johann Strauss/ reż. Giorgio Madia
8
Opera Krakowska w Krakowie
9
Rodion Szczedrin
10
Jarosław Murawski
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia